fbpx

Prawidłowy pomiar kuchni. Jak dobrze zmierzyć kuchnię?

Każdy projekt zaczyna się od planowania. Niezależnie od tego czy chcesz zamówić meble na wymiar czy zamierzasz korzystać z gotowych elementów warto zastanowić się co zmierzyć, jak zmierzyć i dlaczego jest to istotne.

Odpowiednie zaplanowanie kuchni zaczyna się od wymiarów, nieprawidłowy pomiar na tym etapie może nas sporo kosztować, nie tylko pod względem finansowym, ale także może negatywnie wpłynąć na funkcjonalność czy wygląd naszej przyszłej kuchni. Prawidłowo wykonany pomiar znacznie ułatwi pracę potencjalnym projektantom pozwalając skupić sie im na planowaniu tego co najważniejsze w każdej kuchni – odpowiedniemu dopasowaniu. Jako zespół Culina 3D przygotowaliśmy kilka przydatnych porad i rysunek pomocniczy:

Wymiary kuchni:
1. Długość pomieszczenia
2. Szerokość pomieszczenia
3. Wysokość pomieszczenia
4. Wymiary i umiejscowienie drzwi
5. Wymiary i położenie okna (okien), w tym wysokość parapetu

Dane techniczne:
6. Wejścia i wypływ wody
7. Zasilanie gazem i elektryczne wejścia / wyjścia elektryczne i przełączniki
8. Umiejscowienie wentylacji

Krok 1. Przygotowanie do pomiaru.

Jeśli mamy taką możliwość warto wykorzystać rzut pomieszczenia i na niego nanosić wszystkie dodatkowe obliczenia, jeśli nie mamy takiej możliwości niezbędny będzie szkic pomieszczenia widzianego z góry, a także osobne rysunki wszystkich ścian naszej nowej kuchni. Oczywiście będziemy również potrzebować miarę, najepiej wystarczająco długą aby mierzyć wszystkie wymiary „na raz”. Również przydatnym narzędziem będzie kątownica.

Krok 2. Ściany.

Ten etap to zmierzenie szerokości (1,2) i wysokości (3) każdej ze ścian. Zaleca się wykonywanie pomiarów z dokładnością do 1mm ze względu na subtelne różnice na poszczególnych wysokościach. Warto zmierzyć każdą ścianę na trzech różnych wysokościach – górnych szafek kuchennych, dolnych szafek kuchennych oraz na przestrzeni pomiędzy nimi. W ten sposób sprawdzimy czy ściana jest prosta i zmniejszyć ryzyko sytuacji, w której jedne z szafek zmieszczą się na szerokość, a na drugie zabraknie miejsca. Przydatna może być również długa sztywna listwa lub długa poziomica, którą można sprawdzić na wysokości blatu, przy podłodze oraz na poziomie górnych szafek czy ściana nie posiada dużych wypukłości i wklęsłości. Jeśli wynoszą one do 1,5 cm – nie musimy się tym przejmować, można zniwelować to za pomocą zawieszek szaf lub listwą przyblatową. Większe wklęsłości można nadrobić specjalnymi podkładkami.

Krok 3. Kąty.

Podczas tego etapu przyda nam się kątownik lub profesjonalna kątownica. Możemy też użyć dowolnego elementu z kątami prostymi, np. półki. Przykładamy wybrane narzędzie do każdego z kątów w pomieszczeniu, a następnie jeśli szpara pojawia się w rogu ściany, tzn. kąt jest ostry – mierzymy odległość od środka kąta ściany do kąta naszego narzędzia. Jeśli przestrzeń powstaje między ramionami kątownika a ścianą, mamy do czynienia z kątem rozwartym – wtedy należy zmierzyć odległość między ramionami kątownika a ścianą. Ważne jest również aby znać rozstaw ramion kątownika do dalszych pomiarów.

Krok 4. Pozostałe elementy.

Kolejnym etapem będzie naniesienie na nasze rysunki wszystkich elementów, które mogą wpływać na wygląd kuchni, przede wszystkim drzwi (4) z ich wymiarami i odległościami od innych elementów, okna (5) z ich wymiarami, odległością od sufitu i podgłogi – pamiętając o parapecie, ale także wejścia i wypływ wody (6), zasilanie gazem i elektryczne wejścia łącznie z przełącznikami, kontaktami itd (7) oraz umiejscowienie wentylacji (8). Dodatkowo nie należy zapominać o wszystkich elementach, które mogą kolidować z szafkami albo mogą mieć wpływ na układ kuchni, takimi jak: ścianki, lampy, rury, murowane półki, wnęki ścienne, zaokrąglenia ścian itd.

Krok 5. Co dalej?

Ostatnim etapem naszego planu będzie przelanie papierowych rysunków w rzeczywistość i zbudowanie wymarzonej ergonomicznej i eleganckiej kuchni dopasowanej perfekcyjnie do naszych potrzeb. Masz już teraz również wszystkie elementy niezbędne do wykonania projektu 3D przez jednego z naszych specjalistów, który chętnie pomoże i doradzi, aby projekt Twojej kuchni w 3D spełnił wszystkie twoje oczekiwania. Możesz umówić się z konsultantem wypełniając formularz lub zadzwonić.