fbpx

Piekarnik do zabudowy – opinie

Piekarnik w zabudowie to świetne rozwiązanie z wielu powodów. Jednym z nich jest możliwość dopasowania do reszty zabudowy, tak, że piekarnik może być nawet elementem dekoracyjnym w kuchni. Piekarnik zintegrowany z meblami nada pomieszczeniu profesjonalny i elegancki wygląd. Przed zakupem warto zastanowić się, jaki piekarnik do zabudowy wybrać. Wiele z nich ma różne funkcje, swoje wady i zalety, dlatego powinieneś zadać sobie kilka pytań.

Kuchnia do zabudowy – nad czym się zastanowić?

Piekarnik do zabudowy – jaki wybrać wymiar?

Wymiar piekarnika do zabudowy bardzo zależy od wielkości Twojej rodziny i rodzaju jedzenia, które zwykle przygotowujesz. Jeśli najczęściej pieczesz lub grillujesz kilka rzeczy w tym samym czasie, możesz zainwestować w piekarnik o większej pojemności, aby skrócić czas potrzebny na przygotowanie posiłków. Mały piekarnik do zabudowy idealnie sprawdza się u osób, które sporadycznie pieką, oraz dla małych rodzin. W zależności od tego ile rzeczy jednocześnie przyrządzasz w piekarniku, weź pod uwagę również liczbę dostępnych półek i poziomów.

Gdzie umieścić piekarnik do zabudowy?

Piekarnik umieszczony na blacie, piekarnik nad lub pod blatem, a może piekarnik w słupku? To część ważnych pytań, które należy sobie zadać. Odpowiedź wpłynie na sposób zaplanowania układu kuchni. Większość piekarników podblatowych umieszcza się bezpośrednio pod płytą grzejną, ponieważ takie rozwiązanie zapewnia najłatwiejszy dostęp jeśli chcesz dokończyć gotowanie w piekarniku. Ale jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tego stylu gotowania, rozważ umieszczenie go z dala od obszaru płyty grzejnej. Piekarnik nagrzewa się gdy jest używany więc kiedy nie chcesz stać przed gorącym piekarnikiem podczas przygotowywania posiłków, doskonałym sposobem jest zainstalowanie go w innej części kuchni. Piekarnik w zabudowie na wysokości oczu, jest najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem, ponieważ nie musisz się schylać podczas korzystania ze sprzętu. Dodatkowo zapewnia pewnego rodzaju komfort jeśli lubisz patrzeć na potrawę podczas jej pieczenia. Doświadczony projektant podpowie Ci odpowiednią wysokość i miejsce umieszczenia piekarnika, tak aby zapewniał Ci łatwy dostęp i wygodę użytkowania.

Kuchnie do zabudowy – jaki budżet chcę przeznaczyć?

Piekarniki do zabudowy są droższe niż te tradycyjne, wolnostojące. Różnica w cenie wynika głównie z kosztów brandingu i liczby funkcji. O ile nie gotujesz profesjonalnie, nie potrzebujesz w domu najdroższego piekarnika. Mierz siły na zamiary. Piekarnik w połowie skali cenowej posiada wystarczającą liczbę funkcji, które spokojnie zaspokoją Twoje potrzeby związane z pieczeniem.

Czy potrzebuję piekarnika samoczyszczącego?

Mówiąc o funkcji samoczyszczenia, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz samoczyszczącego piekarnika. Nie należą one do najtańszych, ale funkcja jest bardzo przydatna jeśli nie możesz znieść myśli o szorowaniu wnętrza piekarnika. Istnieje kilka rodzajów piekarników samoczyszczących. Są wyposażone w funkcję, która pozwala na uruchomienie piekarnika w bardzo wysokiej temperaturze, tak aby spalić wszelkie rozlane jedzenie lub tłuszcz podczas procesu pieczenia. Resztki jedzenia zamieniają się w popiół, który można łatwo wytrzeć ściereczką po zakończeniu cyklu czyszczenia i ostygnięciu piekarnika. Piece katalityczne są wyposażone w wykładziny wewnątrz urządzenia, które są poddawane obróbce chemicznej w celu automatycznego wchłaniania tłuszczu. Pod wpływem wysokiej temperatury (powyżej 200 st. C) zachodzi utlenianie, dzięki czemu pozostałości tłuszczu z czasem wypalają się lub zmiękczają, co ułatwia wycieranie piekarnika po użyciu. Są też piekarniki do zabudowy wyposażone w funkcję czyszczenia parą, która to funkcja pod wpływem wysokiej temperatury zamienia wodę w parę, rozluźniając zanieczyszczenia lub tłuszcz, co również ułatwia mycie.

Jaką opcję ogrzewania potrzebuję?

Wybierając piekarnik do zabudowy, musisz wiedzieć, jakie tryby ogrzewania są dostępne w urządzeniu. Źródłem ciepła w tradycyjnych piekarnikach jest górna i dolna część, podczas gdy piekarniki konwekcyjne wykorzystują wentylator do rozprowadzania gorącego powietrza w całym piekarniku. W piekarniku konwekcyjnym żywność piecze się nieco szybciej i bardziej równomiernie niż w tradycyjnym piekarniku. Większość piekarników do zabudowy jest obecnie wielofunkcyjnych, co oznacza, że dostępne są w nich różne tryby ogrzewania. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli przygotowujesz różne rodzaje potraw, dzięki czemu możesz poeksperymentować, aby przekonać się, który rodzaj elementu grzejnego działa lepiej dla Ciebie.

Jak zamontować piekarnik do zabudowy?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących piekarników do zabudowy brzmi: czy mogę samodzielnie zainstalować piekarnik do zabudowy? Odpowiadamy: tak, jeśli naprawdę potrafisz to zrobić. Piekarniki nie należą do tanich sprzętów AGD zatem zanim zdecydujesz się na taki krok, zastanów się, czy chcesz narazić się na dodatkowe koszty. Jednak montaż piekarnika w zabudowie to nie lada wyzwanie, dlatego warto zlecić go profesjonalistom.

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar