fbpx

Nowoczesny aneks kuchenny

Aneks kuchenny to połączenie nowoczesności z tradycją. Poprzez odpowiedni projekt i dobór mebli kuchennych polepsza organizację pracy w kuchni i cieszy oko. Aneks kuchenny nie jest nowym wymysłem, był stosowany już w dawnych kamienicach, jednak teraz na nowo zachwyca nawet w nowoczesnych, dużych wnętrzach.

Aneks kuchenny z salonem

Połączenie kuchni z salonem to sposób na zaoszczędzenie przestrzeni i otwarcie na cały dom. Kuchnie te zazwyczaj ulokowane są we wnękach i oddzielone od strefy wypoczynkowej. Praca w kuchni zajmuje często sporo czasu co oznacza zamknięcie się  w jednym pomieszczeniu czasami na kilka godzin. Rozwiązaniem jest właśnie aneks kuchenny. Dzięki połączeniu kuchni z salonem otrzymujemy nie tylko więcej miejsca, ale także możliwość gotowania całą rodziną, która chętniej włącza się do pracy w grupie. Dawnej to rozwiązanie uważano za wadę (rozprzestrzenianie się zapachów po całym domu lub mieszkaniu). Obecnie, również dzięki udoskonalonym sprzętom AGD (ciche i mocne pochłaniacze), coraz więcej osób dostrzega jego zalety i decyduje się na wybór aneksu kuchennego.

Nowoczesny aneks kuchenny

Aneks kuchenny świetnie sprawdzi się również w nowoczesnych wnętrzach. To wszystko dzięki odpowiedniemu dobraniu frontów, blatów czy dekoracji. Doskonale poradzą sobie w aranżacji aneksu kuchennego białe, laminowane fronty bez uchwytów lub zupełne przeciwieństwo, czyli czerń czy drewno. Wybór aranżacji zależy niewątpliwie od wielkości pomieszczenia. Jeśli do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń, warto zadbać o jej optyczne powiększenie i wybór jasnych kolorów. Jeżeli natomiast nie mamy ograniczenia metrażu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać ciemne barwy.

Co powinno znajdować się w aneksie kuchennym?

Oprócz dobrze dobranych mebli na wymiar, należy zastanowić się jak ułatwić sobie pracę w kuchni i dodatkowo nie przeszkadzać tym którzy relaksują się w salonie. Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów roznoszących się po całym pomieszczeniu, w każdym aneksie kuchennym powinien znaleźć się wydajny i cichy okap. Warto też zadbać o odpowiednie oddzielenie części kuchennej od części salonowej. W tym przypadku sprawdzi się wyspa kuchenna, która może jednocześnie służyć jako barek, a dzięki przystawionym wysokim krzesłom umożliwi innym relaks przy kawie lub przyglądanie się przebiegowi gotowania potraw. O mądrym oddzieleniu kuchennego aneksu od części salonowej trzeba pomyśleć na etapie projektowania kuchennej zabudowy. Ale jeszcze w trakcie prac wykończeniowych można wyznaczyć przebieg ich granicy (jesli mamy taką potrzebę), na przykład przez zastosowanie różnych materiałów na podłodze. 

Jak urządzić aneks kuchenny?

W tej kwestii, kluczowym zagadnieniem jest wybór mebli kuchennych. Wykonanie ich na wymiar i wybranie nowoczesnych rozwiązań wpłynie na ułatwienie naszej pracy. Zastosowanie właściwych szuflad, cargo czy odpowiedniego wyposażenia szafek narożnych rogowych to podstawy dobrego zagospodarowania przestrzeni. Jest to bardzo istotne szczególnie gdy mamy do dyspozycji małą powierzchnię. Warto zadbać o spójność kolorystyczną i stylistyczną zabudowy kuchennej z salonową. Świetnie sprawdza się też gra kontrastem; na przykład użycie białych mebli w salonie, a czarnych w aneksie.

Funkcjonalność aneksu kuchennego

Aneksy kuchenne zazwyczaj zajmują małą przestrzeń, co wbrew pozorom ułatwia organizację i przyspiesza pracę. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku dysponowania małym metrażem, zwykle szukamy nowoczesnych rozwiązań. Pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu zabudowy  (szczególnie o coraz bardziej docenianych szufladach o różnej głębokości i szerokości, co ułatwia dostęp do ich zawartości). 

Podobne artykuły

funkcjonalna bateria kuchenna
Jasne meble kuchenne w stylu prowansalskim
Nowoczesny salon z kuchnią w stylu glamour