fbpx

Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni?

Powszechnie wiadomo, że zlewozmywak w naszej kuchni to przedmiot wykorzystywany najczęściej. Możemy nawet powiedzieć, że wokół zlewu wykonujemy niemal każdą kuchenna czynność, stąd jego wybór jest tak ważny. Oto kilka porad dotyczących wyboru zlewu, tak by odpowiadał naszym potrzebom, jednocześnie upiększając kuchenną przestrzeń.

1. Jakie miejsce wybrać dla zlewu?

Gdzie wkomponować zlewozmywak w projektowanej przestrzeni roboczej kuchni, tak by się w niej sprawnie poruszać? Zgodnie z zasadami ergonomii zlew powinien znajdować się pomiędzy lodówką a kuchenką. Musimy jednak pamiętać by odległość między kuchenką a zlewozmywakiem była rozdzielona blatem na około 80 cm. Obszar ten będziemy wykorzystywać przy gotowaniu i przygotowywaniu posiłków. Pamiętajmy też by zlew nie przylegał bezpośrednio do ściany lub wysokiej zabudowy bo to ograniczy nam ruch i utrudni korzystanie ze strefy zmywania, do której potrzebujemy przecież blatów po obu stronach. Nie kupujmy zlewozmywaka zanim nie zatwierdzimy całego projektu kuchni bo dopiero wtedy będziemy wiedzieli jakiej ma być wielkości i gdzie należy go umieścić.

2. Wielkość zlewozmywaka

Na duży zlewozmywak możemy sobie pozwolić raczej tylko w dużej kuchni bo w małej kuchni to mało funkcjonalne rozwiązanie. Dlaczego? Wielka strefa zmywania, niedostosowana do wielkości kuchni, powstanie kosztem pozostałych stref użytkowych. Zbyt duży zlewozmywak zajmuje miejsce, które dla naszej wygody lepiej przeznaczyć na blat roboczy oraz dodatkową szafkę. W przeciwnym razie może okazać się, że w niewielkiej kuchni nie mamy wystarczająco  dużo miejsca do przygotowywania potraw czy przechowywania naczyń. Dlatego jeżeli Twoja kuchnia jest niewielka, a chcesz w niej zamontować większy zlewozmywak, wybierz model z ociekaczem. Można go wykorzystać jako przedłużenie blatu roboczego. Aby jednak sprawdził się w tej roli, musi być wykonany z trwałego i higienicznego tworzywa. Przykładem są zlewozmywaki granitowe. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne: zarysowania, uderzenia i przebarwienia, bardzo łatwe w czyszczeniu a niektóre, np. zlewozmywaki Schock, posiadają nawet powłokę antybakteryjną ProHigienic 21. Dzięki temu bez obaw można odłożyć na nie ciężki i gorący garnek, umyte owoce czy pokrojoną cytrynę.

3. Zlewozmywak niedopasowany do stylu kuchni

Zlewozmywak w takim samym stopniu wpływa na wygląd wnętrza, co wszystkie inne jego elementy; blaty, kafelki, dekoracje, AGD czy nawet bateria mogą niepotrzebnie oszpecić naszą kuchnię. Dlatego starannie dobierajmy wszystkie te elementy. Ładny i dostosowany do naszego stylu zlewozmywak podniesie estetykę kuchni i wpłynie na jej całościowy, harmonijny odbiór.  Na szczęście producenci armatury zwracają bardzo dużą uwagę na wygląd swoich produktów, dzięki czemu bez trudu znajdziemy model zachwycający nie tylko funkcjonalnością, ale również designem. Warto też skorzystać z porady projektanta mebli kuchennych, który jest w stanie zaproponować różne rozwiązania kolorystyczne i materiałowe. W kuchni równie pięknie mogą się prezentować zlewozmywaki z wysokiej jakości stali szlachetnej, jak i te granitowe czy kompozytowe. Ważne jednak by w każdym przypadku były to produkty najwyższej jakości.

4. Jaki wybrać zlewozmywak kiedy mamy zmywarkę?

Zlewozmywak dwukomorowy zajmuje co najmniej 80 cm długości blatu. Jeżeli dodamy do tego kolejne kilkadziesiąt centymetrów przeznaczone na zmywarkę, aranżujemy znaczną część powierzchni użytkowej mebli. Czy takie rozwiązanie jest więc praktyczne? Zazwyczaj nie. Dawniej, kiedy zmywarki nie były tak powszechne, wybór dwukomorowego zlewozmywaka był podyktowany potrzebami użytkowymi kuchni. Pojemne komory służyły do składowania brudnych naczyń, namaczania ich, czy wygodnego mycia.
Obecnie zlewozmywak dwukomorowy również jest praktycznym wyborem – pod warunkiem posiadania wystarczająco dużej kuchni i wtedy gdy nie mamy zmywarki. Jeżeli jednak nasza strefa zmywania wyposażona jest zarówno w zlewozmywak, jak i zmywarkę, możemy pozwolić sobie na mniejszą wersję armatury, pozostawiając więcej miejsca na blat roboczy.

5. Zlewozmywak nakładany na blat czy montowany współpłaszczyznowo (zlicowany z blatem)?

Zlewozmywak nakładany na blat to rozwiązanie powszechnie stosowane przy blatach laminowanych. Dostępne są już jednak technologie, w których zlewozmywak może być zamontowany współpłaszczyznowo (zlicowany z blatem). Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, praktyczne i higieniczne jednocześnie. Dzięki opatentowanej technologii Blatów X-tra firmy Nobilia możliwe jest frezowanie otworu pod zlewozmywak w wodoodpornej warstwie blatu laminowanego, dzięki czemu zlewozmywak można zlicować z powierzchnią blatu. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest efekt do tej pory zarezerwowany dla batów kamiennych lub ceramicznych za wielokrotnie niższą cenę.

5. Zlewozmywak z wystającą baterią?

W idealnej kuchni możemy zaprojektować zlewozmywak z klasyczną wystającą baterią. Na rynku jest wiele pięknych i jakościowo świetnych baterii, które możemy dopasować nie tylko do zlewozmywaka, ale do całej kuchni. Jeśli marzy Ci się jednak zlewozmywak bez wystającej baterii, też znajdziemy rozwiązanie! Zlewozmywak do zabudowy z baterią wodociągową INVISIBLE 40 R firmy RODI to niezwykle estetyczna propozycja, a pokrywa zlewu wykonana z czarnego szkła doda elegancji w każdej kuchni.

Powyższą listę możemy oczywiście rozbudowywać, jednak stanowi ona dobrą bazę podczas kupna zlewozmywaka. Pamiętając o niej i wystrzegając się wymienionych błędów, łatwiej dobierzemy armaturę, która będzie praktycznym elementem kuchni i jej ozdobą.