Mieszkasz w bloku? Mała powierzchnia często stanowi wyzwanie aranżacyjne, ale zupełnie nie powinno Cię to martwić. Bez względu na to, czy dysponujemy dużym pomieszczeniem czy małym, na pewno chcemy, aby było ono wygodne, piękne, i aby dobrze nam się w nim funkcjonowało na co dzień. Mała kuchnia nie musi nas aranżacyjnie ograniczać. Najciekawsze koncepcje wcale nie pojawiają się w przestronnych i dużych kuchniach. To właśnie te mniejsze pomieszczenia pobudzają naszą wyobraźnię i prowadzą do zaskakujących rozwiązań. Jej zaprojektowanie wymaga poświęcenia większej ilości czasu, ale dzięki zastosowaniu cennych wskazówek, zwróceniu uwagi na kilka detali oraz poznaniu pewnych sztuczek projektowych, kuchnia może stać się dumą każdego domownika! Pierwsze z nich omawiamy poniżej.
Kolory i światło – jaką rolę pełnią w małych kuchniach i co warto wziąć pod uwagę?
Oto pierwszy trik – im jaśniej, tym lepiej. Mała kuchnia daje nam duże pole do popisu w zakresie projektowania, jednak przy małych metrażach zalecane jest używanie jak najjaśniejszych kolorów. Powinniśmy zdecydowanie wystrzegać się całych ciemnych ścian. Warto zdecydować się na jasną paletę barw – jasne kolory powierzchni ściennych dzięki lepszemu odbijaniu światła optycznie powiększą pomieszczenie i rozjaśnią wnętrze. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni, która ma niewielkie okna. Warto jest też zrezygnować z ciężkich, grubych firanek lub zasłon. Na ściany idealna będzie biel lub kolory pastelowe. Podobnie meble – najlepiej sprawdzą się fronty jasne oraz lakierowane, co dodatkowo powiększy optycznie pomieszczenie (wariant ten wyjątkowo jest odradzany w przypadku posiadania w kuchni okna wychodzącego na południową stronę). Ciekawym sposobem, coraz bardziej popularnym, jest umieszczenie fototapety z perspektywą, przy czym warto pamiętać, że pomimo coraz bogatszej oferty świetnej jakości tapet, zwykle, ze względów praktycznych, warto pokryć je szkłem. Jeśli jednak ktoś lubi zabawy z kolorem, to w przypadku małych kuchni niekoniecznie musi z niego zrezygnować. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie jednego wyraźnego akcentu na jednej ze ścian lub wzoru dekoracyjnego.
Ogromną rolę w małych kuchniach odgrywa również oświetlenie. W miarę możliwości powinniśmy wykorzystać je jak najlepiej. Zasada ta dotyczy zarówno światła dziennego, jak i sztucznego. Warto w sposób optymalny korzystać ze światła słonecznego, dlatego jeśli posiadamy okno w kuchni zaleca się pozostawienie go bez zasłon czy firanek, a jeśli komuś bardzo na nich zależy, to sprawdzą się tu lekkie, jasne i półprzezroczyste materiały. W przypadku oświetlenia sztucznego, warto zadbać o odpowiednie jego zaprojektowanie, aby docierało do każdego zakamarka przestrzeni roboczej. Dobrym pomysłem jest zamontowanie oświetlenia punktowego – uczyni to nasze pomieszczenie jeszcze bardziej wygodnym i funkcjonalnym. Dla komfortu pracy w małej kuchni, a szczególnie w kuchni bez okna, warto zastosować nie tylko lampę wiszącą, ale też inne źródła światła. Nową jakość oświetlenia, a co za tym idzie, większy komfort pracy i przebywania w pomieszczeniu, da nam parę dodatkowych lamp zawieszonych w kilku różnych miejscach, przykładowo nad stolikiem kuchennym lub blatem, na zróżnicowanych wysokościach. Warto też pomyśleć o zamontowaniu lampek sufitowych. Oświetlenie gra dużą rolę w budowaniu nastroju w kuchni, więc ciekawą propozycją jest również założenie ozdobnych punktów świetlnych np. z możliwością zmiany koloru. Wpłynie to na nowoczesne ożywienie wnętrza.
Gdy zadbamy o jasne odcienie i umiejętną grę świateł, osiągniemy już bardzo dużo w kwestii stworzenia optycznej iluzji większego pomieszczenia. Przejdźmy do kolejnych pomocnych pomysłów.
Meble
Kuchnia w bloku to często przestrzeń mało ustawna. Sekretem dobrego projektu małej kuchni jest maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Tutaj na ratunek przychodzą nam meble robione na wymiar. Zamówienie mebli wykonanych na wymiar, pozwoli na stuprocentowe wykorzystanie powierzchni i niezmarnowanie ani centymetra przestrzeni. W przypadku małych kuchni, dobrze jest zdecydować się na funkcjonalne rozwiązania, takie jak np. szafki z drzwiczkami przesuwnymi czy szafki z roletami zwiększające wygodę użytkowania. Jeśli chodzi o szafki wiszące, to można skusić się na szafki otwarte, najlepiej podświetlane, co wniesie do pomieszczenia trochę lekkości. W pozostałych pustych przestrzeniach, w których, pozornie, nie da się już nić „wcisnąć”, (np. między szafkami a lodówką) polecamy wkomponowanie wygodnej i praktycznej szafki cargo. Meble na wymiar dają taką możliwość, że możemy wybierać spośród różnego rodzaju carga, o różnych wymiarach. Zamawianie mebli na wymiar wymaga precyzji pomiarów, dlatego warto zlecić to osobom, które zbierają doświadczenie w tej dziedzinie od lat. Nasi projektanci z salonów Culina 3D, pomogą Państwu w zagospodarowaniu nawet bardzo małych przestrzeni, zaproponują ciekawe rozwiązania, dokładnie wymierzą pomieszczenie i przygotują kompleksowy projekt kuchni. Zachęcamy do kontaktu.
Inne sposoby na wykorzystanie niewielkich przestrzeni w małych kuchniach
Oto jeszcze kilka zamienników mających duży wpływ na funkcjonalność małych kuchni:
- zlew dwukomorowy warto zamienić na jednokomorowy z ociekaczem lub bez, zaoszczędzimy dzięki temu miejsce,
- warto zdecydować się na szafki z drzwiczkami przesuwnymi, a zrezygnować z klasycznych drzwiczek,
- w trosce o oszczędność miejsca można zamienić płytę czteropalnikową na płytę dwupalnikową,
- przeszklone szafki mogą dodać przestrzeni głębi,
- pomysłem do rozważenia byłaby również zamiana oddzielnego piekarnika i mikrofalówki na piekarnik z funkcją mikrofali,
- warto zdecydować się na zakup mebli w wersji mobilnej np. rozkładanego blatu stołu, który można wysunąć lub złożyć w zależności od potrzeby użytkowania.
Jak widać podróż jaką jest projektowanie i aranżacja małych kuchni może czasem być nieco bardziej wymagająca, ale przez to ciekawsza i niezwykle satysfakcjonująca. Podczas projektowania nie wolno zapomnieć o własnym stylu Właścicieli i że to przede wszystkim Jej lub Jemu kuchnia powinna podobać się najbardziej. Mamy nadzieję, że rozwiązania podane w tym wpisie tylko uprzyjemnią i ułatwią proces projektowy. Na koniec prosimy pamiętać: małe jest piękne, a każda kuchnia, niezależnie od jej wymiarów, daje wiele cudownych możliwości projektowych!