fbpx

Kuchnia klasyczna – za co ją kochamy?

Klasyczna kuchnia – kiedy klasyka jest lepsza od modernizmu

Wydawać by się mogło, że każda moda kiedyś przeminie. Jednak piękno i popularność kuchni klasycznej zdaje się być ponadczasowa. To po prostu klasyka gatunku i stylu. Podczas aranżacji kuchni zależy nam, aby stylistycznie trafić „w złoty środek” czyli taki wystrój i styl kuchni, który będzie tak samo modny teraz, jak i za 20 lat. Tak aby nasza kuchnia stale cieszyła oko, a jej jakość i zastosowane rozwiązania chroniły przed częstymi remontami. Kuchnia klasyczna nadaje się do tego idealnie – mnogość aranżacyjnych możliwości w tej stylistyce pobudza wyobraźnię i wzbudza poczucie projektanckiej ekscytacji. Jest to styl sprawdzony, ale z każdym nowym projektem okazuje się, że wciąż nie do końca odkryty i bardzo wciągający. Dziś zastanowimy się nad tym, dlaczego i za co tak bardzo kochamy kuchnie klasyczne.

Kuchnia klasyczna – czym się charakteryzuje?

Klasyka to styl, który sprawdzi się zawsze, niezależnie od panujących czasów czy trendów. Gdybyśmy mieli określić ją w trzech słowach, byłyby to zdecydowanie ład, harmonia i symetria. Kuchnia klasyczna charakteryzuje się ponadczasowością zarówno w kontekście materiałów wykorzystanych do aranżacji, jak i kolorystyki oraz jakości (i designu) sprzętu AGD. Wszelkie elementy są do siebie dobrane w taki sposób, aby spójnie nadawać pomieszczeniu klasycznej elegancji i uniwersalności, tworząc jednocześnie ponadczasowy wygląd. Również detale grają bardzo ważną rolę w kuchni klasycznej: frezowane fronty, łuki i rzeźbienia, metalowe czy drewniane uchwyty to kwintesencja klasycznego wzornictwa. W klasycznych pomieszczeniach najczęściej dominuje stonowana i odpowiednio dobrana kolorystyka, oparta na dwóch ciepłych barwach, lub jednej, przełamanej wyrazistym kolorem – w zależności od upodobań Gospodarza. Tak dobrane kolory często stwarzają atmosferę ciepła, przytulności i spokoju w kuchni. Ważne, aby poruszać się w konkretnej tonacji i unikać zbyt dużej ilości kolorów.

Kolejną istotną cechą omawianego stylu jest jakość mebli. Im prostsza forma kuchni klasycznej, tym bardziej istotna jest  dobra jakość mebli ponieważ wszelkie niedbałości w wykonaniu będą po prostu mocno widoczne. Dlatego dobrze jest postawić na wysokiej jakości okleiny, meble z litego drewna lub antyki. Miłośnicy brązu i marmuru odnajdą się w aranżacji klasycznej, gdyż te bogato zdobione materiałowe dodatki bardzo dobrze współgrają z tradycyjnymi elementami– kojarzą się ze szlachetnymi dworkami, w których gościły wyjątkowe materiały. Wyroby porcelanowe, drewniane lub złote ramy do obrazów, welurowe obicia mebli i zasłony to również dodatki, które upiększą wystrój kuchenny i doskonale przełamią daną kolorystykę wnętrza. Klasyka to uczta dla koneserów piękna, elegancji i funkcjonalności.

Za co jeszcze kochamy kuchnie klasyczne? Oczywiście fakt, że na tle innych stylów jest po prostu przytulna. Nie ma tutaj miejsca, tak jak w przypadku kuchni nowoczesnej, na surowe i chłodne aranżacje wprowadzające do pomieszczenia minimalizm. Kuchnia tradycyjna kojarzy się z rodzinnym ciepłem, ostoją, spokojem. Sprawia, że osoby przekraczające jej próg mogą faktycznie poczuć, że pomieszczenie jest przepełnione spokojem i przyjazną, ciepłą atmosferą Nie ma w klasyce miejsca na jakiekolwiek udziwnienia, kicz i przesyt co chroni pomieszczenie przed bylejakością. Dąży do symetrii, doskonałości i równowagi, którą odnajduje w umiarze. Jest to również na tyle uniwersalny styl, że poczują się w nim dobrze zarówno najmłodsi domownicy, jak i ci bardziej dojrzali.

Reasumując, styl klasyczny kochamy za uniwersalność, elegancję, funkcjonalność i tworzenie przytulnej atmosfery. Taka kuchnia robi i będzie robić wrażenie nawet po wielu latach. Urządzając kuchnię w stylu klasycznym zyskuje się gwarancję, że zawsze będzie odpowiadać panującym trendom. Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi salonami. Z pomocą naszych projektantów stworzycie kuchnię klasyczną jak ze snu.

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar