fbpx

Płyta grzejna. Jaką kupić? Czym kierować się przy zakupie?

Jedna z najważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć wybierając sprzęt AGD do naszej kuchni, jest ta dotycząca płyty grzejnej. Skończyły się czasy gdy wybór był bardzo łatwy: zdecydowana większość posiadała w swoich kuchniach płyty gazowe. Na szczęście obecnie możemy wybierać między rodzajem płyt dopasowując je do własnych potrzeb i upodobań. W podjęciu właściwej decyzji, może okazać się pomocna poniższa charakterystyka płyt grzejnych.

1. Płyta gazowa

Czasy się zmieniły, ale płyta gazowa nadal cieszy się sporą popularnością. Czasami klienci wybierają ten rodzaj płyty z uwagi na sentyment, ciepło, które daje płomień, niższą cenę zakupu oraz niższą od energii cenę gazu. Niektórzy twierdzą, że potrawy gotowane na gazie smakują dużo lepiej od tych przyrządzanych na przykład na kuchniach indukcyjnych. Chociaż wymagają podłączenia wentylacji w pomieszczeniu, są o wiele bezpieczniejsze, również z uwagi na możliwość zakupu płyty zabezpieczeniem przeciwpyłowym.

Wybierając płytę gazową, zwróćmy uwagę na następujące aspekty:

a) płyta podpalnikowa dostępna w trzech wariantach:

Płyta emaliowana – to zdecydowanie wciąż najbardziej popularna płyta, najczęściej w kolorze białym, coraz częściej spotykana w kolorze kremowym, brązowym lub czarnym. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwość czyszczenia, ale z drugiej strony mało odporna na uderzenia, w miejscu którego mogą tworzyć się odpryski. W przeciwieństwie do płyt o profilowanym kształcie, ruszty znajdują się to w zagłębieniach, dzięki czemu płyny nie wypływają na zewnątrz, np. po wykipieniu z garnka. Ze względu na swój design, często wykorzystywane są w kuchniach w stylu klasycznym/retro.

Płyta ze stali nierdzewnej – występuje zazwyczaj w kolorze stalowym lub srebrnym, natomiast wzornictwo zbliżone jest do modeli emaliowanych, dlatego płyty ze stali nierdzewnej to częsty wybór zarówno wśród miłośników kuchni nowoczesnych, jak i klasycznych. Dzięki swojej gładkiej powierzchni i wykończeniu trwałą powłoką są łatwe w czyszczeniu i trwałe.

Płyta szklana – zyskująca na popularności; produkowana z hartowanego szkła (do wyboru: szkło czarne, grafitowe, srebrne, białe). Palniki osadzone są w szklanej tafli, dodając takiej płycie dużo „elegancji”. Częstym problemem dla użytkowników takiej płyty są smugi i zacieki widoczne na ciemnej, błyszczącej powierzchni. Poza tym, płyny wydostające się z garnków mogą wylać się na blat.

b) Ruszt (element podtrzymujący naczynia nad płomieniem) w płytach gazowych:

do wyboru mamy ruszt jednoczęściowy, dwuczęściowy lub osobny dla każdego palnika. Zazwyczaj wykonany jest z żeliwa lub stali nierdzewnej. Ze względu na swoją stabilność, największą popularnością cieszy się żeliwny ruszt jednoczęściowy, choć niektórzy narzekają na trudności przy jego czyszczeniu bo jest duży i ciężki. Problem ten znika w przypadku pojedynczych rusztów, ale i te nie są idealne: są mniej stabilne, chyba że wykonane są z żeliwa. Pamiętajmy jednak, że przy płytach emaliowanych taki ruszt może powodować odpryski. Polecamy zatem przy wyborze uwzględnić ruszt podwójny.

c) Palniki: płyty gazowe wyposażone są zwykle w cztery palniki gazowe: jeden mały, dwa standardowe i jeden duży. Moc palnika zazwyczaj zależy od jego wielkości. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie płyty 2-, 3 lub 5-palnikowe.

d) Rozmiar płyty: te z czterema palnikami występują zazwyczaj w szerokości 60 cm. Generalnie ilość palników determinuje szerokość płyty, która może mieć od 30 cm do 110 cm (przy tej szerokość, płyta może być wyposażona nawet w 6 palników).

e) Inne funkcje: warto zwrócić uwagę czy płyta grzejna gazowa została wyposażona w takie funkcje jak system blokowanych pokręteł chroniący dzieci przed próbą zapalenia palnika, czujnik odcinający dopływ gazu w przypadku gdy płomień zgaśnie na przykład po wykipieniu wody, funkcja zapalarki w pokrętłach.

2. Płyta indukcyjna

Ze względu na szybszy proces gotowania i smażenia przy niższym zużyciu energii, bezpieczeństwo oraz łatwość utrzymania w czystości coraz więcej osób decyduje się na zakup płyty indukcyjnej. Jej energooszczędność polega na tym, że ciepło wytwarzane jest tylko na dnie naczynia a nie na powierzchni płyty oraz że nagrzewa się tylko w polu grzewczym. Inna zaletą płyt indukcyjnych jest łatwość ich montażu w odpowiednich blatach meblowych.

3. Płyta gazowo-indukcyjna

Taki rodzaj płyty jest świetnym rozwiązaniem dla zwolenników zarówno „tradycyjnego” smaku potraw z kuchni gazowych jak i zwolenników szybszego procesu gotowania. Taka płyta z dwoma różnymi źródłami ciepła pomaga rozwiązać problem chwilowego braku jednego z mediów (gazu lub prądu).

4. Płyta ceramiczna

Płyty te, podobnie do płyt indukcyjnych, mają wyodrębnione pola grzejne, poza którym powierzchnia płyty nie nagrzewa się, nie stwarzając niebezpieczeństwa oparzenia. Inne zalety takich płyt to świetna zdolność przewodzenia ciepła, blokada przeciw dzieciom, timer, czujniki smażenia, sterowanie za pomocą przycisków dotykowych. Płyty mają gładką powierzchnię wykonaną z trwałego i odpornego materiału ceramicznego, pod którymi znajdują się elementy grzejne.

5. Płyta ceramiczna z wyciągiem podblatowym

W ofercie salonu Culina 3D w Bydgoszczy posiadamy też rewelacyjne płyty ceramiczne BORA z wyciągiem podblatowym, dzięki któremu udało się połączyć funkcje okapu kuchennego z płytą grzejną. To absolutnie nowa, ekskluzywna jakość w kuchni, być może powoli kończąca erę tradycyjnych okapów kuchennych. Powyżej prezentujemy kilka zdjęć takiego rozwiązania, a poniżej krótki film promocyjny.

6. Płyta elektryczna

Często porównywana jest do płyt ceramicznych, ale nie posiada tak zaawansowanych funkcji jak timer, zabezpieczenia przed dziećmi czy czujniki ciepła szczątkowego. Palniki elektryczne płyty mają postać płytek grzewczych. Przez zastosowanie tradycyjnych spirali grzejnych, płyty te są mniej oszczędne od płyt ceramicznych. Jednak stosunkowo niska cena i łatwość obsługi oraz utrzymania czystości (dzięki gładkiej i płaskiej powierzchni) wciąż przyciąga do tego modelu mnóstwo klientów. W przypadku podjęcia decyzji o zakupie płyty elektrycznej, warto dowiedzieć się czy posiada ona termo wyłącznik, który po uzyskaniu określonej temperatury odłącza i włącza zasilanie, tak by utrzymać stałą temperaturę oraz blokadę przed przypadkowym uruchomieniem.

Podsumowanie - Płyty grzejne

Powyższe podsumowanie może pomóc Państwu w wyborze płyty idealnej. Jeśli jednak macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, chętnie wyjaśnimy wszystkie szczegóły. Zapraszamy do naszego salonu, do kontaktu telefonicznego i mailowego.

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Podobne artykuły

nowoczesna kuchnia ekologiczna
rodzaje kuchni
czysta biała kuchnia