fbpx

Miętowy kolor w kuchni – gdzie można go zastosować?

Zastosowanie kolorów pastelowych w kuchniach jest coraz modniejsze i liczba osób stawiających na to rozwiązanie stale rośnie. W tym artykule skupimy się na odcieniach mięty. Jak więc zastosować kolor miętowy w kuchni? Jak dodać akcenty kolorystyczne? Z czym łączyć pastelową miętę?

Miętowa kuchnia – fronty szafek

Zdecydowanie nie jest to oczywisty wybór kolorystyczny. Jeśli jednak zależy Ci na niebanalnym i modnym wykończeniu kuchni, jest to idealny sposób na osiągnięcie celu. Miętowe fronty w połączeniu z białym kamiennym blatem i złotymi dodatkami to strzał w dziesiątkę! Do uzyskania nieco spokojniejszego efektu sprawdzi się połączenie mięty z bielą, stosując jeden kolor w dolnej części zabudowy, a drugi w jej górnej części. Zielone odcienie sprawdzą się też w połączeniu z szarością, beżem, a nawet błękitem. W przypadku takich odcieni należy wnikliwie rozważyć wybór odpowiednich uchwytów (jeśli w ogóle chcemy takie zastosować) i zdecydować się na te w kolorze złota, srebra lub czerni.

Miętowe dodatki do kuchni

Meble kuchenne w jednolitych, spokojnych odcieniach potrzebują, aby tchnąć w nie trochę życia. Wykorzystanie dekoracji w pastelowych odcieniach da zamierzony efekt. Sprawdzą się w tym przypadku jednakowo dekoracje ścienne czy doniczki na kwiaty. Jednak nie tylko typowe dekoracje mogą stanowić stylowy dodatek. Nie zapominajmy, że na rynku dostępne są sprzęty AGD w niecodziennych kolorach. Pastelowy czajnik elektryczny, toster, robot kuchenny, a nawet lodówka, mogą w tym przypadku stanowić punkt dekoracyjny kuchni.

Kolor miętowy na ścianie

Eksperymentowanie z kolorem zazwyczaj zaczyna się właśnie od malowania ścian. Uwzględnienie w projekcie kontrastujących, ciepłych barw pozwoli na lepszą prezentację i ogólny odbiór całej kuchni. W tym przypadku opcji jest wiele, można po prostu pomalować ściany zwykłą farbą lub użyć tapety z ciekawym wzorem. Do niecodziennego połączenia białych mebli kuchennych z kolorem miętowym, warto wybrać tapetę. Dzięki naklejeniu jej między dolnymi a górnymi szafkami dodamy motyw dekoracyjny, a nakładając na nią szkło, będzie cieszyć nasze oko długimi latami.

Style kuchni a kolor miętowy

Mimo swojej unikatowości kolor miętowy pozwala na użycie go w kuchniach o różnych stylach.

  1. Styl retro – charakteryzuje się wykorzystaniem przedmiotów specjalnie postarzanych i stylizowanych na dawne lata. W tym stylu idealnie sprawdzą się na przykład miętowe meble na czarnych, wysokich nóżkach.
  2. Styl skandynawski – kojarzy się z jasnymi kolorami, najczęściej beżem i bielą, jednak i w tym przypadku sprawdzi się dodanie odcieni mięty za pomocą dodatków i urządzeń AGD.
  3. Styl rustykalny – nawiązujący wyglądem do dawnych domków na wsi. Pełny kolorów i różnych faktur. Sprawdzą się tu meble całościowo wykonane w kolorze mięty, jak również jako dodatek, element dekoracyjny.
  4. Styl nowoczesny – mimo ogólnie panującego minimalizmu i prostych form czy monochromatycznej kolorystyki, do ocieplenia przestrzeni dopuszcza się i w tym stylu dodatki o pastelowych odcieniach.

Gdzie sprawdzi się kolor miętowy?

Pastelowy odcień mięty, tak jak zapach tej rośliny, poprawia nastrój i dodaje energii. Dzięki swojej delikatności pozwala na łączenie z innymi kolorami. Sprawdzi się więc zarówno w połączeniu z tradycyjnymi, drewnianymi meblami, jak również z tymi wykonanymi w nowoczesnym wydaniu – matowych i na wysoki połysk. Jeśli więc Twoja kuchnia jest monochromatyczna, neutralna i potrzebuję ożywienia i ocieplenia, warto rozważyć użycie miętowych dodatków i akcesoriów.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, pastelowa zieleń sprawdzi się do kompleksowej aranżacji mebli kuchennych. Jeśli chcesz użyć tego koloru, a jest to dla Ciebie zbyt odważny krok, warto rozważyć użycie mięty jako kolor na ścianie lub jako element dekoracyjny.

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar