Chyba wszyscy znamy chaos panujący w kuchni wynikający z bałaganu wśród przechowywanych w niej przedmiotów. Dotyczy to szczególnie bałaganu utrzymującego się w rzeczach drobnych. Uparcie wysypujące się z torebek przyprawy, chochle i trzepaczki blokujące otwarcie szuflady; któż z nas tego nie przeżył? Nie warto się irytować i lepiej zamienić pracę w kuchni na przyjemność. Przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich nie musi już nam spędzać snu z powiek. Mówimy: „dość” frustracji z powodu poszukiwań „drobnostek” i ciągłego nieładu. Z pomocą przychodzą nam współcześni projektanci i producenci kuchni, proponując różne sprytne rozwiązania dotyczące przechowywania drobnych przedmiotów. Wszystkie oferowane rozwiązania mają jeden cel: oprócz utrzymania porządku, ułatwienie użytkownikom dostępu do nich. Obserwujemy obecnie trend przechowywania przedmiotów w taki sposób aby były zupełnie niewidoczne. Stąd ogromna popularność kuchni nowoczesnych, monochromatycznych i minimalistycznych. Niewątpliwie, prócz walorów estetycznych, takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: do schowanych przedmiotów trudniej dostaje się brud (kurz, opary itd.). Co nie znaczy, że nie ma wśród nas miłośników pięknych przedmiotów i bibelotów, które z chęcią w przestrzeni kuchennej eksponują (często zachowując przy tym sterylną czystość).
W tym artykule przedstawiamy dostępne u nas rozwiązania ułatwiające nam ‘trzymanie drobnych przedmiotów w ryzach’. Tym samym musimy podkreślić bezsprzeczny fakt: żadne, nawet najcudowniejsze rozwiązanie nie sprawi, że utrzymamy porządek w kuchni, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowej zasady aby zawsze, po skończonej pracy, odkładać używane przedmioty na swoje miejsce.
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup nowej zabudowy kuchennej (w miejsce starej kuchni lub w nowym miejscu zamieszkania), najpierw musimy zaplanować strefy przechowywania różnych przedmiotów (począwszy od przypraw, na sprzęcie AGD skończywszy). A gdy już omówimy tę kwestie (bardzo przydatna okazuje się pomoc doświadczonego projektanta), możemy zacząć wyposażać szafki w bardzo przydatne akcesoria i systemy.
Zdecydowanie łatwiej zadbać jest o porządek w przypadku dużych przedmiotów, na przykład garnków. O ich przechowywaniu pisaliśmy tutaj: https://culina3d.pl/sposob-na-garnki-w-kuchni-szafki-narozne/. Natomiast artykuły drobniejsze stanowią już większe wyzwanie. Dlatego, gdy rozwiążemy już kwestię zorganizowania strefy przechowywania, kolejnym krokiem powinna być decyzja dotycząca wyposażenia tej strefy. Optymalny wybór akcesoriów do wyposażenia strefy magazynowania niewątpliwie uprzyjemni nam proces przygotowywania posiłków.
Po pierwsze, zalecamy przechowywanie drobnych przedmiotów w modułach wysuwanych. Mogą one mieć zastosowanie w szafkach górnych, dolnych i narożnych, a nawet stanowić wysokie wysuwane mechanizmy (carga i szuflady), ale tylko wtedy gdy po niewielkie przedmioty w nich przechowywane sięgamy raz w roku. Wysuwane szafki szuflady z pewnością ułatwią nam dostęp do potrzebnych przedmiotów.
Przyprawy w szufladzie
Kolejną istotną kwestią jest ich wyposażenie. Zacznijmy od przypraw. Zamiast przesypywania ich do setek różnych puszek, puszeczek, pojemniczków czy słoików, możemy przechowywać je w schludnych, podpisanych, nie pozwalających ulotnić się aromatowi pojemniczkach, które dzięki wpasowaniu w specjalne drewniane otwory, nie będą przewracały się i wędrowały po całej szufladzie. Bo właśnie taki drewniany wkład (wykonany z drewna bukowego) dedykowany jest do modułu wysuwnego – szuflady, otwieranego jednym dotknięciem ręki, w którym przyprawy są na wysokości naszego wzroku, łatwo dostępne. Oprócz idealnie przechowywanych przypraw, w szufladzie wyposażonej w taki drewniany wkład, z łatwością utrzymamy porządek wśród sztućców i innych drobnych przedmiotów typu korkociąg, chochle czy łyżki do sałaty.
Pojemnik na folię
Drewniany wkład do szuflady przyda się również gdy nieustannie irytują nas folie kuchenne wędrujące po szafkach, blatach czy szufladach. Od teraz mogą mieć już swoje stałe miejsce; w tym akcesorium mamy specjalne metalowe pojemniki na folie właśnie. Podobnie jak w przypadku wkładu do szuflady z miejscem na pojemniki z przyprawami, wkład ten posiada też przegródki na sztućce. Oba wkłady możemy wybrać w opcji z grafitową matą antypoślizgową, zapewniającą nieprzemieszczanie się przedmiotów i tłumienie wszelkich hałasów.
Drewniany wkład na noże
Irytuje nas niestabilny stojak na duże noże kuchenne, czasami ‘zagracający’ nam blat (nie mówiąc już o kwestiach bezpieczeństwa takiego rozwiązania, szczególnie gdy w domu są dzieci)? Rozwiązaniem tej kwestii jest szuflada z drewnianym wkładem na duże kuchenne noże, występująca w dwóch rodzajach.
Szuflada na wszystkie akcesoria
Wszystkie powyższe funkcje przechowywania możemy połączyć dzięki wkładowi mieszczącemu przegrodę na duże noże kuchenne, pojemniki (tym razem metalowe) na przyprawy, miejsce na przybory kuchenne i sztućce, a nawet przegródki na metalowe młynki do przypraw.
Szuflada na talerze
Szuflady świetnie nadają się też do przechowywania większych przedmiotów typu talerze (również talerzyki, podstawki), miski czy półmiski. W naszej ofercie dostępne są wkłady szufladowe wykonane z drzewa bukowego, z drewnianymi kołeczkami lub płaskimi przegrodami służącymi do samodzielnego organizowania przestrzeni.
Szuflada z podziałami
Taką samą funkcję jak drewniane kołeczki czy przegrody powyżej pełni szuflada z podziałami wykonana z profili aluminiowych. Dodatkowo, może być wyposażona w 6 stabilnych pojemników 2-litrowych.
SpaceFlexx
Świetnym rozwiązaniem do przechowywania lekkich (plastikowych) elementów jest zastosowanie systemu SpaceFlexx – elastycznego systemu przegród wykonanego z tworzywa, które świetnie stabilizuje umieszczone w takiej szufladzie przedmioty, nie pozwalając na ich przewracanie czy przemieszczanie się.
Szuflada na butelki
Mamy też rewelacyjne rozwiązanie na butelki, a nawet na wiele butelek szklanych. Głęboka szuflada jest w stanie udźwignąć nawet 80 kg.
Szuflada na warzywa
Nawet warzywa i owoce, których nie należy trzymać w lodówce, znajdą swoje stałe miejsce w szufladach z systemem organizacji Pantry Box z przesuwną pokrywą.
System UBBOX
Częstym rozwiązaniem stosowanym w wąskich szafkach, w których często przechowujemy rozmaite drobiazgi jest system UBBOX składający się z małych pojemników oraz sekcji na noże kuchenne i deski do krojenia.
Wszystkie drobiazgi poukładane
Warto pomyśleć o powyższych rozwiązaniach. Z pewnością znacznie ułatwią nam pracę w kuchni i utrzymanie w niej porządku, tak żeby przygotowywanie posiłków stało się samą radością.
Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!
Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.