fbpx

Kuchnia na wymiar – najpopularniejsze układy kuchenne

Możliwości aranżacyjne kuchni są niezliczone. Dokonujemy wyborów odnośnie materiałów, rodzaju mebli, projektów oświetlenia, konkretnych stylów aranżacyjnych, wybieramy dodatki i sprzęty AGD. Jednak czasem możliwość wyboru ograniczona jest dostępną przestrzenią kuchni, wymogami technicznymi i proporcjami pomieszczenia, dlatego każda kuchnia wymaga indywidualnego podejścia do projektu. Tutaj przychodzą nam z pomocą najpopularniejsze rodzaje kuchennej zabudowy. Omówimy dziś ich zalety i wady, które warto przeanalizować zanim rozpocznie się montaż naszej kuchni. Wygodna, estetyczna i przede wszystkim funkcjonalna – taka jest dobrze przemyślana kuchnia, w której domownicy chcą spędzać jak najwięcej czasu. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi najpopularniejszych rodzajów zabudowy kuchennej.

Kuchnia w kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych wariantów zabudowy. Jest bardzo elastyczna aranżacyjnie; sprawdzi się w większości pomieszczeń, szczególnie tych mniejszych i bardziej wąskich bo nie musi zajmować  dużo miejsca, ale równie dobrze prezentuje się w dużych kuchniach. W klasycznych rozwiązaniach aranżacyjnych, kuchnię stawia się wzdłuż dwóch ścian, idealnie dopasowując ją do rogu pomieszczenia, a pozostałą przestrzeń wykorzystuje się do wstawienia na przykład stołu.

Ogromnym atutem kuchni w kształcie litery L jest to,  że można modyfikować ustawienie „ramion” litery L w zależności od upodobań. Przykładowo, jedno z ramion może stanowić rozgraniczenie między dwoma pokojami np. otwartej kuchni i salonu. W tym wariancie, jedna część kuchni może spełniać rolę barku, stołu lub miejsca do pracy. Jeśli zależy nam na możliwości podziwiania widoków z okna podczas gotowania, to dobrym pomysłem jest ułożenie jednego ramienia przy ścianie z oknem. Co więcej, w tym rodzaju zabudowy łatwo jest zachować zasadę trójkąta roboczego – najczęściej na jednym z ramion umieszcza się płytę grzewczą i piekarnik, a na drugim zlewozmywak i lodówkę. Warto też zadbać o zapewnienie funkcjonalności narożnika; a w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się meble na wymiar. Odpowiednio zaprojektowane szafki narożnikowe stają się doskonałym miejscem na przechowywanie garnków, naczyń lub suchej żywności. Kuchnia w kształcie litery L  jest polecana raczej dla mniejszych rodzin, ze względu na ograniczone miejsce do przechowywania rzeczy i znacznie lepiej sprawdzi się w dłuższych/wąskich pomieszczeniach, niż tych o ścianach równej długości. Kuchnia ta zazwyczaj prezentuje się bardzo dobrze, niezależnie od stylu w jakim jest urządzona, a w tej materii również mamy duże pole do popisu.

Kuchnia w kształcie litery U

Układ mebli kuchennych w kształcie litery U najlepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach. Składa się z trzech rzędów szafek, z czego dwa ułożone są do siebie równolegle, a trzeci pełni rolę ich łącznika. Według zasady trójkąta roboczego, najbardziej ergonomicznie jest zaprojektować na jednej ścianie lodówkę, na drugiej płytę grzewczą, a na trzeciej zlewozmywak. Ważne jest aby pierwsze dwa wymienione elementy znajdowały się na przeciwległych ścianach. Kuchnia w tym kształcie oferuje bardzo dużą przestrzeń roboczą oraz dużo miejsca na przechowywanie przedmiotów, nawet tych niezwiązanych z kuchnią. Oczywiście warto zastosować ergonomiczne rozwiązania w narożnikach, których przy tym układzie posiadamy aż dwa. Minusem tego układu jest to, że wymaga większej przestrzeni (w przypadku mniejszego metrażu może zmniejszyć się komfort i swoboda przemieszczania się). Małą kuchnię w kształcie litery U warto przemyśleć i przeanalizować z pomocą doświadczonego projektanta, którego wiedza z pewnością przełoży się na funkcjonalność kuchni.

Kuchnia w kształcie litery G

Zabudowa kuchenna w kształcie litery G polecana jest do nieco większych pomieszczeń; bardzo dobrze wpisuje się również w przestrzenie otwarte. Jest to swego rodzaju odmiana kuchni w kształcie litery U, w postaci dłuższego ciągu mebli umieszczonego przy czterech bokach, z pozostawionym miejscem na wejście do kuchni. W klasycznym zastosowaniu, kuchnię „G” stanowi zabudowa w kształcie litery U, z dobudowanym barem lub półwyspem. Kuchnia przeznaczona jest do większych pomieszczeń, ponieważ ma ona sens jedynie wtedy, gdy po umieszczeniu mebli na czterech ścianach zostanie dużo miejsca w centrum kuchni.  Bardzo duże kuchnie umożliwiają na przykład umieszczenie w centralnej części kuchni stołu, przy którym można spożyć wspólny posiłek z rodziną. Również ,,wyodrębniona” część mebli blatowo-szafkowych może posłużyć jako miejsce do jedzenia lub miejsce pracy.  Wariant zabudowy typu G nie należy do najczęściej stosowanych, co spowodowane jest np. dużą ilością narożników, które jeśli nie zostaną funkcjonalnie zaprojektowane i wyposażone w ergonomiczne rozwiązania, mogą okazać się mało praktyczne.

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą jest kolejnym typem zabudowy, który wymaga raczej większej powierzchni. Wtedy  w pełni pokazuje swój potencjał. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest efekt wizualny oraz uzyskana przestrzeń robocza, którą można wykorzystać zależnie od potrzeb. Wyspa umożliwia wspólne gotowanie przez kilka osób więc ma towarzyski atut. Poza tym, można rozmawiać z gośćmi, jednocześnie przygotowując coś w kuchni oraz wykorzystać tę część do spożywania wspólnych posiłków. Bardzo często wyspa staje się również dodatkową pojemną szafką (powierzchnia poniżej blatu) lub barkiem (po dostawieniu do niej hokerów). Wyspa kuchenna  zazwyczaj pięknie się prezentuje, jest wiecznie modna i wielofunkcyjna, ale musimy pamiętać, że realizacja kuchni z wyspą jest polecana w pomieszczeniach o minimum 20-metrowej (m kw.) powierzchni.

Kuchnia z zabudowaną jedną ścianą

Kuchnia jednorzędowa doskonale odnajdzie się w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. W przypadku tego układu, dostępna powierzchnia robocza oraz magazynowa nie będzie należeć do największych, ale za pomocą odpowiedniego projektu i zastosowania inteligentnych rozwiązań i szafek można uzyskać wygodną i poręczną kuchnię. Chociaż zabudowa jednorzędowa najczęściej stosowana jest w małych pomieszczeniach, projektanci znają dużo sztuczek na optyczne powiększenie pomieszczenia, jak np. stosowanie białych mebli z połyskiem, przeszklenia czy odpowiednie światło. Układ jednorzędowy utrudnia zastosowanie zasady trójkąta ergonomicznego w kuchni, jednak przy odpowiedniej kolejności stref nadal można uzyskać wygodny efekt. Co ciekawe, kuchnie jednorzędowe bardzo dobrze sprawdzą się w nowoczesnych biurach, zapewniając swoim pracownikom komfortowe warunki w firmie. Zaletą tego układu jest również fakt, że wszystko jest  na wyciągnięcie ręki. Kuchnia jednorzędowa oferuje również wiele inspirujących możliwości aranżacyjnych.

Kuchnia dwurzędowa

 W przypadku tego modelu kuchni meble ustawione są na przeciwległych ścianach. Układ ten dobrze sprawdza się w pomieszczeniach z niskim parapetem lub gdy drzwi są naprzeciwko okna. Często stosowany jest w pomieszczeniach długich i wąskich. Obie ściany najczęściej wykorzystywane są jako powierzchnie robocze lub do przechowywania. Pamiętajmy o zachowaniu minimum 120 cm odstępu między zabudową, aby zapewnić sobie swobodę działania w kuchni. Dodatkowo łatwo stworzyć trójkąt roboczy: z jednej strony warto umieścić zlew i płytę grzewczą, a po drugiej stronie lodówkę. Przy zabudowie dwuliniowej znika problem zagospodarowania narożników, co wpływa na łatwość montażu oraz mniejszy koszt blatów.

Jak widać aranżacja kuchni jest niezwykle bogata w różnorodne rozwiązania. Wszystko zależy od  cech dostępnego pomieszczenia: od jego wielkości, na upodobaniach Gospodarzy kończąc. Odwiedzając znajomych lub rodzinę w ich domach, warto przyjrzeć się układowi ich kuchni oraz sprawdzić jakie uczucia wzbudza w nas dane rozwiązanie, choćby siedząc przy wyspie na hokerze w otwartej kuchni. Czy jest to coś co nam odpowiada i czy chcielibyśmy takie rozwiązanie zastosować w naszym domu. O każdej z powyższych kuchni można by napisać oddzielny artykuł, z uwagi na mnogość tematów aranżacyjnych. Jeśli marzą Państwo o konkretnym projekcie kuchni, ale nie są pewni, który rodzaj zabudowy najlepiej wykorzysta potencjał Waszego pomieszczenia, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi projektantami. Wspólnie stworzymy niepowtarzalny projekt!

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar