fbpx

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zalety i wady

Podczas projektowania nowej kuchni lub jej remontu stajemy przed szeregiem wyborów i decyzji związanych z wieloma kwestiami: styl, kolory, materiały, dodatki, oświetlenie – nad tymi wszystkimi kwestiami musimy się zastanowić. A jeśli projektujemy własny dom, musimy zdecydować czy nowa kuchnia ma być otwarta, z widokiem na salon lub jadalnię, czy może zamknięta, tworząc odrębną strefę spokoju i wyciszenia. Aby w pełni świadomie rozwiązać ten dylemat warto zapoznać się z zaletami i wadami danego wariantu kuchni. Zachęcamy do przeczytania tego wpisu, w którym postaramy się krótko podsumować każdą opcję prezentując jej plusy i minusy w przypadku większego metrażu lub niewielkiego mieszkania.

Kuchnia otwarta

Projekt mieszkania lub domu z otwartą kuchnią jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Swoją popularność zawdzięcza licznym zaletom otwartej przestrzeni, jak na przykład wizualne powiększanie pomieszczenia (szczególnie gdy aranżacja kuchni zostaje zrealizowana w jasnych barwach). Otwarta kuchnia doskonale sprawdza się we wnętrzach o mniejszym metrażu; pozbycie się działowych ścian umożliwia uzyskanie dodatkowego miejsca. Dodatkowo, taka kuchnia daje większe możliwości aranżacyjne. Jedną z ważniejszych wartości jaką otwarta kuchnia wnosi do domowego życia jest integracja domowników – możliwość przebywania w kuchni i przygotowywania poczęstunku przy rozmowie z rodziną, przyjaciółmi, czy gośćmi przebywającymi w salonie zbliża ludzi. Większa kuchnia sprzyja też wspólnemu gotowaniu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób lubiących gotować w towarzystwie czy też organizować przyjęcia, dla których kontakt z rodziną i znajomymi jest niezwykle istotny.

Kolejnym atutem tego rozwiązania, często niedocenianym jest fakt, że połączone pomieszczenia  wzajemnie się doświetlają co z pewnością wpływa na komfort pracy w kuchni. Kuchnia otwarta może również spodobać się opiekunom małych dzieci, ponieważ podczas gotowania można cały czas mieć na oku bawiące się w salonie maluchy. Z drugiej strony, nieograniczona dostępność wszelkich sprzętów kuchennych i szafek, może stanowić pewne zagrożenie dla naszych pociech.

Przy wszystkich zaletach kuchni otwartej na salon czy jadalnię, ma ona pewne wady: na przykład roznoszącego się po całym domu zapachu smażonej ryby. Dlatego warto zadbać o odpowiednią wentylację – okap z porządnym wyciągiem wydaje się w tym przypadku niezbędny i może pomóc w uchronieniu zarówno domowników, jak i podatne na zapachy tekstylia, przed niechcianymi niespodziankami. Kolejną niedogodnością wynikającą z kuchni otwartej może być trudność z uniknięciem lub ograniczeniem wszelkich hałasów płynących ze sprzętów kuchennych, jak np. dźwięk miksera, zmywarki czy okapu. Stąd, odpoczynek w salonie może zostać czasami zakłócony.  Czasami martwi nas też otwarty widok na kuchnię, szczególnie gdy ta jest nieposprzątana – wtedy nic nie ukryje się przed gośćmi. Jednak wiemy, że jest to kwestia zwyczajnej organizacji pracy i wypracowania odpowiednich nawyków sprzątania.

Kuchnia zamknięta

Kuchnia zamknięta to propozycja polecana szczególnie tym osobom, które marzą o odmiennych stylach aranżacyjnych salonu i kuchni oraz tym, którzy wolą przyrządzać posiłki w oddzielnym pomieszczeniu. Zalety i wady kuchni zamkniętej są niekiedy odwrotnością tych dotyczących kuchni otwartej. Kuchnia niepołączona z salonem stanowi oddzielne pomieszczenie, które wprawdzie odbiera bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi w salonie, ale na przykład daje dużo swobody i komfortu osobie gotującej.

Nieprzyjemne zapachy przestają być utrapieniem, bo można je w dużej mierze „zatrzymać” w zamkniętym pomieszczeniu, a hałasy płynące z kuchni stają się mniejszym utrudnieniem. Poza tym, nie czujemy już tak ogromnej presji wynikającej z konieczności utrzymania nieskazitelnego porządku w kuchni, gdy oczekujemy wizyty gości.

Chociaż kuchnia zamknięta to wymarzona opcja dla osób ceniących spokój i prywatność podczas przyrządzania posiłków, rozwiązanie to ma też pewne wady. Często na przykład w kuchni zamkniętej w małym mieszkaniu brakuje miejsca do spożywania posiłków, a to wiąże się z noszeniem zastawy stołowej i posiłków do innego pomieszczenia. Nie wszystkim takie rozwiązanie odpowiada. Poza tym, zamknięte pomieszczenie zazwyczaj wymaga doświetlenia, często sztucznego, co oczywiście nie zawsze jest regułą.

Jak widać, trudno jednoznacznie stwierdzić, który wariant kuchni – otwarty czy zamknięty – będzie lepszym wyborem bo oba mają dużo plusów oraz kilka wad. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań Gospodarzy, dostępnego metrażu oraz priorytetów użytkowych i aranżacyjnych. Jeśli wciąż wahają się Państwo na jaki typ kuchni się zdecydować, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi salonami; nasi doświadczeni projektanci stworzą razem z Państwem indywidualny i najlepszy projekt, odpowiadający zarówno warunkom pomieszczenia jak i Państwa oczekiwaniom.

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar