Musi być nie tylko ładnie. Kuchnia powinna być jak najbardziej funkcjonalna. Jak urządzić kuchnię, żeby właśnie taka była? Aranżacja kuchni powinna być przemyślana tak by meble kuchenne i blaty robocze tworzyły dobre miejsce do gotowania, krojenia czy mycia. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka zasad które pomogą urządzić kuchnię na miarę naszych potrzeb.
1. Jakie miejsce wybrać dla zlewu?
Aby ułatwić Państwu to zadania przygotowaliśmy krótką ściągę na temat projektowania i urządzania wnętrza kuchni. Układ funkcjonalny mebli kuchennych wraz za całym wyposażeniem sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki prawie zawsze okazują się zadaniem bardzo trudnym, pracochłonnym no i kosztownym. Warto więc wystrzegać się błędów w jej urządzaniu a sposób urządzenia kuchni najlepiej planować już na etapie projektu. Bardzo zachęcamy Was by zanim odbierzecie klucze do swojego mieszkania odwiedzić studio zatrudniające projektantów mebli kuchennych, bo będziecie mieli wówczas możliwość wypracowania wspólnie z doświadczonymi specjalistami takich rozwiązań, które sprawią że Wasza kuchnia będzie idealna.
Kiedy Wasz dom lub mieszkanie się dopiero buduje to warto by projektant mebli kuchennych wypowiedział się na temat poprowadzenia instalacji czy umiejscowienia okien lub drzwi by zachować optymalne proporcje. Gdy wprowadzamy się do istniejącego domu bądź mieszkania, zanim zamówimy nowe meble kuchenne i urządzenia, powinniśmy sprawdzić, czy proponowana aranżacja zapewni nam wygodę – i ewentualnie zaplanować inną. Może się to wiązać z koniecznością większych zmian, takich jak modyfikacja układu ścian lub umiejscowienia niektórych otworów. Czasami kuchnia przed umeblowaniem wydaje się obszernym pomieszczeniem, w którym bez trudu znajdzie się miejsce dla wszystkich planowanych urządzeń, a na etapie urządzania nagle okazuje się zupełnie nieustawna. Pomimo, wydawałoby się, nadmiaru wolnej przestrzeni nie ma gdzie ustawić lodówki, a większość urządzeń po zamontowaniu sprawia wrażenie niedopasowanych.
Blaty w Funkcjonalnej kuchni
Blaty kuchenne to ważny element wyposażenia kuchni. Blat w kuchni musi znosić dużo: krojenie, siekanie, zagniatanie ciasta, ucieranie, obieranie. Blaty kuchenne powinny być więc bardzo wytrzymałe. Podczas urządzania kuchni pamiętajmy, że główny roboczy blat kuchenny powinien mieć nie mniej niż 80 cm długości i znajdować się między kuchenką a zlewozmywakiem lub między zlewozmywakiem a lodówką. Ale robocze blaty kuchenne służą również do innych celów: wypakowywania produktów, odstawiania gotowych potraw, odkładania naczyń. W wielu kuchniach jako robocze blaty kuchenne wykorzystuje się stoły.
W nowoczesnych i funkcjonalnych kuchniach blaty kuchenne nie muszą już łączyć urządzeń. Coraz częściej meble kuchenne i sprzęty zostają oderwane od siebie. Tworzą w kuchni wolno stojące stanowiska pracy – z płytą kuchenną, piekarnikiem, mikrofalówką, lodówką, szafą – spiżarnią. Dodatkowe Blaty kuchenne których potrzebujemy kilka razy w roku można montować w szufladzie i aby z niego skorzystać wystarczy wysunąć szufladę a po skończonej pracy wsunąć ją a blat automatycznie się złoży. To bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie w mniejszych powierzchniach. Każda funkcjonalna kuchnia powinna mieć jednak blaty kuchenne do wypakowywania produktów z siatek, a także blaty kuchenne do przygotowywania zimnych posiłków. Jeśli raz w tygodniu robi się zakupy, w aranżacji kuchni trzeba przeznaczyć znacznie więcej miejsca na zapasy – spiżarnię. Mogą być to meble kuchenne takie jak szafki, szafa lub spiżarnia w pobliżu kuchni, schowek w garażu, ale tylko jeśli znajduje się on blisko kuchni.
AGD i Armatura w funkcjonalnej kuchni
Jeśli często korzystamy z mrożonek, potrzebujemy w kuchni dużej zamrażarki, jeśli z konserwowanych i gotowych dań w puszkach – dużej spiżarni bezpośrednio przy kuchni albo obszernych szafek, jeśli ze świeżych warzyw chłodnej spiżarni. Gotując obiad na kilka dni, trzeba pomyśleć o chłodnym miejscu na odstawienie dużego garnka z zupą czy z bigosem. Funkcjonalna Kuchnia musi mieć wtedy dużą lodówkę z odpowiednim rozstawem półek albo chłodną spiżarnię.
Jak urządzić kuchnię wygodną i funkcjonalną? Trzeba dobrze wybrać obowiązkowe elementy wyposażenia – m.in. zlewozmywak. W zlewozmywaku myjemy i płuczemy produkty przed włożeniem ich do garnka. Ale korzystamy z niego również gdy potrzebujemy dostępu do wody w kuchni: gdy napełniamy garnki, zmywamy, myjemy blaty kuchenne. We współczesnej kuchni zlewozmywak jest wspomagany zmywarką do naczyń, a czasem i dodatkowym mniejszym zlewozmywakiem. Powinien on być umieszczony blisko głównych blatów kuchennych, bo przygotowywanie potraw wymaga częstego mycia narzędzi kuchennych, desek do krojenia i naczyń. Przynajmniej z jednej jego strony należy zostawić miejsce na odstawianie naczyń. Zmywarka odciąży zlewozmywak – można wtedy kupić mniejszy zlew np. z ociekaczem. Zmywarkę umieszczamy w sąsiedztwie zlewozmywaka, ponieważ naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać. Ale warto pamiętać że zmywarkę można zaplanować w zabudowanej szafce nad poziomem podłogi co pozwoli nam uniknąć głębokiego schylania się przy załadunku i rozładunku. Jeśli gotujemy w dużych garnkach, jedna komora powinna być na tyle duża, aby można było do niej wstawić największy z garnków. Zlewozmywak w nowoczesnej kuchni możemy też wyposażyć w deskę do krojenia dzięki temu można go potraktować jako roboczy blat kuchenny. Jest to wygodne rozwiązanie w niewielkiej kuchni.
Aranżacja kuchni nowoczesnej coraz częściej wykorzystuje pomysł na osobne zamontowanie płyty kuchennej i piekarnika, a większość potraw podgrzewa się już w kuchence mikrofalowej. Wybierając podczas urządzania kuchni miejsce na kuchenkę w kuchni, trzeba pamiętać o możliwości zainstalowania wyciągu. Wybór wyciągu też musi być przemyślany i odpowiednio dobrany by gwarantował optymalne oczyszczanie powietrza z zapachów czy pary wodnej. Wokół kuchenki lub płyty kuchennej musi być miejsce na odstawianie garnków i talerzy z potrawami. Umieszczenie piekarnika na wysokości oczu ułatwi jego obsługę. W wolnym miejscu pod płytą kuchenną można wykorzystać meble kuchenne i zrobić szufladę na garnki, patelnie, blachy do pieczenia. Jeśli często zdarza nam się wielkie gotowanie, robimy przetwory, wybierzmy płytę kuchenną szerszą niż standardowa. Dostępne są płyty na sześć palników o szerokości 80-90 cm. Dla jednej czy dwóch osób ustawienie kuchenki w ciągu szafek pod ścianą kuchni będzie wystarczające. Na gotowanie wspólnie z rodziną lepsze będzie usytuowanie płyty kuchennej na wyspie lub półwyspie. Stworzy to nowatorskie rozwiązanie przy aranżacji kuchni i mebli kuchennych, a kuchnia będzie również bardziej przestrzenna.
Strefa magazynowania w funkcjonalnej kuchni
Nowoczesne kuchnie dają niemal nieograniczone możliwości niezwykle efektywnego wykorzystania przestrzenie wewnątrz szafkowej. W szufladach do zastosowania są wszelkiego typu kuwety na sztućce czy wręcz całe systemy organizacyjne z wkładami na pojemniki, puszki, słoiki czy przyprawy, wkładki do odwijani folii, maty antypoślizgowe, uchwyty na ręczniki, systemy organizacyjne ułatwiające przechowywanie warzyw, uchwyty na pokrywki, szuflady cokołowe, drabinki ułatwiające dostęp do szafek górnych. Bardzo praktyczne rozwiązania to szuflady wewnętrzne pozwalają o 20% efektywniej wykorzystać przestrzeń wewnątrz szafki. Cargo na blachy do pieczenia, na skrzynki, na butelki, na bagietki czy wysokie Cargo na produkty spożywcze to w nowoczesnych kuchniach rozwiązania uznawane za powszechne i typowe. A ich przemyślane konstrukcie poprawiają funkcjonalność i ułatwiają na codzienną pracę w kuchni. W nowoczesnych kuchniach często stosowane są też elektryczne systemy do automatycznego otwierania szuflad to rozwiązanie równie praktyczne co efektowne.
W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć miejsca na drobne AGD oraz sprzęt który wykorzystujemy niemal każdego dnia. Możemy pokusić się o montaż wagi kuchennej bezpośrednio w blacie, lub deski do prasowania wysuwanej z pod blatu. Na koniec pamiętajmy by dobrać odpowiedni do naszych potrzeb system do segregacji śmieci który montowany zwykle pod zlewem ułatwi nam codzienną pracę.