fbpx

Wysokość mebli kuchennych – jak ją dobrać?

Jak odpowiednio dobrać wysokość mebli kuchennych?

Wysokość mebli kuchennych to jeden z kluczowych czynników, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie mebli kuchennych. Wpływa ona przede wszystkim na komfort pracy w kuchni, ale również na stan kręgosłupa Domowników. W przypadku mebli, ważna jest wysokość szafek dolnych/blatu,  głębokość, odległość od szafek górnych i blatu oraz wysokość zawieszenia szafek górnych. Jak dobrać meble, aby uniknąć problemów z bólem pleców oraz ułatwić sobie pracę w kuchni? Zachęcamy do przeczytania dzisiejszego wpisu 😊.

Standardowe meble a meble na wymiar

Przez wiele lat produkowano meble o standardowych wymiarach. Zazwyczaj meble miały wysokość 82 centymetrów (składał się na to cokół mierzący 10 cm i korpus o wysokości 72 cm), co ułatwiało dopasowanie szafek do siebie i swobodne zamknięcie sprzętów AGD wewnątrz. Jednak kuchnia jest wyjątkową przestrzenią w naszym domu i z biegiem lat zaczęto stawiać na indywidualizację i personalizację kuchni, bo standardowe wymiary nie są dla wszystkich. Wiele osób, których wzrost odbiegał od przeciętnego (zakłada się, że meble o wysokości 82 cm przeznaczone są dla osób do 165 cm) czuło dyskomfort podczas zwyczajnych kuchennych czynności. Na szczęście z pomocą przychodzą meble na wymiar, które można idealnie dopasować do wzrostu i gustu Właścicieli domu oraz doskonale wpływają na ergonomię pracy w pomieszczeniu.

Wysokość szafek stojących i blatu

Jak wiadomo, wysokość szafek stojących ma wpływ na to, na jakiej wysokości zostanie zamontowany blat. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli wysokość blatu jest zbyt niska, to narażamy się na garbienie i bóle pleców, natomiast gdy blat jest zbyt wysoki, na cierpnięcie rąk lub zmęczenie ramion. Zalecaną wysokość zamontowania blatu można sprawdzić dzięki pewnej metodzie – wystarczy stanąć przy ścianie w wyprostowanej pozycji oraz zgiąć ręce w łokciach tak, aby utworzył się kąt prosty i zmierzyć wysokość na jakiej znajdują się dłonie od podłogi. Gdy już to zmierzymy, należy od tej  wielkości odjąć  10 – 15 cm i tak otrzymujemy wygodną dla rąk i pleców wysokość blatu. Zalecamy zrobić własne pomiary, ale uogólniając można założyć, że osobom o wzroście powyżej 170 cm zaleca się blat na wysokości minimum 90 cm, a u osób niższych lepiej sprawdzi się blat na wysokości 85-90 cm. W momencie gdy kuchnia jest miejscem, w którym rządzi tylko jedna osoba to można dopasować blat do niej, natomiast w przypadku większej liczby użytkowników, warto oczywiście tę wysokość w miarę możliwości uśrednić. Jeśli różnica we wzroście jest dość znaczna, można pokusić się również o położenie grubej, 5-centymetrowej deski  na części blatu lub o zamontowanie dodatkowego stanowiska o innej wysokości.  Kuchnie na wymiar umożliwiają nam takie urozmaicenia : ).

Wysokość cokołu w kuchni

Zalecana wysokość cokołu (nóżki) w kuchni to ok. 8 cm. Jeśli będzie zbyt mała (poniżej 5-6 cm) mogą pojawić się problemy z otwarciem zmywarki, natomiast zbyt duża wysokość cokołu to zwyczajna strata miejsca w szafkach, a dodatkowo kuchnia może stracić na walorach estetycznych.

Wysokość wyspy kuchennej

W tym przypadku,  wszystko zależy od tego w jakich celach będzie nam służyć wyspa kuchenna. Jeśli znajdują się na niej sprzęty AGD, płyta grzewcza, czy zlew to zaleca się dostosować wymiary wyspy kuchennej do pozostałych blatów w kuchni. Natomiast jeśli wyspa ma pełnić rolę „odgrodzenia” kuchni od pokoju dziennego lub jest miejscem do jedzenia, można postawić na nieco wyższe wysokości – należy przy tym pamiętać o odpowiednio dobranej wysokości stołków barowych lub krzeseł (przy wyższej wyspie, warto postawić na stołki/hokery o wymiarach ok. 74-75 cm, a przy wyspie dopasowanej do blatu, czyli ok. 90 cm warto wybrać nieco niższe stołki – ok. 63 cm).

Głębokość szafek kuchennych

Oprócz wysokości szafek kuchennych, istotna jest również ich głębokość – oczywiście wszystko uzależnione jest od metrażu pomieszczenia, które projektujemy. Zalecane wymiary głębokości dolnych szafek kuchennych to ok. 54 cm. Górne szafki powinny być płytsze z racji ułatwienia użytkownikom dostępu do blatu roboczego oraz ze względu na to, że dostęp do najgłębszych zakamarków szafki byłby znacznie utrudniony. Zalecana głębokość górnych szafek to ok. 30 – 35 cm.

Odległość między blatem kuchennym a szafkami wiszącymi

Pozostała nam jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia: na jakiej wysokości powinny być zamontowane górne szafki kuchenne? Minimalna odległość między blatem roboczym a szafkami wiszącymi wynosi 55 – 60 cm. Dzięki temu, przestrzeń nad blatem będzie optymalna, a sprzęt AGD zmieści się bez problemu.

Jak widać, umieszczenie poszczególnych szafek i blatów na odpowiedniej wysokości w kuchni to niezwykle ważny czynnik, który nie jest tylko fanaberią; to bardzo istotna kwestia szczególnie dla tych  osób, które spędzają w kuchni dużo czasu. Kuchnia powinna być wygodna, funkcjonalna, a wszelkie wymiary i układy kuchni powinny być dostosowane do jej użytkowników. Dzięki temu gotowanie i przebywanie w kuchni będzie znacznie przyjemniejsze.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu kuchni lub czujesz się niepewnie w decydowaniu o danych wymiarach i rozwiązaniach, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi projektantami, którzy po kolei przeprowadzą Cię przez cały proces projektowania Twojej wymarzonej kuchni!

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar