fbpx

Trendy w kuchni 2022

Ostatnie dwa lata zmusiły nas do częstszego przebywania i funkcjonowania w naszych domach, czy to za sprawą pracy zdalnej, czy nauczania online, kiedy dom zamieniał się na tymczasowe biuro lub szkolną salę. Te wszystkie wydarzenia w dużym stopniu wpłynęły na wystrój, aranżacje wnętrz i całą z tym związaną branżę. Pojawiły się nowe potrzeby i okoliczności, do jakich trzeba było się dostosować. Zaczęliśmy przykładać większą wagę do wystroju naszych kuchni oraz pokojów. Częściej decydowaliśmy się np. na otwartą kuchnię aby zachować stały kontakt z domownikami lub wybierano wytrzymalsze materiały do zabudowy z racji zwiększonego ich używania. Częściej też wybieraliśmy  bezdotykowe sprzęty AGD, jak np. bezdotykowe kuchenne baterie. Jeśli jesteście ciekawi czy trendy te są aktualne i jaka moda panuje w kuchniach w 2022 r., serdecznie zapraszamy do dalszej części wpisu.

Modna kuchnia 2022 – wytrzymałe materiały

Wśród silnych trendów 2022 z pewnością znajdziemy szlachetne, wytrzymałe i solidne materiały, które będą dobrze radzić sobie z częstą dezynfekcją, czyszczeniem i użytkowaniem. W tej roli króluje marmur, granit, konglomerat, drewno egzotyczne, spiek kwarcowy czy odpowiednio zaimpregnowany dąb, a także drewnopodobne płyty pokryte grubą warstwą lakieru chroniącego przed wpływem trudnych czynników tj. parą, tłuszczem, wodą, temperaturą.

Modne kolory kuchni

Biel to kolor ponadczasowy, który do niedawna królował w kuchniach. Jednak rok 2022 to rok kolorów, które „przybliżą” nas do natury. Jeziora, morze, plaża, lasy – to one są największa inspiracją kolorystyczną ostatnich lat. Zieleń (odcień szmaragdu, ciemne leśne tony, oliwkowy), granat, niebieski, ciepłe kolory (karmelowy brąz, złoto, rdza, piaszczyste odcienie), indygo, ultramaryna, błękit – to modne kolory w 2022 roku – wprowadzają zapachy i akcenty natury,  spokój do pomieszczenia, otulają oraz doskonale komponują się z odcieniami drewna orzechowego lub dębowego. Coraz większą popularność zyskują również klimatyczne, minimalistyczne, wyrafinowane i eleganckie czarne kuchnie, które odpowiednio zaaranżowane mogą robić niesamowite wrażenie.

Kuchnia otwarta na salon, kuchnia z wyspą

W tym roku również przypomnieliśmy sobie jak wiele argumentów przemawia za kuchnią otwartą lub kuchnią z wyspą. Coraz częściej otwiera się kuchnię na salon – to umożliwia jeszcze lepszy kontakt z domownikami i gośćmi podczas gotowania i przyrządzania posiłków. Osoba gotująca nie musi czuć się wykluczona, może kontynuować rozmowę, a dodatkowo otwarta kuchnia zawsze będzie sprawiać wrażenie przestronniejszej. Natomiast wolnostojące wyspy sprawdzą się idealnie nie tylko jako meble do przygotowywania i spożywania posiłków, ale również do pracy zdalnej – jedyne czego potrzeba to wygodne hokery lub krzesła i można oddać się pracy i przyjemności.

Style boho, japandi, rustic

Styl boho jest bardzo ciekawą propozycją, która rezygnuje z minimalizmu na rzecz bogactwa zdobień i kolorów. Jest to styl bardzo artystyczny, pełen impresji, ukazujący jak nonszalanckie, przytulne, wykorzystujące etniczne lub ludowe dekoracje może być pomieszczenie. Kolejnym stylem wartym uwagi jest styl japandi – dla zwolenników ciepłej kolorystyki wnętrz – to przytulna wersja  minimalizmu, porządku i harmonii. Styl charakteryzuje się użyciem materiałów o najwyższej jakości, prostymi formami i dużą funkcjonalnością. Natomiast styl rustykalny odznacza się estetyką bazującą na sielskim klimacie, niezwykle przytulnym wystrojem i elementami wykonanymi z drewna lub materiałami imitującymi je.

Innowacyjne technologie

Modne technologie w kuchniach 2022 to przede wszystkim te, które eliminują podczas użytku fizyczny kontakt, co zapobiega przenoszeniu wirusów i bakterii. Najlepszym przykładem są na to bezdotykowe baterie kuchenne, oświetlenie (zapalane np. za pomocą machnięcia ręką w odpowiednim miejscu) lub inteligentne urządzenia AGD, sterowane za pomocą np. smartfona.

Eko kuchnia

Trendy 2022 panujące w kuchni to też w bardzo dużej mierze wszelkie eko działania i nawyki, mające na celu dobro naszej planety i choć minimalne wsparcie środowiska. Jest na to tyle sposobów, że postanowiliśmy zawrzeć je w oddzielnym wpisie, który możecie znaleźć klikając TUTAJ.

Większość trendów kuchennych 2022 zmierza w kierunku dbania o naszą planetę oraz środowisko, nie tylko dzięki projektom kuchni, ale również zmianom nawyków i funkcjonowania na co dzień w naszych domach. Wszelkie naturalne akcenty, kolory i materiały, będą wprowadzać do pomieszczenia harmonię oraz przypominać o tym jak ważne jest znalezienie równowagi i naturalnego spokoju w tym roku. Jeśli nie wiecie na jakie meble się zdecydować, który styl lub rozwiązanie wybrać albo macie już plan i wystarczy tylko wcielić go w życie –  serdecznie zapraszamy do kontaktu z salonami Culina 3D w Bydgoszczy, Poznaniu, Gdyni i Radomiu.

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar