fbpx

Kuchnia dla singla, kuchnia dla pary, kuchnia dla rodzin z dziećmi – jak urządzić kuchnię?

Jak urządzić wymarzoną kuchnię dla singla, seniora czy pary

Kuchnia to serce domu więc musi być urządzona tak, aby każdy Domownik czuł się w niej dobrze. Aby wszelkie czynności kuchenne sprawiały nam przyjemność, kuchnia powinna być odpowiednio zaprojektowana. Właśnie na etapie projektowania kuchni, warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, w tym: jak często będzie używana kuchnia? Jak często będziemy przygotowywać w niej duże posiłki wymagające większej ilości czasu? Jak często mamy potrzebę robienia dużych zakupów? Ile osób, o jakim wzroście będzie z niej korzystać? Przedstawiamy Państwu wpis o tym jak urządzić kuchnię dla singla, pary lub rodziny z dziećmi i na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni.

Kuchnia dla Singla

Kuchnia dla jednej osoby najczęściej wiąże się z mniejszym metrażem lub nieco bardziej ograniczoną przestrzenią. Single zazwyczaj mieszkają w niedużych kawalerkach, co wymaga bardzo dobrze przemyślanej aranżacji pomieszczenia. Przy mniejszych kuchniach liczy się każdy centymetr, a w kwestii wyposażenia, stawia się na niezbędne rozwiązania czy narzędzia. Dużym ułatwieniem podczas projektowania kuchni dla Singla jest to, że ma być dopasowana do przyzwyczajeń, wzrostu i upodobań jednej osoby.

W przypadku sprzętów AGD nie ma znaczenia czy mieszkamy z kimś czy w pojedynkę – sprzęty takie jak np. płyta grzewcza, lodówka, piekarnik są niezbędne. Jednak możemy pokusić się o ich mniejszy wymiar; dla jednej osoby wystarczy na przykład płyta o szerokości 30 cm z dwoma polami grzewczymi, kompaktowy rozmiar piekarnika czy lodówka podblatowa (choć oczywiście nie w każdym przypadku). Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest łączenie kuchni z salonem – wówczas dobrym pomysłem może być wyspa kuchenna, która przy okazji będzie spełniać funkcję stołu/blatu. Kuchnia dla Singli powinna być tak samo funkcjonalna jak kuchnie dla dużych rodzin; nawet najmniejsze pomieszczenia można z powodzeniem zaprojektować w sposób ergonomiczny, wygodny i estetyczny.

Kuchnia dla pary

Ludzie mieszkający we dwójkę zazwyczaj przebywają i gotują w kuchni częściej niż osoby mieszkające w pojedynkę. Dwóch domowników oznacza również potrzebę większej ilości naczyń, sztućców, szafek i miejsca do przechowywania żywności. W tym przypadku, w zależności od dostępnego metrażu, najlepiej sprawdzą się kuchnie jednorzędowe, w kształcie litery L lub C, ale też kuchnie z wyspą.

Warto też wygospodarować miejsce na stół z dwoma krzesłami, przy którym para będzie mogła wspólnie zjeść posiłek lub wypić poranną kawę. Kuchnia dla par powinna być  zaprojektowana tak aby praca w niej była wygodna, praktyczna i bezpieczna. Kwestią do rozważenia jest styl życia pary:  czy lubi wspólne gotowanie, czy raczej preferuje jedzenie poza domem. Drobnym wyzwaniem, przed którym staje projektant kuchni dla pary jest stworzenie takiego pomieszczenia, aby odpowiadało upodobaniom i potrzebom obu osób. Jak we wszystkim – kuchnia dla pary powinna być efektem pięknego, funkcjonalnego kompromisu.

Kuchnia dla rodzin z dziećmi

Kuchnia dla rodzin z dziećmi powinna być urządzona tak, aby dla rodziców lub dojrzałych domowników była wygodna, praktyczna i funkcjonalna, a dla maluchów po prostu bezpieczna. Mile widziana jest również wygospodarowana przestrzeń umożliwiająca wspólne spędzanie czasu podczas codziennych zadań lub wspólnego odrabiana lekcji. Kuchnia dla rodzin powinna być zaprojektowana na lata – dzieci szybko rosną, więc zamiast dostosowywać każdy element pod niemowlaczka, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie różnych zabezpieczeń, które pomogą przeczekać ten najbardziej wymagający rozwojowo okres naszych dzieci i zapewnią im bezpieczeństwo. Warto wybrać gładkie materiały i fronty bez frezów oraz ograniczyć liczbę ostrych kantów lub wystających elementów (np. uchwyty). Ostro zakończone blaty  mogą stanowić zagrożenie, dlatego warto zainwestować w zaokrąglone blaty. To samo tyczy się stołu – okrągły stół lub stół z zaokrąglonymi rogami to dobry wybór pod względem bezpieczeństwa malucha.

Jeśli chodzi o wybór frontów, zwróćmy uwagę czy posiadają one specjalna powłokę chroniącą przed nieestetycznymi odciskami palców oraz w jakim stopniu są odporne na zarysowania. Warto kupować sprzęty AGD wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia chroniące przed oparzeniem lub okaleczeniem. Więcej na temat kuchni przystosowanej dla dzieci i dla ich bezpieczeństwa piszemy TUTAJ.

Jak widać, projektując kuchnię należy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników związanych z liczbą i wiekiem domowników. Każdy rodzinny układ rządzi się swoimi prawami, ale jedno jest pewne – kuchnia musi być bezpieczna, wygodna, funkcjonalna i dobrze zorganizowana. Takie właśnie kuchnie projektujemy – zapraszamy do kontaktu z naszym salonem mebli na wymiar w Bydgoszczy oraz innych lokalizacjach 😊.

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar