fbpx

Kuchnia dla Seniora

Idealna kuchnia dla Seniora

Jaka powinna być kuchnia dla Seniora? Przede wszystkim bezpieczna i ergonomiczna. Osoby starsze często mieszkają same, miewają problemy ze wzrokiem, sprawnością, dlatego często obsługiwanie nowoczesnych i zaawansowanych sprzętów stanowi dla nich pewne wyzwanie. Wraz z wiekiem, wiele codziennych czynności zaczyna sprawiać coraz większą trudność, wymaga od Seniorów więcej wysiłku oraz pokonywania ograniczeń w mobilności. Dlatego istotne jest, aby kuchnia była dla nich bezpieczna i dostosowana do ich możliwości. Praca w kuchni niesie wiele korzyści;  na przykład samodzielne gotowanie wspomaga nie tylko aktywność fizyczną, ale też umysłową.  Podczas projektowania kuchni dla Seniora powinno wziąć się pod uwagę jej układ, jakość i funkcję danych sprzętów oraz akcesoria, które będą ułatwiać wykonywaną pracę. Urządzenie kuchni dla naszych babć i dziadków nie musi być trudne, ale należy pamiętać o kilku istotnych czynnikach, które omawiamy w dzisiejszym wpisie.

Projektowanie kuchni dla Seniorów

Kuchnię dla seniorów należy zorganizować tak, aby jak najbardziej ułatwić im codzienne czynności, mieli wszelkie potrzebne rzeczy na wyciągnięcie ręki oraz aby czuli się bezpiecznie. Projektując kuchnię, szczególną uwagę należy zwrócić na szafki. Zdarza się, że są umieszczone za wysoko, a dostęp do nich jest ograniczony. To duży błąd. bo w takich przypadkach pozostaje starszym osobom używanie drabinek i krzeseł, co oczywiście nie wchodzi w grę w tym wieku, ponieważ stanowi dla nich zbyt duże zagrożenie upadku. Oprócz zachowania odpowiedniej wysokości szafek wiszących, dobrym rozwiązaniem są szafki z napędem, które zjeżdżają na dół po naciśnięciu guzika oraz szafki z systemem samodomykania. Rozmieszczenie lodówki powinno być tak zaplanowane, aby drzwiczki nie blokowały przejścia. Odnośnie segregacji śmieci, najlepiej sprawdzają się kosze modułowe blisko zlewu, umieszczone w wysuwanej szufladzie co znacznie ułatwi seniorom podstawowe czynności dnia codziennego. Warto również zainwestować w naczynia, które posiadają termoizolacyjne rączki, ograniczające ryzyko oparzenia.

Dodatkowe ułatwienia, o które łatwo zadbać to antypoślizgowe powierzchnie, które w znacznym stopniu wyeliminują ryzyko poślizgnięcia się spowodowanego rozlanymi płynami. Przewody i kable w miarę możliwości powinny być schowane, tak aby nie przeszkadzały podczas chodzenia po kuchni. Jeśli osoby starsze nie są w stanie poruszać się o własnych siłach, to w planach kuchni należy uwzględnić bezprogowe przejścia do pomieszczeń.

Równie istotną rolę w życiu seniora gra oświetlenie; powinno być mocne i intensywne, choćby po to  by czytanie etykiet nie sprawiało trudności, nie wspominając o codziennych czynnościach wykonywanych w kuchni. W przypadkach, gdy kondycja oczu u niektórych osób jest znacznie pogorszona, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie intensywnych kolorów w pomieszczeniu, co pomoże pomóc odróżnić istotne elementy kuchenne. Aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się ognia w kuchni warto również zainwestować w czujniki dymu.

Sprzęt AGD przyjazny dla seniorów

Główne cechy jakie powinny posiadać sprzęty w kuchni przeznaczone dla seniorów to łatwość użytkowania, intuicyjność, bezpieczeństwo i praktyczność. Lepiej stronić od sprzętów, które mają bardzo dużo funkcji, guzików, nieczytelne wyświetlacze z małymi literkami i wydają dużo dźwięków, bo mogą tylko zdezorientować starszego użytkownika. Najlepiej postawić na prostotę i intuicyjne użytkowanie. Warto zadbać o to, aby napisy na sprzętach były dobrze widoczne, a pokrętła duże.

Bardzo ważnym sprzętem dla bezpieczeństwa Seniora jest odpowiednio dobrana kuchenka do gotowania. W przypadku kuchenki gazowej, powinna ona być wyposażona w przeciwwypływowe zabezpieczenie gazu – gdy płomień zgaśnie, dopływ gazu zostaje automatycznie odcięty. Dla niektórych używanie ręcznych zapalarek może być dość problematyczne, dlatego wygodniejszym pomysłem będzie zapalarka automatyczna. Jednak tradycyjne kuchenki gazowe nie są najlepszym wyborem, ponieważ wykorzystują otwarty ogień – niestety bardzo łatwo o wybuch pożaru; osoba starsza może zostawić rękawicę lub ściereczkę zbyt blisko ognia co stwarza ryzyko zapalenia, może zapomnieć o wstawionym daniu lub zasnąć.

O wiele bezpieczniejszą opcją może być kuchenka elektryczna, z płytą grzewczą żeliwną, indukcyjną lub ceramiczną. Kuchnia indukcyjna jest dość popularnym rozwiązaniem – szybko się nagrzewa, usuwa ryzyko poparzenia się płomieniem oraz jest wyposażona w funkcję timera, który wyłącza kuchnię gdy upłynie określony czas, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo Seniora.

Również piekarnik nie musi stanowić ryzyka poparzenia, ponieważ istnieją modele, w których potrójne szkło na froncie skutecznie zapobiega nagrzewaniu się przedniej szybki.

Zaprojektowanie kuchni dla Seniora nie jest rzeczą trudną, ale jak widać należy skupić się na nieco innych czynnikach niż podczas urządzania kuchni dla pary, singla, czy rodzin z dziećmi. Warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo naszych Seniorów oraz maksymalnie ułatwić im funkcjonowanie w kuchni. Zapraszamy do naszego salonu mebli kuchennych w Bydgoszczy oraz innych lokacjach, w którym pomożemy Wam w zaprojektowaniu Waszej wymarzonej kuchni.

Podobne artykuły

rodzaje kuchni
czysta biała kuchnia
mała kuchnia