fbpx

Nowy Rok! Nowe (EKO)postanowienia!

Na początku nowego roku wielu z nas robi jakieś postanowienia, czasami nawet listę takich w formie pisemnej. Okres pandemii, czyli ta zupełnie nowa i zaskakująca sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy, niezależnie od tego, w jakiej części globu mieszkamy, skłonił nas do refleksji nad działaniami człowieka. Zastanawiamy się dlaczego znaleźliśmy się w takiej sytuacji i zazwyczaj nasze rozważania prowadzą między innymi do wniosku, że musimy zacząć dbać o siebie i naszą planetę. Czyli żyć zgodnie z zasadami ekologii. Być EKO! To noworoczne postanowienie wielu osób.

Możemy zacząć je realizować ‘od kuchni’. Dosłownie. Co może zrobić każdy z nas żeby nie przyczyniać się do pogarszania sytuacji naszej planety? Mamy dla Was kilka inspirujących pomysłów i podpowiedzi.

Ekologiczne meble kuchenne

Po pierwsze, planując swoją nową kuchnię, wybierzmy producenta, co do którego mamy pewność, że działa zgodnie z poszanowaniem zasad dbałości o środowisko. Firma Nobilia, która meble produkuje w dwóch niemieckich fabrykach w Verl, należy do wąskiej grupy świadomych i odpowiedzialnych procentów mebli, dla których troska o środowisko jest celem nadrzędnym. Zostało to potwierdzone licznymi audytami i nagrodzone przyznaniem wielu certyfikatów w tym właśnie zakresie, m.in.:

Pakt Klimatyczny

dla Przemysłu
Meblarskiego

DIN ISO 9001:2008 & DIN 14001:2009

certyfikaty zarządzania
środowiskowego i jakościowego

Recycling Kontor

certyfikat dotyczący
recyklingu opakowań transportowych

ISO Seal GS

przetestowane i sprawdzone
bezpieczeństwo

Złota M

DGM, Deutsche
Gütegemeinschaft Möbel

Certyfikat PEFC

stosowanie drewna pochodzącego
ze zrównoważonej gospodarki leśnej

Niebieski Anioł

W 2012 roku, firma Nobilia jako jedyny do tej pory niemiecki producent mebli kuchennych, otrzymała certyfikat „Niebieski Anioł”. Niebieski Anioł koncentruje się przede wszystkim na procesie przetwarzania surowców i produkcji końcowego towaru pod kątem minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Segregacja odpadów w kuchni

Po drugie, gdy już podejmiemy świadomą decyzję i zdecydujemy się na odpowiedniego producenta, starajmy się zaprojektować kuchnię tak by korzystanie z niej również miało na celu ochronę naszego środowiska. Dlatego pamiętać należy o uwzględnieniu w niej miejsca na segregację odpadów. W dobie pandemii, przebywając częściej w domu, „produkujemy” je w ogromnych ilościach. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne, wyprodukowane z odpowiedniego tworzywa pojemniki na śmieci. Do wyboru mamy różne rodzaje i wielkości. Doświadczony projektant z pewnością świetnie dopasuje je do naszych potrzeb.

Segregacja odpadów w kuchni

Firma Peka również oferuje świetne rozwiązania tak by ułatwić nam segregację odpadów.

Wielorazowe opakowania

Pamiętajmy też o miejscu na wielorazowe torby czy koszyki, tak żebyśmy przy każdych zakupach nie zaopatrywali się w kolejną plastikową torebkę, które później zalegają w szafach i szufladach.

Domowa spiżarka

Skoro wspomnieliśmy już o zakupach, to i tutaj eko-świadomość bardzo nam się przyda. Ograniczając częste wyjazdy samochodem po zakupy, również przyczynimy się do ochrony środowiska. W miarę możliwości, zorganizujmy sobie w domu spiżarkę, w której przechowywanie produktów nie będzie problemem. Taka spiżarnia pozwala na większą kontrolę swoich zapasów, a tym samym przyczynia się do mniejszego marnotrawstwa jedzenia. Jeśli nie mamy na to specjalnego pomieszczenia, z pomocą przyjdą nam systemy cargo.

Ekologiczne materiały

Wybierając wyposażenie do naszej kuchni, decydujmy się na materiały ekologiczne. Culina 3D  ma w swojej ofercie praktyczne i ekologiczne wkłady do szuflad, w różnych rozmiarach i spełniających różne funkcje (przechowywania sztućców czy talerzy).

Ekologiczne opakowania w kuchni

Podobnie, zamiast plastikowych pojemników, wybierzmy te szklane, które służyć nam będą przez lata.

Warto być eko!

Powyższe podpowiedzi pomogą nam nie tylko ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko, ale przez świadomość, że robimy coś dla niego sprawi, że poczujemy się lepiej! Postanowienia działania zgodnie z ideą „zero waste” lub „less waste”, co oznacza ograniczanie konsumpcji, segregowanie śmieci, korzystanie z używanych już materiałów (z odzysku) z pewnością warto realizować już dziś. Nawet najmniejsze kroki podjęte w tym kierunku pozytywnie wpłyną na naszą planetę.

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Podobne artykuły

bezpieczne kuchnie
Jasne meble kuchenne w stylu prowansalskim
Kuchnia z salonem na poddaszu