fbpx

Czy warto zabudować kuchnię pod sam sufit?

Zabudowa kuchenna pod sam sufit znana jest projektantom i klientom od wielu lat, a obecnie przeżywa swój renesans.  Co za tym idzie, zdecydowanie powiększyło się grono jej zwolenników., przekonanych o tym, że takie rozwiązanie ma więcej zalet niż wad.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Czy rzeczywiście tak jest? Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu, skupiając się na jego zaletach.

Niewątpliwie, jedną z zalet zabudowy kuchennej aż do sufitu jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Stąd, na takie rozwiązanie decydują się często posiadacze niewielkich kuchni, dla których każdy milimetr wykorzystanej przestrzeni jest na wagę złota. W ten sposób możemy poradzić sobie z niedogodnościami wynikającymi z brakiem miejsca nie tylko na naczynia czy inny sprzęt kuchenny bo przecież w tych wysoko umieszczonych szafkach można przechowywać te akcesoria kuchenne, z których nie korzystamy na co dzień: formy do ciast, blachy, foremki do świątecznych ciast i ciasteczek etc.

Ci, którzy cieszą się dużymi pomieszczeniami, często decydują się na zabudowę aż pod sam sufit, która stanowi granicę między aneksem kuchennym i salonem. Kuchenna meblościanka może oddzielać strefę roboczą od strefy salonu czy jadalni i mieć szafki z obu stron W takim przypadku, nie musimy ograniczać się do naczyń kuchennych, a użyć szafek górnych do magazynowania  asortymentu niezwiązanego z kuchnią, a związanego raczej z salonem czy pokojem dziennym: na przykład ozdób choinkowych, starych dokumentów, koców czy poduszek.

Nowoczesne rozwiązania

Producenci zabudowy i sprzętu kuchennego prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które pomagają nam korzystać z szafek i półek umieszczonych pod sufitem. Nobilia na przykład oferuje swoim Klientom lekkie składane drabinki oraz schodki jako formę wyposażenia opcjonalnego zestawu kuchennego. Zajmują niewiele miejsca, są lekkie i rozkładają się jednym ruchem ręki więc wielu Klientów korzysta z tego rozwiązania.

Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym dostęp do wysoko przechowywanym przedmiotów jest nowoczesny system otwierania szafek. Za pomocą delikatnego dotyku możemy uchylić drzwiczki szafki do góry albo cieszyć się z mechanizmu wysuwanych półek. Wewnątrz takich wysokich szaf jest mnóstwo miejsca na półki i wysuwane szuflady. Można w nich ukryć całe systemy cargo, w których zmieścimy sprzęt kuchenny, produkty, akcesoria oraz wszystko co niezbędne w kuchni i nie tylko.

Ukryte sprzęty - piękna kuchnia

Jeszcze jednym atutem systemu wysokich szafek jest możliwość zabudowania lodówki tak, że będzie w sposób niewidoczny wkomponowana w całość zabudowy. Dzięki zabudowaniu jej takim samym frontem jak szafki ponad nią, stworzy piękną jednolitą powierzchnię . A dla tych, którzy wolą wyeksponować swoją lodówkę, zabudowanie przestrzeni nad nią, pozwoli na zagospodarowanie dodatkowego miejsca do przechowywania. Poza lodówką, w wysokiej zabudowie słupkowej można też ukryć duży sprzęt AGD – zmywarkę, piekarnik, a nawet pralkę. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie przede wszystkim w mieszkaniach, gdzie łazienka jest zbyt mała aby zmieścić pralkę.

Często słyszanym argumentem przeciwko zabudowie aż pod sufit jest ten o „przytłaczaniu” kuchni wysokimi szafkami, o optycznym wrażeniu ciężkości. Nic bardziej mylnego. Dzięki zaprojektowaniu i wykorzystaniu odpowiednego oświetlenia oraz właściwego koloru i faktury frontów, takie rozwiązanie będzie   dodawało nawet małej przestrzeni lekkości i strzelistości. Udany projekt maleńkiej kuchni z wykorzystaniem szafek pod sam sufit sprawia, że przestrzeń jest optycznie „czystsza”. A wybór frontów mamy oczywiście ogromny. Fronty i ściany wysokiej zabudowy mogą być wykonane z drewna, np. dębu, olchy, buku etc nadając kuchni wrażenia ciepła i przytulności, co ma niezmiennie ogromna grupę zwolenników  lub na przykład z płyty MDF, która może być pokryta cienkimi filmami melaminowymi, lakierowana, laminowana lub wykończona okleiną. Jest to wybór miłośników kuchni nowoczesnych, minimalistycznych, o prostej i czystej formie.  Coraz więcej Klientów wybiera zabudowę kuchenną wykonaną z betonu lub stali nierdzewnej, bądź ich imitacji. Niewątpliwie, oprócz koloru i materiału, zawsze warto postawić na dobrą jakość.

Projekt kuchni

Wielu z nas twierdzi, że kuchnia jest sercem domu. Warto więc poświecić trochę czasu na przygotowanie z doświadczonym projektantem takiego projektu, który maksymalnie uprzyjemni nam spędzanie czasu w tym wymarzonym pomieszczeniu, w którym być może znajdzie się zabudowa pod sam sufit? Ostateczna decyzja zawsze należy do Klienta.

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Related Blogs

Posted by Tworczesky | 3 lutego 2021
Jak czyścić meble kuchenne? (część 1. – FRONTY)
To jedno z tych pytań, które nasi Klienci zadają nam bardzo często. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju materiału, z którego wykonane są nasze meble. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad dotyczących...
Posted by Tworczesky | 18 stycznia 2021
Nowy Rok! Nowe (EKO)postanowienia!
Na początku nowego roku wielu z nas robi jakieś postanowienia, czasami nawet listę takich w formie pisemnej. Okres pandemii, czyli ta zupełnie nowa i zaskakująca sytuacja, w której wszyscy się...
Posted by Tworczesky | 3 listopada 2020
Drewno w kuchni cz. 2. Podłoga, ściany, fronty
W ostatnim artykule w naszej zakładce Inspiracje podsumowaliśmy zalety i wady posiadania drewnianych blatów w kuchni. Ale drewno możemy przecież wykorzystywać do budowy frontów, podłóg, a nawet ścian! Przyjrzyjmy się...