fbpx

Sposoby na optyczne powiększenie kuchni

Sposoby na optyczne powiększenie kuchni

Chyba wszyscy się zgodzą, że kuchnia to wyjątkowe miejsce w domu. Stanowi centralną część życia domowego, jest miejscem spotkań, rozmów, relaksu,  i spożywania najpyszniejszych dań i napojów. Mimo, że kuchnia stanowi „serce domu” to jej metraż jest  różnorodny. Mniejsza kuchnia może stanowić większe wyzwanie aranżacyjne.  Istnieje jednak kilka sposobów, które wpływają na optyczne powiększenie przestrzeni. Wystarczy poznać i zastosować pewne patenty aby „dodać” kilka a nawet kilkadziesiąt centymetrów do naszej kuchni zachowując przy tym zasady ergonomii oraz wymarzoną estetykę. Zapraszamy do przeczytania dzisiejszego wpisu, w którym zdradzamy sprawdzone sposoby na wizualne powiększenie wnętrza kuchni oraz stworzenie jej jeszcze bardziej przyjaznej dla domowników.

Kolory

Najpopularniejszym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest wykorzystanie właściwości kolorów. Do kuchni o niewielkim metrażu zaleca się stosowanie jasnych barw, które odbijają więcej światła, co sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej otwarte i przestronne. W takim pomieszczeniu bardzo dobrze sprawdza się niezawodna i nieprzerwanie popularna biel oraz beże, kremy i mocno rozbielone barwy tj. satynowe zielenie, czy błękity. Meble kuchenne w kolorze bieli powiększają optycznie pomieszczenie i bardzo dobrze łączą się np. z zielenią – kolorem spokoju i natury – w postaci dodatków roślinnych, czy też z odcieniem piaskowym, który nadaje pomieszczeniu ciepła i słonecznej atmosfery. Na przestrzenność pomieszczenia wpływa również „zacieranie granic” polegające na dobieraniu jasnych kolorów ścian, podłogi oraz dodatków. Ciekawy akcent kolorystyczny mogą stanowić rośliny lub kolorowe sprzęty kuchenne. Przy wybieraniu jasnych odcieni do kuchni, warto pamiętać, że jest to miejsce podatne na zabrudzenia, dlatego polecamy szukać materiałów i farb na ściany z dużą odpornością na wilgoć oraz plamy. Dodatkowo, w kuchniach wąskich, zaleca się stosować trik, polegający na pomalowaniu ściany krótszej na ciepły kolor, aby dać złudzenie przybliżenia, a ścianę dłuższą na kolor chłodny co ją optycznie „oddala”.

Błysk

Kuchnia o małym metrażu zyska optycznie, jeśli zamieścimy w niej błyszczące powierzchnie i dodatki. Wysoki połysk w małej kuchni jest wręcz pożądany! Lakierowane fronty na wysoki połysk, czy też fronty pokryte specjalną „połyskującą” folią wspaniale odbijają światło. Dodatkowo, meble lakierowane lub pokryte folią wyglądają i prezentują się niezwykle nowocześnie i elegancko – już same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Ten piękny efekt można wzmocnić dodając do wystroju kuchni inne „błyszczące” przedmioty, takie jak srebrne, połyskujące baterie kuchenne odbijające światło, wielkoformatowe, połyskujące płytki w minimalistycznym stylu nad blatem roboczym czy lustrzane dekoracje nadające pomieszczeniu głębi.

Oświetlenie

Wiele można zyskać przy odpowiedniej grze światłem. W tym przypadku główna zasada brzmi: im więcej światła (szczególnie naturalnego), tym lepiej. Aranżując kuchnię warto zatroszczyć się o to, aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła słonecznego. Zaleca się rezygnację z długich, gęstych zasłon i firanek oraz ciemnych rolet na rzecz delikatnych i subtelnych, naturalnych materiałów, wpuszczających do pomieszczenia światło dzienne. Jeśli chodzi o sztuczne  oświetlenie, warto oprócz jednego głównego źródła światła (lampy wiszącej, żyrandola lub plafonu) zamontować również oświetlenie punktowe w postaci kinkietu lub podświetlenia szafek czy blatów; wpłynie to korzystnie na równomierne doświetlenie pomieszczenia, a co za tym idzie – jego wizualne powiększenie. Istotną kwestią jest również barwa światła i moc żarówek – zbyt ostre światło wpłynie na surowy i zimny odbiór kuchni, a zbyt słabe światło może optycznie pomniejszyć przestrzeń, dlatego warto zdecydować się na światło neutralne, dzięki czemu osiągniemy pewną równowagę.

Minimalizm w kuchni

Podczas aranżacji małej kuchni warto kierować się zasadami minimalizmu. Polega to głównie na dbaniu o to, aby każda rzecz i sprzęt w kuchni miała swoje miejsce w szufladzie lub szafce i ograniczeniu przedmiotów umieszczanych poza zamkniętymi szafkami. Zabieg ten pozwoli na uzyskanie efektu większego, schludnego, spójnego pomieszczenia.  Poza tym, mała liczba zbędnych przedmiotów na blacie roboczym przyspiesza przyrządzanie posiłków i ułatwia sprzątanie. W przypadku posiadania większej rodziny, a co za tym idzie – większej ilości akcesoriów kuchennych, warto przemyśleć górną zabudowę, nawet do sufitu – to bardzo funkcjonalne i mądre wykorzystanie przestrzeni. Zamiast wiszących szafek ciekawym pomysłem są szklane witryny lub proste półki, które dodadzą kuchni lekkości. Przy małym metrażu pomieszczenia ważne jest również unikanie bogatych zdobień, umieszczanie w nim bibelotów. Warto postawić na proste, gładkie fronty i kształty. Godnym uwagi optycznym trikiem są krzesła transparentne lub przezroczyste klosze lamp, które również przyczyniają się do powiększenia kuchni.

Stosując się do powyższych rad sprawisz, że Twoja kuchnia stanie się jasna, pełna światła, uporządkowana, przestronna i optycznie powiększona. Pamiętaj, że indywidualne, przemyślane i świadome projektowanie kuchni pomoże stworzyć niepowtarzalną, wyjątkową i funkcjonalną kuchnię, nawet o małym metrażu.  Serdecznie zapraszamy do salonów Culina 3D w Gdyni, Radomiu, Poznaniu i Bydgoszczy, gdzie pomożemy Ci stworzyć wymarzoną kuchnię niezależnie od dostępnej przestrzeni.

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar