fbpx

Szafki kuchenne – z nóżkami, czy bez nóżek?

Szafki kuchenne z nóżkami czy bez?

W dzisiejszych czasach szafki wolnostojące są tak rzadko spotykane w kuchniach, że gdy się pojawiają, wyglądają nietypowo, intrygująco. Był jednak czas, kiedy zarówno meble jak i sprzęty określaliśmy jako wolnostojące, z wyjątkiem zlewu. Lata czterdzieste to okres, w którym wolnostojące szafki kuchenne były uważane za wysoce niepraktyczne i niemodne, a preferowany był styl, który obecnie uważamy za konwencjonalny. 

Oczywiście, aby móc dokładnie porównać wolnostojące szafki kuchenne z czymkolwiek innym, musimy najpierw zrozumieć, czym one są. Najlepiej opisać je jako szafki stojące z nogami. Szafka stoi na podłodze i stanowi podstawę dla innych elementów związanych z kuchnią. Szafki wolnostojące mogą, ale nie muszą być przymocowane do tylnej ściany lub do siebie nawzajem. Wspomniane nóżki nie muszą się wszystkim podobać, więc jeśli nie chcesz ich widzieć, możesz ukryć je za listwami przypodłogowymi. W ten sposób uzyskamy jednolity i schludny wygląd w  kuchni, a jednocześnie elastyczność i modułowość, jaką zapewniają szafki z nogami.

Szafki dolne kuchenne z nóżkami – zalety

W przypadku nowoczesnych mebli kuchennych, które są praktyczne, pojemne i estetyczne, możesz skusić się na wykorzystanie tylko dolnych szafek a nóżkami. Co niesie ze sobą takie rozwiązanie?

Większa stabilność i idealny poziom

Stabilność jest warunkiem koniecznym dla każdej dobrze wykonanej zabudowy kuchennej.  Regulacja nóżek mebli specjalnie wykonanych, aby wytrzymać ciężar wszystkich przedmiotów umieszczonych w szafkach, zapewnia, że pozostaną one stabilne oraz pozwolą na dopasowanie blatu do idealnego poziomu, w przypadku, gdy podłoga jest nieco nierówna.

Poprawa estetyki

Szafki kuchenne na nóżkach mają być nie tylko ergonomiczne, ale mają tworzyć oczekiwaną estetykę pomieszczenia. Gwarantują idealne ustawienie i jednocześnie możliwość dokładnego wyczyszczenia podłogi pod nimi. Schludne i czyste miejsce to gwarancja stworzenia przestrzeni sprzyjającej odpoczynkowi i rozwijaniu pasji związanych z gotowaniem lub pieczeniem.

Konfigurowalne opcje ustawienia

Nóżki zwiększają użyteczność szafki kuchennej, łącząc to, co najbardziej praktyczne oraz piękne. W przypadku gdy potrzebne jest dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów, które nie wymagają ekspozycji w kuchni, szafki służą doskonale temu celowi. Nogi działają jako podpory zwiększając użyteczność szafek kuchennych, a jednocześnie zapobiegają ocieraniu się drzwiczek lub szuflad o podłogę.

Na jakiej wysokości szafki w kuchni?

Wysokość samej szafki kuchennej wynosi zazwyczaj 70 cm. Z blatem, w zależności od tego, z czego jest wykonany, osiąga wysokość 73 – 75 cm. To stanowi wysokość samej szafki i blatu bez nóg. Tradycyjna kuchnia ma wysokość około 83 – 85 centymetrów. Tę wysokość nadają kuchni nóżki. Nóżki do szafek kuchennych są bardzo praktyczne, ponieważ nie tylko nadają blatowi odpowiednią wysokość, ale chronią również drzwi i szuflady przed otarciem o podłogę, a w przypadku krzywej podłogi, regulacja ich wysokości pozwala na dopasowanie blatu do idealnego poziomu. Szafki kuchenne na nóżkach umożliwiają utrzymanie czystości pod nimi, stabilizację, a zasłonięte tworzą spójną kuchnię, która wygląda jak zabudowania.

Meble kuchenne bez szafek wiszących

Kuchnia bez szafek wiszących może zapewnić elegancki i nowoczesny wygląd. Ma również szansę stworzyć iluzję większej przestrzeni, ponieważ nieodpowiednio zaprojektowane szafki wiszące sprawiają wrażenie ciasnej, przepełnionej kuchni. Kuchnia bez wiszących szafek to pomieszczenie, które łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ nie ma żadnych zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud i kurz. Jeśli zastanawiasz się nad renowacją swojej kuchni, pozbycie się podwieszanych szafek może być świetnym sposobem na nowocześnie zaplanowaną przestrzeń. Dolne szafki muszą być praktycznie zaprojektowane i pojemne, aby pomieścić wszelkie potrzebne i użytkowe przedmioty kuchenne. Kuchnie bez szafek wiszących są minimalistyczne w swojej estetyce. 

Jeśli jesteś zainteresowany najwyższej jakości meblami kuchennymi, szukasz projektu lub kuchni na wymiar, skontaktuj się z nami w Culina 3D.

Podobne artykuły

funkcjonalna bateria kuchenna
Jasne meble kuchenne w stylu prowansalskim
Nowoczesny salon z kuchnią w stylu glamour