fbpx

Kuchnie bezuchwytowe – czy warto się na nie zdecydować?

Kuchnie bezuchwytowe stają się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne. Szczególnie uwielbiają je miłośnicy minimalizmu. Ale podejmowanie decyzji jeśli chodzi o projekt kuchni tylko na podstawie walorów estetycznych byłoby niewybaczalnym błędem. Dlatego pojawia się naturalne pytanie czy taka kuchnia bez uchwytów jest praktyczna? W jaki sposób otwierać szafki i szuflady bez uchwytów?

Tu z pomocą przychodzą nam projektanci i producenci rozwiązań. Jednym ze sprawdzonych i polecanych jest system Line-N firmy Nobilia. Wszystkie fronty mebli na wymiar pozbawione są oczywiście zewnętrznych uchwytów. Zamiast nich, stosuje się metalowe listwy montowane w korpusie szafek (czasami nazywane listwami podchwytowymi). Fronty drzwiowe oraz szufladowe posiadają ergonomicznie ukształtowany profil zagłębiony w korpus szafki. W ten sposób uzyskuje się zabudowę bezuchwytową z zachowaniem pełnej funkcjonalności i ergonomii szafek.

Korzyści

System Line N, jak i każdy inny system bezuchwytowy, oprócz efektu wizualnego, ma sporo praktycznych zalet. Po pierwsze czyszczenie frontów staje się dużo łatwiejsze (nie haczymy o uchwyty czy gałki, nie zbiera nam się na nich ani wokół nich brud). Obecność dzieci w kuchni przestaje nas tak stresować, bo nie musimy się już martwić czy dzieci (szczególnie te najmniejsze) nie uderzą się o wystające uchwyty. Korzyść ta dotyczy również dorosłych: nie zaczepiamy już częścią garderoby podczas przygotowywania posiłków. I wreszcie, fronty otwieramy chwytając je od strony wewnętrznej (nie dotykamy ich od strony zewnętrznej) unikając tym samym ich zabrudzenia.

Profil aluminiowy w systemie Line N dostępny jest aż w dziewięciu kolorach! Idealnie dobierzemy go więc do koloru frontów i blatów. Zazwyczaj listwy profilowe wykonane są z metalu. Dlatego system Line N daje ogromne możliwości aranżacyjne minimalistycznym wnętrzom. Proste i czyste formy sprzyjają wykorzystaniu podświetlonego blatu czy szuflad co daje piękny efekt.

Fronty bezuchwytowe otwierane na dotyk

Innym rozwiązaniem, jeśli chodzi o otwieranie szafek i szuflad w kuchniach bezuchwytowych są fronty otwierane na dotyk, które, tak jak w systemie Line-N, wyposażone są w system cichego domykania. Szczególnie w przypadku szafek pod zlewami, często wyposażonych w pojemniki segregacji śmieci, jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wystarczy dotknąć front pod zlewem kolanem, a szafka sama się wysuwa.

Fronty bezuchwytowe otwierane dzięki elektrycznemu wspomaganiu

A jeśli w ogóle nie chcemy dotykać frontów, możemy wybrać jeszcze inne rozwiązanie: elektryczne wspomaganie otwierania szafek. Wystarczy zbliżyć nogę czy rękę w okolice czujnika, a na przykład szafka pod zlewem lub front otwierają się same.

Fronty z uchwytem krawędziowym (nafrezowane)

Ten rodzaj kuchni bezuchwytowej ma wpływ na wygląd kuchni, a zatem na kwestie estetyczne, bo fronty frezowane lub też z uchwytem krawędziowym są widoczne. Poza tym, mocniej wpływają na estetykę, ponieważ wgłębienie czy uchwyt są widoczne. Choć jest bardzo wielu zwolenników tego praktycznego i estetycznego rozwiązania, nie znajduje ono miłośników wśród użytkowniczek z bardzo długimi paznokciami. Poza tym, nie we wszystkich frontach możemy taki frez zastosować; wszystko zależy od materiału, z jakiego front został wykonany.

Bezuchwytowe szafki kuchenne są świetnym wyborem nie tylko dla minimalistów, ale też dla wszystkich którzy marzą o prostych i czystych formach w zorganizowanym i harmonijnym pomieszczeniu. Gładkie fronty bez uchwytów świetnie wyglądają też w kuchniach otwartych na salon, w których liczy się spójność aranżacji i płynne przejście pomiędzy strefą gotowania a częścią wypoczynkową.

Na koniec należy podkreślić, że fronty bezuchytowe, to nie tylko domena aranżacji minimalistycznych. Dzięki dobremu projektowi, możemy nimi stworzyć przestrzeń perfekcyjnie dopasowaną do naszego mieszkania niemal w każdym stylu.

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Related Blogs

Posted by Tworczesky | 14 czerwca 2021
Dlaczego kuchnia na wymiar?
Kuchnia jest tym pomieszczeniem w naszych domach, w którym zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Domownicy wykonują tu wiele różnych czynności: gotują, zmywają, rozmawiają przy kawie czy drinku, spożywają posiłki. A przecież...
Posted by Tworczesky | 30 kwietnia 2021
Kuchnia w czasie pandemii
Ponad rok temu rzeczywistość mocno nas zaskoczyła. Do tego stopnia, że zmusiła nas do pozostania w domach. Pracujemy i uczymy się przynajmniej w części zdalnie, co powoduje pewne konsekwencje. Jedną...
Posted by Tworczesky | 3 lutego 2021
Jak czyścić meble kuchenne? (część 1. – FRONTY)
To jedno z tych pytań, które nasi Klienci zadają nam bardzo często. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju materiału, z którego wykonane są nasze meble. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad dotyczących...