fbpx

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Co wybrać?

Aranżujesz kuchnię i stoisz przed wyborem lodówki? Masz w zasadzie dwa warianty do wyboru – chłodziarkę wolnostojącą i do zabudowy. Wybór nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Dlatego w poniższym poradniku zamieszczamy najważniejsze cechy jednego i drugiego rozwiązania. Sprawdź, które będzie dla Ciebie lepsze!

Wybór lodówki do kuchni – wolnostojąca czy do zabudowy?

Jeśli zastanawiasz się, jaka lodówka do kuchni sprawdzi się najlepiej, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  •       Czy zależy ci na jednolitym wyglądzie frontów mebli kuchennych?
  •       Ile masz miejsca i jak dużą lodówkę potrzebujesz?
  •       Czy jesteś w stanie zrezygnować z paneli przednich lodówki?
  •       Czy koszt zakupu jest dla ciebie priorytetowy?
  •       Czy lodówka ma mieć zamrażarkę, czy nie?

Oczywiście, takie pytania można mnożyć. Odpowiedź jedynie na te powyższe powinna rozwiać Twoje wątpliwości. Zajmijmy się jednak zaletami i wadami poszczególnych sprzętów AGD, by jeszcze bardziej ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Plusy i minusy lodówki wolnostojącej

Dlaczego w wielu domach meble kuchenne są zestawione z wolnostojącą lodówką? Mimo odmiennego stylu frontów, decyzja ta zapada głównie ze względów ekonomicznych. Lodówki wolnostojące o tych samych parametrach pojemnościowych są po prostu tańsze od ich odpowiedników do zabudowy, choć nie zawsze. Jednak to nie jedyny argument; dużym plusem jest też większa pojemność przy tych samych wymiarach. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku sporej rodziny, gdzie każda półka i szuflada mają ogromne znaczenie.

A co z wadami takiego urządzenia? Trzeba powiedzieć sobie wprost, że nawet najlepiej dobrana lodówka wolnostojąca będzie odróżniała się frontem od innych powierzchni kuchennych. Jeśli planujesz kuchnie na wymiar, taka lodówka może nieco zaburzyć wizualny efekt, którego oczekujesz po jednolitych blatach i frontach szafek. Poza tym, umiejscowienie chłodziarki wolnostojącej nie jest dowolne – musisz zapewnić jej odpowiednie odprowadzenie generowanego ciepła. Dlatego lodówka tego typu w ścisłej zabudowie bocznej nie sprawdzi się.

Plusy i minusy lodówek pod zabudowę

Pora przejść do sprzętów chłodniczych stworzonych pod zabudowę. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Przede wszystkim lodówka do zabudowy nie będzie odróżniała się od reszty mebli kuchennych. Jej głębokość jest dostosowana do koncepcji całej kuchni. Poza tym, nie trzeba martwić się ryzykiem braku cyrkulacji powietrza. Budowa lodówek pod zabudowę umożliwia jej przyleganie do powierzchni zabudowy bez ryzyka przegrzania. Lodówki pod zabudowę mają większość nowoczesnych rozwiązań znanych z tradycyjnych sprzętów AGD wolnostojących. Mowa np. o funkcji No Frost, zamrażarce czy kostkarce do lodu.

A jakie wady lodówki pod zabudowę musisz uwzględnić przed jej zakupem? Licz się z tym, że taki sprzęt trudno będzie ci samodzielnie zainstalować. Zabudowa lodówki zajmuje nieco czasu i wymaga sporych umiejętności, więc zwykle bez fachowca się nie obejdzie. Dodatkowo AGD pod zabudowę jest droższe i ma mniejszą pojemność niż warianty wolnostojące o tych samych wysokościach.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy – co wybrać?

Wszędzie tam, gdzie liczy się styl i aranżacja wnętrza, lodówki pod zabudowę będą zawsze cenniejsze od wariantów wolnostojących. Idealnie komponują się z resztą kuchni. Poza tym, nawet niewielkie lodówki dla singli lub par można bez przeszkód zabudować na słupku funkcyjnym. Trudno w sposób estetyczny ulokować lodówkę wolnostojącą na innych meblach. Jednak dla wielu osób wyznacznikiem ostatecznym zawsze jest cena. Dlatego decydują się na tańsze warianty wolnostojące kosztem mniejszego komfortu wizualnego.

A Ty, jaki rodzaj lodówki wybierzesz do swojej nowej kuchni?

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar