Czy warto zabudować kuchnię pod sam sufit?

Zabudowa kuchenna pod sam sufit znana jest projektantom i klientom od wielu lat, a obecnie przeżywa swój renesans.  Co za tym idzie, zdecydowanie powiększyło się grono jej zwolenników., przekonanych o tym, że takie rozwiązanie ma więcej zalet niż wad.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Czy rzeczywiście tak jest? Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu, skupiając się na jego zaletach.

Niewątpliwie, jedną z zalet zabudowy kuchennej aż do sufitu jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Stąd, na takie rozwiązanie decydują się często posiadacze niewielkich kuchni, dla których każdy milimetr wykorzystanej przestrzeni jest na wagę złota. W ten sposób możemy poradzić sobie z niedogodnościami wynikającymi z brakiem miejsca nie tylko na naczynia czy inny sprzęt kuchenny bo przecież w tych wysoko umieszczonych szafkach można przechowywać te akcesoria kuchenne, z których nie korzystamy na co dzień: formy do ciast, blachy, foremki do świątecznych ciast i ciasteczek etc.

Ci, którzy cieszą się dużymi pomieszczeniami, często decydują się na zabudowę aż pod sam sufit, która stanowi granicę między aneksem kuchennym i salonem. Kuchenna meblościanka może oddzielać strefę roboczą od strefy salonu czy jadalni i mieć szafki z obu stron W takim przypadku, nie musimy ograniczać się do naczyń kuchennych, a użyć szafek górnych do magazynowania  asortymentu niezwiązanego z kuchnią, a związanego raczej z salonem czy pokojem dziennym: na przykład ozdób choinkowych, starych dokumentów, koców czy poduszek.

Nowoczesne rozwiązania

Producenci zabudowy i sprzętu kuchennego prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które pomagają nam korzystać z szafek i półek umieszczonych pod sufitem. Nobilia na przykład oferuje swoim Klientom lekkie składane drabinki oraz schodki jako formę wyposażenia opcjonalnego zestawu kuchennego. Zajmują niewiele miejsca, są lekkie i rozkładają się jednym ruchem ręki więc wielu Klientów korzysta z tego rozwiązania.

Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym dostęp do wysoko przechowywanym przedmiotów jest nowoczesny system otwierania szafek. Za pomocą delikatnego dotyku możemy uchylić drzwiczki szafki do góry albo cieszyć się z mechanizmu wysuwanych półek. Wewnątrz takich wysokich szaf jest mnóstwo miejsca na półki i wysuwane szuflady. Można w nich ukryć całe systemy cargo, w których zmieścimy sprzęt kuchenny, produkty, akcesoria oraz wszystko co niezbędne w kuchni i nie tylko.

Ukryte sprzęty - piękna kuchnia

Jeszcze jednym atutem systemu wysokich szafek jest możliwość zabudowania lodówki tak, że będzie w sposób niewidoczny wkomponowana w całość zabudowy. Dzięki zabudowaniu jej takim samym frontem jak szafki ponad nią, stworzy piękną jednolitą powierzchnię . A dla tych, którzy wolą wyeksponować swoją lodówkę, zabudowanie przestrzeni nad nią, pozwoli na zagospodarowanie dodatkowego miejsca do przechowywania. Poza lodówką, w wysokiej zabudowie słupkowej można też ukryć duży sprzęt AGD – zmywarkę, piekarnik, a nawet pralkę. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie przede wszystkim w mieszkaniach, gdzie łazienka jest zbyt mała aby zmieścić pralkę.

Często słyszanym argumentem przeciwko zabudowie aż pod sufit jest ten o „przytłaczaniu” kuchni wysokimi szafkami, o optycznym wrażeniu ciężkości. Nic bardziej mylnego. Dzięki zaprojektowaniu i wykorzystaniu odpowiednego oświetlenia oraz właściwego koloru i faktury frontów, takie rozwiązanie będzie   dodawało nawet małej przestrzeni lekkości i strzelistości. Udany projekt maleńkiej kuchni z wykorzystaniem szafek pod sam sufit sprawia, że przestrzeń jest optycznie „czystsza”. A wybór frontów mamy oczywiście ogromny. Fronty i ściany wysokiej zabudowy mogą być wykonane z drewna, np. dębu, olchy, buku etc nadając kuchni wrażenia ciepła i przytulności, co ma niezmiennie ogromna grupę zwolenników  lub na przykład z płyty MDF, która może być pokryta cienkimi filmami melaminowymi, lakierowana, laminowana lub wykończona okleiną. Jest to wybór miłośników kuchni nowoczesnych, minimalistycznych, o prostej i czystej formie.  Coraz więcej Klientów wybiera zabudowę kuchenną wykonaną z betonu lub stali nierdzewnej, bądź ich imitacji. Niewątpliwie, oprócz koloru i materiału, zawsze warto postawić na dobrą jakość.

Projekt kuchni

Wielu z nas twierdzi, że kuchnia jest sercem domu. Warto więc poświecić trochę czasu na przygotowanie z doświadczonym projektantem takiego projektu, który maksymalnie uprzyjemni nam spędzanie czasu w tym wymarzonym pomieszczeniu, w którym być może znajdzie się zabudowa pod sam sufit? Ostateczna decyzja zawsze należy do Klienta.

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Related Blogs

Posted by Tworczesky | 18 stycznia 2021
Nowy Rok! Nowe (EKO)postanowienia!
Na początku nowego roku wielu z nas robi jakieś postanowienia, czasami nawet listę takich w formie pisemnej. Okres pandemii, czyli ta zupełnie nowa i zaskakująca sytuacja, w której wszyscy się...
Posted by Tworczesky | 3 listopada 2020
Drewno w kuchni cz. 2. Podłoga, ściany, fronty
W ostatnim artykule w naszej zakładce Inspiracje podsumowaliśmy zalety i wady posiadania drewnianych blatów w kuchni. Ale drewno możemy przecież wykorzystywać do budowy frontów, podłóg, a nawet ścian! Przyjrzyjmy się...
Posted by Tworczesky | 23 września 2020
Drewno w kuchni cz. 1. Drewniane blaty
Jest wśród nas dość liczna grupa, która twierdzi, że kuchnia jest sercem domu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że właśnie tej domowej przestrzeni poświęcamy najwięcej czasu, gdy budujemy nowy dom,...