fbpx

Kuchnia dla rodzin z małymi dziećmi

Kuchnia przyjazna dzieciom – kuchnie dla rodzin z małymi dziećmi

Kuchnia jest najbardziej rodzinnym miejscem w naszym domu, w którym spędzamy znaczną część życia. Każdy rodzic wie, że choćby ich dzieci miały cały pokój zabawek, to i tak wybiorą wspólne spędzanie czasu z rodzicami podczas przygotowywania posiłków. Dzieci wykazują się bardzo dużą chęcią bycia blisko mamy, taty, dziadków czy opiekuna, szczególnie pracujących w kuchni, w związku z czym warto zadbać aby kuchnia była miejscem bezpiecznym i sprzyjającym odkrywaniu, uczeniu się i poznawaniu świata przez naszych maluchów. Odpowiednie zaprojektowanie kuchni jest bardzo istotne, zwłaszcza że tu mogą czyhać na dzieci niebezpieczeństwa w postaci rozgrzanych sprzętów AGD, wystających blatów czy ostrych kantów mebli. W dzisiejszym wpisie chcemy poruszyć najistotniejsze kwestie związane z projektowaniem i aranżacją kuchni przeznaczonej dla rodzin z dziećmi, przyszłych rodziców lub dla dziadków, którzy spodziewają się częstych wizyt wnuków.

Kuchnia przyjazna dzieciom – drobne kroki na początek

Gdy rodzice przyrządzają posiłek, dzieci bardzo często chcą im w tym towarzyszyć i przyłączyć się do wspólnego przygotowywania jedzenia. Jest to bardzo istotny proces w rozwoju dziecka, w którym maluch uczy się zasad współpracy z innymi i samodzielności. Dziecko rozwija się kreatywnie, eksperymentuje i doświadcza łącząc różne składniki, mieszając, przesypując, poznaje nowe smaki oraz nowe kulinarne zabawy. Dlatego warto zacząć od wygospodarowania dla malucha jego własnej szafki i/lub małej przestrzeni roboczej, w której znajdować się będą zabezpieczone sprzęty. Małe garnki, sitka, miski, jak również specjalnie zabezpieczone noże czy obieraczki pomogą małemu pomocnikowi, a tym samym nam, przy kuchennej pracy. Kolejnym dobrym wstępnym krokiem jest zaplanowanie miejsca, w którym będzie stało krzesełko dla dziecka – należy je ulokować z dala od kuchenki, aby uniknąć poparzenia dziecka na przykład pryskającym podczas smażenia tłuszczem.

Kuchnia i dzieci – istotne zabezpieczenia

Kuchnia jest pomieszczeniem, które jest rajem dla dzieci również dlatego, że jest pełna różnych guzików, pokręteł, przycisków i szybek – dlatego warto wszelkie sprzęty i meble odpowiednio zabezpieczyć. Dobrą decyzją byłby zakup kuchenek z możliwością założenia blokady przed uruchomieniem czy też baterii kuchennej wyposażonej w termostat, co umożliwia ustawienie odpowiedniej temperatury wody i chroni dziecięce rączki przed oparzeniem. Świetnym i coraz częściej stosowanym zabezpieczeniem są piekarniki posiadające system chłodnych drzwi oraz szafki ze specjalnymi zamkami, które uniemożliwią dziecku dostanie się do chemicznych środków czystości czy niebezpiecznych narzędzi. Również wybór kuchenki z płytą indukcyjną jako alternatywy dla płyty elektrycznej lub gazowej minimalizuje ryzyko poparzenia.

Jeśli chodzi o kolejna kwestię, która często spędza dorosłym sen z powiek jeśli chodzi o obecność dzieci w kuchni, czyli blaty, to najlepiej jest unikać wystających, ponieważ są one umocowane najczęściej na wysokości 80-90 cm, a to około tyle ile mają maluchy stawiające swoje pierwsze kroki. Ostre kanty blatów czy mebli w ogóle, warto zabezpieczyć specjalnymi nakładkami, co pozwoli zminimalizować ryzyko uderzenia się w głowę naszych ulubieńców. Dodatkowo zaleca się zamontowanie zaślepek w kontaktach, aby uniemożliwić dzieciom wkładanie do nich jakichkolwiek przedmiotów lub palców. Trudno jest też uchronić kuchnię przed zabrudzeniami podczas eksperymentów kulinarnych naszych maluchów, dlatego warto rozsądnie wybrać materiały, z których wykonane są nie tylko blaty kuchenne, ale też fronty. Wybierajmy te, które charakteryzują się nie tylko estetyką, ale również wytrzymałością na zabrudzenia (na przykład fronty firmy Nobilia pokryte powłoką chroniącą przed odciskami palców), łatwością czyszczenia oraz konserwacji.

Zabezpieczenie przed dziećmi jest bardzo ważnym aspektem przy projektowaniu kuchni, dlatego mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom będą Państwo mogli spędzać czas w kuchni ze swoimi pociechami z większym spokojem, pozbawieni obaw o podstawowe zagrożenia, które zdecydowanie da się zminimalizować. Zespół Culina 3D z chęcią pomoże Państwu zaprojektować i zaaranżować kuchnię przyjazną dzieciom zachowując przy tym pełną funkcjonalność, estetykę i niepowtarzalność projektu kuchni. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar