Aranżacja domowego biura
Praca zdalna to od jakiegoś czasu codzienność dla wielu osób. Wydarzenia w ostatnim czasie niemal zmusiły nas do zaaranżowania w domu przestrzeni lub pomieszczenia, w którym będziemy mogli swobodnie pracować, uczestniczyć w spotkaniach czy też zajęciach. Coraz więcej pracowników pracujących w systemie home office myśli o ergonomicznym i wygodnym miejscu pracy oraz zastanawia się jak takie biuro najlepiej urządzić. Aby „kącik pracowniczy” spełniał dobrze swoja rolę, należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach jak np. odpowiednie sprzęty, meble, oświetlenie czy ustawienia fotela i biurka. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących aranżacji własnego biura domowego, które pomogą stworzyć wygodne miejsce pracy „jak z obrazka”.
Domowe biuro – gdzie najlepiej urządzić?
Jedną z ważniejszych kwestii jest wybranie odpowiedniego miejsca, które zostanie przeznaczone na biuro. Warto zdecydować się na przestrzeń znajdująca się z dala od codziennego zgiełku, ruchu i hałasu Domowników – jest to szczególnie ważne dla osób, dla których skupienie, koncentracja i swobodne zebranie myśli grają kluczową rolę w wypełnianiu obowiązków w pracy. W sytuacji gdy nie ma możliwości na wyodrębnienie oddzielnego pokoju w domu czy mieszkaniu można zadbać o odgrodzenie biurka za pomocą ścianki działowej, zasłony czy choćby regału. Nie polecamy tworzyć stanowiska pracy w sypialni, bo po pierwsze są duże szanse na to, że łóżko będzie kusić – przede wszystkim największych śpiochów, a po drugie sypialnia powinna być pokojem, który kojarzy się tylko i wyłącznie z wypoczynkiem i relaksem.
Jakie meble i gadżety wybrać do domowego biura?
Biuro automatycznie kojarzy nam się z biurkiem, więc śmiało można uznać je za najważniejszy przedmiot w domowym gabinecie. Podczas wybierania biurka warto zadbać o to, aby miało ono odpowiednią wysokość ( od 70 cm do 80 cm – w zależności od wzrostu) oraz odpowiednią wielkość – taką, aby swobodnie mogło pomieścić laptopa, dokumenty, notatki czy monitory. Jeśli materiałów potrzebnych do pracy jest więcej, dobrym pomysłem może okazać się biurko narożne. Fotel jest równie ważny, jak biurko – ma duży wpływ na zdrowie kręgosłupa, dlatego warto zainwestować w odpowiedni, dobrej jakości fotel przystosowany dla osób spędzających długie godziny przed komputerem. Najbardziej uniwersalny zdaje się być fotel regulowany, którego wysokość można sobie dostosować do wysokości biurka. Dodatkowo fotel nie powinien być zbyt miękki (w trosce o zdrowie naszych pleców) oraz zbyt twardy (trudno będzie wytrzymać na nim kilka godzin).
Jeśli będziesz kupować do biura monitor pamiętaj o tym, że górna krawędź monitora, według zaleceń dla osób korzystających z komputera, powinna być na wysokości nieco poniżej poziomu oczu. Odległość monitora od oczu powinna oscylować między 50 – 75 cm. W trosce o oczy warto też pomyśleć nad zawieszeniem na jednej ze ścian (najlepiej za monitorem) jakiegoś plakatu, który co jakiś czas będzie powodował oderwanie wzroku i spojrzenie w dal – będzie to kojące dla przemęczonych oczu. Dobrym pomysłem jest również zakup roślinek w doniczce, których zielony kolor będzie dodatkowo kojąco wpływał na nastrój osoby pracującej, a niektóre właściwości poszczególnych roślinek (np. jonizujące lub odświeżające powietrze) będą pozytywnie wpływać na otoczenie.
Domowy gabinet – oświetlenie
Tak jak dobór biurka i krzesła jest istotny dla kondycji i zdrowia pleców, tak odpowiednio dobrane oświetlenie jest niezwykle ważne dla wzroku i koncentracji. Najlepszym możliwym światłem jest światło dzienne, więc jeśli biurko może stać gdzieś w pobliżu okna to byłoby to bardzo korzystne – wtedy najlepiej ustawić biurko i monitor bokiem do okna, aby uniknąć odbijania promieni słonecznych od ekranu. Jednak światło słoneczne nie występuje przez cały dzień (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), a niektórzy pracują wieczorami – warto zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Najczęściej domowe biuro oświetlane jest z dwóch źródeł: z lampki biurowej oraz lampy sufitowej. Lampka na biurku powinna oświetlać klawiaturę, notatki i myszkę – czyli przedmioty, na które najczęściej kierujemy nasze spojrzenie. Polecana odległość żarówki od blatu to 35-50 cm. Co ważne – lampka nie powinna razić osoby pracującej. Wybierając barwę oświetlenia lepiej postawić na światło neutralne lub chłodne – pomaga to w skupieniu się i nieprzemęczaniu wzroku.
Biuro w domu – jakie kolory?
Kolory polecane do przestrzeni, w której najczęściej wykonywaną czynnością jest praca to zieleń, biel i szarość (poprawiają koncentrację, zmniejszają napięcie, koją wzrok i pomagają w wyciszeniu się i zebraniu myśli). Ciekawym wyborem jest również błękit (jednak nie powinno być go za dużo, bo może przytłoczyć) – wykazuje właściwości polepszające kreatywność i zmniejszające stres, a jeśli zależy nam na pobudzeniu, to w tej roli świetnie sprawdza się kolor żółty. Istnieje też zasada 70-20-10, według której 70% koloru w pomieszczeniu powinien stanowić kolor biały lub beżowy, jako kolor bazowy, następne 20% powinny być nieco intensywniejsze np. szarości, czy pastele oraz 10% koloru mocno kontrastowego, mającego właściwości pobudzające i wzniecające kreatywność. Tak jak wyżej wspominaliśmy – warto również postawić na kolor zielony np. w postaci roślinek, aby zadbać o relaks płynący z natury.
Jak widać – istnieje kilka czynników, o których warto pamiętać podczas urządzania własnego domowego biura. Dobór odpowiednich mebli, gadżetów, oświetlenia i kolorów w pomieszczeniu może mieć naprawdę duży wpływ na nasze samopoczucie w biurze, kondycję pleców i oczu oraz komfort i efekty naszej pracy. Stosując się do powyższych wskazówek będziesz w stanie urządzić swój wymarzony pracowniczy kącik, w którym aż będzie chciało się pracować! Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji i razem z naszymi specjalistami chcesz stworzyć domowe biuro o wyjątkowym klimacie, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi salonami w Bydgoszczy, Poznaniu i Gdynii! Służymy pomocą 😊