fbpx

Kuchnia na poddaszu – jak ją zaprojektować?

Kuchnia na poddaszu – jak ją zaprojektować?

Każdy kto stał przed wyzwaniem jakim jest aranżacja poddasza, wie jak wiele pytań pojawia się w trakcie tego procesu. Coraz częściej na poddaszu projektujemy sypialnie, łazienki czy gabinety. A jak poradzić sobie z aranżacją kuchni na poddaszu? Jak się za to zabrać? W zaplanowaniu kuchni, która będzie funkcjonalna i urządzona zgodnie z gustem Właścicieli, największym wyzwaniem jest sufit ze skosami oraz ograniczony metraż. Jednak nawet mała kuchnia ze skosami na poddaszu może być pełna uroku, posiadać wszelkie niezbędne sprzęty i nie tracić na swojej funkcjonalności – wystarczy dobrze przemyślany projekt, nieszablonowe podejście oraz trochę kreatywności, aby w pełni wykorzystać potencjał danego pomieszczenia. Istnieje wiele rozwiązań i sposobów aranżacji takiej kuchni.

Podczas projektowania należy zwrócić uwagę na kształt dachu, wysokość ścianki kolankowej, naturalne oświetlenie pomieszczenia oraz usytuowanie względem stron świata; to wszystko po to  aby uzyskać możliwość swobodnego przyrządzania posiłków, mycia naczyń, sprzątania, czy tez otwierania wszelkich szafek. Dzisiaj piszemy o czym należy pamiętać, na co warto zwrócić uwagę i jakie ciekawe rozwiązania zastosować podczas projektowania kuchni na poddaszu.

Ściana kolankowa na poddaszu

Największym wyzwaniem podczas projektowania kuchni jest odpowiednie zagospodarowanie trudnej przestrzeni pod skosami. O trudności tego zadania decyduje przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej oraz kąt nachylenia połaci dachowych. Im niższe są ścianki kolankowe, tym większą trudność sprawi zamontowanie w tym miejscu kuchni o funkcjonalnej zabudowie. Najlepszą opcją byłaby ścianka, której wysokość przekracza 75 cm, ponieważ przy niższej wartości trudno o kuchnię, która będzie wygodna w użytkowaniu. Kąt nachylenia dachu również wpłynie na montaż i użytkowanie mebli. Należy upewnić się, czy powyższe dwa parametry pozwolą na zmieszczenie tam stołu i krzeseł czy może jedynie niewielki schowek na warzywa.

Kuchnia na poddaszu – meble na wymiar

W pomieszczeniu, w którym znajduje się dużo skosów bardzo istotne jest to, aby wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń – na poddaszu każdy centymetr jest na wagę złota, a skosy nie ułatwiają projektowania. W tej sytuacji najlepiej sprawdzają się meble na wymiar: idealnie dopasowane do danego pomieszczenia, jego wysokości i wielkości. Meble wykonywane na wymiar są gwarancją  pełnej funkcjonalności. Szafki i półki zostają dopasowane idealnie do układu pomieszczenia, pozwalają zaoszczędzić cenną przestrzeń oraz zapewnią odpowiednio dużo miejsca do przechowywania żywności i przedmiotów, z zachowaniem  wygodnego dostępu do przestrzeni roboczej.

Skosy zazwyczaj uniemożliwiają montowanie szafek wiszących, dlatego dobrym rozwiązaniem jest  kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, ustawiona wzdłuż ścianek kolankowych lub kuchnia z wyspą, która zapewnia większy komfort gotowania dzięki choćby większej wysokości pomieszczenia na środku. Przy mniejszym metrażu, istotny jest również styl, w jakim urządzamy kuchnię – im bardziej minimalistyczny i pozbawiony zbędnych zdobień i elementów, tym lepiej dla oszczędności miejsca i wizualnego powiększenia pomieszczenia.

Kuchnia na poddaszu – kolory i światło

Przy aranżacji mniejszych pomieszczeń niezwykłą rolę odgrywają światło oraz kolory. Najlepszym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia jest zastosowanie jasnej kolorystyki ścian i mebli oraz zamontowanie okien tak, aby dostęp do światła słonecznego był jak najlepszy. Dodatkowo, warto zdecydować się na płytki odbijające światło lub fronty z połyskiem, które również sprawią, że kuchnia wyda się optycznie większa. Więcej na temat powiększenia optycznego pomieszczeń pisaliśmy w tym artykule.

Kuchnie na wymiar w Bydgoszczy

Kuchnia na poddaszu –uniwersalne rady

Kuchnia na poddaszu wiąże się z ograniczoną przestrzenią. Co w takim razie ze sprzętami AGD? Najlepiej ograniczyć ich ilość do minimum oraz zdecydować się na sprzęty AGD 2 w 1, co pozwala zaoszczędzić miejsce lub postawić na zabudowę słupkową (np. umieszczenie mikrofali nad piekarnikiem). Przestrzeń pod skosami warto wykorzystać na różne schowki, szafki, czy też np. zmywarkę lub lodówkę (o ile przestrzeń na to pozwoli), jednak należy pamiętać, że dostęp do wszelkich sprzętów i szafek powinien być swobodny.

Dodatkową kwestią, którą warto przemyśleć jest zmieniająca się wraz z porami roku temperatura na poddaszu. Pomieszczenie będzie nagrzewać się nie tylko podczas słonecznych dni (słońce szczególnie mocno nagrzewa dach nad kuchnią), ale też podczas przygotowywania posiłków w piekarniku lub gotowania. Poza tym, dzięki naturalnej wędrówce „ku górze”, ciepło kumuluje się na poddaszu. Z podanych względów zaleca się aby kuchnię aranżować po północnej stronie domu, gdzie jest najmniej słońca, jednak warto wtedy zadbać o bardzo dobre oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej.  Jeśli aranżacja kuchni po północnej stronie nie jest możliwa zaleca się inwestycję w dobrej jakości klimatyzator.

Kuchnia na poddaszu stanowi ciekawe wyzwanie.  Odpowiednio zaaranżowana ma ogromne szanse stać się ulubionym pomieszczeniem domowników, w pełni funkcjonalnym, praktycznym i cieszącym oko. Warto pamiętać, że meble na wymiar mogą niezwykle ułatwić codzienne zadania wykonywane w takiej kuchni. Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonych projektantów, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces projektowy kuchni na poddaszu, zapraszamy do kontaktu z naszymi salonami mebli kuchennych na wymiar w Bydgoszczy Culina 3D oraz innych miejscowościach. Jesteśmy w nich dla Ciebie!

Podobne artykuły

rodzaje kuchni
czysta biała kuchnia
mała kuchnia