fbpx

Jak dbać o fronty lakierowane?

Jeśli masz w domu szafki kuchenne, to niemal pewne, że są one chronione lakierem. Lakier do szafek kuchennych to specjalnie opracowana warstwa ochronna, która chroni szafki przed plamami, zarysowaniami, przed zużyciem. Prawidłowo nałożony przez profesjonalistę na nowe szafki lakier może chronić je przez wiele lat.

Co to jest lakier do szafek kuchennych?

Lakier do szafek kuchennych to ochronna, uszczelniająca warstwa, która chroni powierzchnię frontów przed plamami, wyszczerbieniami, uszkodzeniami termicznymi i innymi typami kuchennego zużycia. Wszystkie szafki powinny mieć dodany określony rodzaj lakieru, tak aby wyglądały świetnie. Rodzaj użytego lakieru w dużej mierze zależy od charakteru szafki i jej farby.

Rodzaje lakierów

Lakiery stanowią powłokę ochronną na szafce kuchennej. Można je podzielić na dwa rodzaje: olejne i wodne. Tradycyjnie lakiery wykonywano z oleju i żywicy. Lakiery te po wyschnięciu tworzą twardą i odporną powierzchnię. Są one trwalsze niż lakiery na bazie wody. Jednak lakiery na bazie wody schną szybciej po nałożeniu. Ponadto mają niski poziom zapachu, co jest ważne przy stosowaniu w domu. Obecnie większość producentów stosuje lakiery poliuretanowe lub katalizowane. Lakiery poliuretanowe mogą być stosowane zarówno na powierzchniach niewykończonych, jak i malowanych. Mogą być na bazie wody lub oleju.

Meble kuchenne lakierowane – jak czyścić?

Fronty kuchenne lakierowane każdego dnia narażone są na rozlane płyny, tłuszcz, resztki jedzenia, kurz i inne zanieczyszczenia, które z czasem mogą się nawarstwiać.

Takie nagromadzenie zanieczyszczeń sprawia, że kuchnie lakierowane mogą wyglądać na brudne, lepkie, czyli bardzo nieestetyczne. Dobrą rutyną jest ich częste delikatne czyszczenie.  Jednak jak to zrobić, by szafki wyglądały jak nowe, a częste mycie ich nie zniszczyło? Kiedy decydujemy się na głębokie czyszczenie, aby przywrócić świeży wygląd swoim szafkom, używajmy tylko naturalnych produktów czyszczących, aby zapobiec niszczeniu lakieru.

Przygotuj roztwór octu

Wymieszaj pół szklanki białego octu ze szklanką ciepłej wody. To łagodne rozwiązanie do czyszczenia jest idealne do codziennego użytku na drewnianych szafkach. Nie niszczy drewna ani wykończenia. Jeśli nie lubisz czyścić octem, możesz, zamiast tego użyć lekkiego roztworu mydła. Wymieszaj pół łyżeczki delikatnego płynu do naczyń z litrem wody. Ciepła woda pomaga zmiękczyć brud i tłuszcz, dzięki czemu łatwiej je usunąć. Wlej mieszankę czyszczącą do butelki ze spryskiwaczem i gotowe. Nie używaj ostrych, uniwersalnych środków czyszczących do swoich szafek. Mogą powodować przebarwienia i wypaczenia.

Soda oczyszczona, na trudne, zaschnięte substancje

Rozlane jedzenie pozostawione przez dłuższy czas może stwardnieć i stać się trudne do usunięcia. Soda oczyszczona działa jak łagodny materiał ścierny, który usunie zaschniętą substancję bez niszczenia drewna. Wymieszaj sodę oczyszczoną z wystarczającą ilością wody, aby uzyskać gęstą pastę. Zanurz ściereczkę w paście i użyj jej do delikatnego szorowania zaschniętej substancji. Jeśli substancja nadal nie chce zejść, nałóż pastę i pozwól jej wsiąknąć przez 5 minut, zanim ją zmyjesz. Możesz użyć cienkiej szpatułki lub innego narzędzia, aby zeskrobać substancję.

Po gotowaniu wytrzyj szafki z zewnątrz

Tłuszcz i resztki jedzenia mogą gromadzić się na powierzchni szafki za każdym razem, gdy gotujesz. Zanurz czystą ściereczkę do czyszczenia w roztworze octu i użyj jej do wytarcia zabrudzonych powierzchni.

Usuń środek czyszczący z ostatnim przetarciem

Po wyczyszczeniu powierzchni przetrzyj je jeszcze raz czystą szmatką lekko zwilżoną ciepłą wodą. To usuwa wszelkie zalegające roztwory czyszczące lub brud. Najlepiej pracować od góry do dołu, aby uniknąć pozostawiania zacieków.

Wysusz szafki po czyszczeniu

Pozostawianie szafek do wyschnięcia na powietrzu po czyszczeniu może spowodować uszkodzenie lub bąbelkowanie wykończenia, lub farby. Zamiast tego użyj miękkiej suchej szmatki, aby wysuszyć wszystkie wilgotne powierzchnie.

Po czyszczeniu wybierz pastę do mebli lub wosk

Nowoczesne kuchnie lakierowane nadają kuchni ciepły i lśniący wygląd. Pasty do mebli mogą mieć wysoki lub niski połysk, więc wybierz taką, która pasuje do Twojej kuchni. Wetrzyj pastę na niewielką powierzchnię zewnętrznej części szafki. Pracuj w niewielkich sekcjach, aby upewnić się, że cała powierzchnia szafek jest równomiernie wypolerowana. Wcieraj lakier delikatnymi ruchami okrężnymi.

Prawdopodobnie spędzasz większość czasu na sprzątaniu kuchni, skupiając się na “wielkiej trójce” – zlewie, blacie i podłodze – ale fronty szafek kuchennych lakierowane też wymagają regularnej uwagi. To tam kropelki tłuszczu kuchennego, drobne kawałki żywności i pary mają tendencję do osadzania się, a następnie przyciągania i zatrzymywania kurzu, co prowadzi do zacieków. Na szczęście, czyszczenie szafek kuchennych nie jest trudne, ani nie wymaga potencjalnie toksycznych chemikaliów. Meble lakierowane nadają szyku i elegancji w kuchni tylko wtedy, gdy są idealnie czyste.

Kolory frontów kuchennych lakierowanych

Meble lakierowane do kuchni występują w szerokiej gamie kolorów. Od tradycyjnej błyszczącej czerni czy bieli, po turkusy, brązy, beże i większość kolorów tęczy. Ponadto istnieje wiele różnych tekstur, które można osiągnąć za pomocą lakieru, takich jak wysoki połysk, niski połysk, a nawet mat. Przy wyborze kolorów dla frontów kuchennych, ważne jest, aby rozważyć ogólny styl kuchni, jak również istniejące kolory w domu. Na przykład, kuchnia biała lakierowana doskonale uzupełni współczesny design, podczas gdy ciemne orzechowe wykończenie byłoby bardziej odpowiednie dla tradycyjnej kuchni. Gdy już zdecydujesz się na idealny kolor frontów kuchennych, następnym krokiem jest wybranie właściwych elementów wykończeniowych, które dopełnią wygląd.

Meble kuchenne lakierowane

Nowoczesna kuchnia lakierowana charakteryzuje się szykiem, elegancją i nieskazitelnością. Doskonale wypełnia wnętrza zarówno te jasne, minimalistyczne, jak również te w stylu rustykalnym, ciężkim i surowym. Lakierowane meble kuchenne są ponadczasowe, a odpowiednio dobrane pasują do każdego wnętrza.

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar