fbpx

Jak czyścić meble kuchenne? (część 1. – FRONTY)

To jedno z tych pytań, które nasi Klienci zadają nam bardzo często. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju materiału, z którego wykonane są nasze meble. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad dotyczących pielęgnacji i konserwacji frontów. Warto z nich skorzystać po to by Państwa nowa kuchnia służyła długie lata i spełniała Państwa oczekiwania. W pierwszej części zajmiemy się ogólnymi zasadami pielęgnacji.

Ogólne zasady pielęgnacji mebli kuchennych

Pielęgnacja wysokiej jakości powierzchni zewnętrznych kuchni jest generalnie bardzo łatwa. W celu utrzymania wartości i trwałości nowej kuchni, należy ją pielęgnować w sposób regularny, a przede wszystkim prawidłowy. Do tego celu zalecamy stosowanie sprawdzonych (i zatwierdzonych przez firmę Nobilia) środków do czyszczenia frontów i korpusów.

Dlatego należy przestrzegać następujących zasad pielęgnacji:

  1. Używamy jedynie łagodnych i rozpuszczalnych w wodzie środków czyszczących przeznaczonych dla gospodarstwa domowego, które w swojej informacji o produkcie mają wyraźną wzmiankę, że przeznaczone są do mebli kuchennych.
  2. Generalnie niedozwolone jest stosowanie substancji zawierających rozpuszczalniki i alkohol.
  3. W żadnym wypadku nie należy używać preparatów do czyszczenia szyb, ponieważ zawierają one substancje rozpuszczalnikowe.
  4. Niezależnie od tego, czy nabyliście Państwo meble z frontami o wysokim połysku lub czy matowe, prosimy nigdy nie używać ostrych substancji chemicznych ani szorujących środków czyszczących lub rozpuszczalników. Także wełna stalowa lub gąbka do szorowania garnków niszczą powierzchnię tak silnie, że przywrócenie jej do stanu pierwotnego nie będzie już możliwe.
  5. Używamy miękkiej ściereczki nie pozostawiającej włókien lub gąbki. Firma Nobilia zaleca ściereczki „Premium-Touch“ zapewniające czyste powierzchnie bez smug i rys (dostępne na https://shop.nobilia.de) lub jakiekolwiek inne ściereczki wysokiej jakości.

Nigdy nie należy używać żadnych szmatek z mikrofibry lub szorstkich gąbek do naczyń. Często zawierają drobne cząsteczki ścierne, które powodują zarysowanie powierzchni. Zabrudzenia trzeba usuwać tak szybko, jak tylko możliwe. Świeże plamy dają się zazwyczaj łatwiej, a tym samym najczęściej całkowicie usunąć. Coraz częściej słyszymy o pomysłach użycia pary wodnej pod ciśnieniem lub węża za bieżącą wodą w celu czyszczenia powierzchni, ale nie rekomendujemy tych metod.

Po czyszczeniu na mokro, wytrzyjmy wszystkie powierzchnie dokładnie do sucha. Należy zapobiegać nawilżaniu powierzchni przez używanie zbyt wilgotnych ściereczek lub uchodzących oparów podczas gotowania, jak i po gotowaniu. Utrzymujmy wszystkie powierzchnie w stanie suchym! Stojąca woda i inne ciecze mogą spowodować trwałe uszkodzenia.

Poza ogólnymi zasadami pielęgnacji opisanymi powyżej, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane fronty.

Pielęgnacja frontów z tworzywa sztucznego

Fronty z tworzywa sztucznego można pielęgnować zwykłymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwach domowych, na przykład delikatnym płynem do naczyń. W zależności od stopnia zabrudzenia, stosować należy środek czyszczący rozcieńczony niewielką ilością wody. Używamy do tego miękkiej szmatki. Następnie czystą wodą zmywamy resztki środka czyszczącego i wycieramy do sucha.

Trudne do usunięcia plamy, jak resztki lakieru, kleju lub krople tłuszczu można bez problemu usunąć środkiem do czyszczenia tworzyw sztucznych, ogólnie dostępnym w sklepach. Przed pierwszym użyciem należy go wypróbować w niewidocznym miejscu mebli.

Środek czyszczący na bazie octowej, rozcieńczalniki nitro i do żywicy syntetycznej, a także środki na bazie nitro nie nadają się do czyszczenia powierzchni!

Pielęgnacja frontów o wysokim połysku

Fronty o wysokim połysku odznaczają się doskonałym odbiciem, który to efekt osiągany jest za pomocą lakierowanego laminatu polimerowego. Ten rodzaj frontów cechuje się bardzo łatwym utrzymywaniem w czystości. Przyklejone zabrudzenia mogą być skutecznie usuwane bez dużego nakładu siły i bez użycia chemicznych środków. W żadnym wypadku nie należy używać preparatów do czyszczenia szyb, ponieważ zawierają one substancje rozpuszczalnikowe. Bezwzględnie należy zwrócić uwagę by stosowane materiały (ściereczki, gąbki i inne) były czyste. Ewentualnie występujące zanieczyszczenia mineralne, jak ziarna piasku lub pyłu, mogą spowodować zarysowanie powierzchni (tego typu ślady użytkowania nie są objęte gwarancją udzieloną przez producenta). Stosowane środki do czyszczenia – w miarę możliwości szmatki bawełniane (nie z mikrofibry!) – muszą zostać uprzednio gruntownie wymyte i wypłukane. Jeśli przy czyszczeniu ma być usunięty pył mineralny lub nawet metaliczny, to należy skutecznie płukać ściereczkę do czyszczenia, aby cząsteczki pyłu nie pozostawiły żadnych śladów na powierzchni. Przypominamy, żeby po montażu umyć wnętrza szafek osobnym środkiem czyszczącym. W miejscach połączeń śrubowych wewnątrz szaf mogą występować drobne wiórki, które należy natychmiast usunąć.

Pielęgnacja frontów matowych

Fronty z matową powierzchnią odznaczają się delikatnością, jeśli chodzi o dotyk, ale są odporne na ścieranie i mają warstwę polimerów o wysokiej wytrzymałości. Fronty matowe Nobilia, dzięki innowacyjnej powłoce niepozostawiającej odcisków palców są nadzwyczaj odporne na ślady użytkowania i wyróżniają się łatwością w utrzymywaniu w czystości, ponieważ zanieczyszczenia, w przeciwieństwie do innych powierzchni, mogą być usuwane z minimalnym użyciem siły i bez korzystania ze środków chemicznych.

W żadnym wypadku nie wolno używać preparatów do czyszczenia szyb, ponieważ zawierają one substancje rozpuszczalnikowe.

W zależności od koloru i kąta padania światła, ślady użytkowania zarówno frontów matowych jak i frontów z połyskiem, stają się mniej lub bardziej widoczne. Nie umniejsza to jednak wartości użytkowej mebli, bowiem jak przy wszystkich powierzchniach o wysokim połysku lub powierzchniach matowych (samochody, szkło), długofalowo nie da się ich uniknąć.

Pielęgnacja frontów lakierowanych

Fronty lakierowane odznaczają się doskonałymi właściwościami. Warstwę wierzchnią stanowi lakier poliuretanowy dający piękny efekt optyczny (i „dotykowy”) oraz gwarantujący odporność powłoki lakierowanej. Fronty lakierowane również charakteryzując się łatwością utrzymywania w czystości, ponieważ ich powierzchnia jest gładka a zanieczyszczenia usuwane są minimalnym nakładem siły oraz bez użycia środków chemicznych. Również w tym przypadku nie należy używać preparatów do czyszczenia szyb, ponieważ zawierają one substancje rozpuszczalnikowe. Należy zwracać uwagę by stosowane do czyszczenia materiały (ściereczki, gąbki i inne) były czyste.

Pielęgnacja frontów z litego drewna

O drewnie w kuchni pisaliśmy już tu: Drewno w kuchni cz. 2. Podłoga, ściany, fronty. Polecamy tę krótką lekturę!

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Podobne artykuły

nowoczesna kuchnia ekologiczna
rodzaje kuchni
czysta biała kuchnia