fbpx

Kuchnia na wymiar w kształcie litery L

Chcesz stworzyć nową aranżację swojej kuchni w kształcie litery L? Jesteś w odpowiednim miejscu! Właśnie tutaj znajdziesz najważniejsze cechy takiej kuchni; jej zalety i wady. Zobaczysz też, w jakich przestrzeniach taka kuchnia sprawdzi się najlepiej. Bez wątpienia przestrzeń kuchenna ma ogromny potencjał aranżacyjny – przekonasz się o tym, czytając poniższy tekst!

Czym jest kuchnia w kształcie litery L?

To nic innego jak sposób umiejscowienia mebli kuchennych na planie litery L. Bazuje on na zasadzie trójkąta roboczego, który wykorzystuje bardzo praktyczny sposób przygotowywania posiłków. Kuchnia w L jest więc niezwykle funkcjonalna i bardzo estetyczna. Gdzie stosować kuchnie w kształcie litery L? Z pewnością, zarówno w otwartych przestrzeniach, jak i w wąskich kuchniach charakterystycznych dla bloków mieszkalnych. Jej wyjątkową zaletą jest duża prostota i możliwość stworzenia pomieszczenia wielofunkcyjnego np. połączenia kuchni z salonem lub częścią jadalną. Może się w nim znaleźć miejsce na wyspę, jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na kubaturę kuchni.

Najważniejsze punkty kuchni w literę L

Charakterystycznymi elementami mebli kuchennych w systemie L są narożne szafki. Łączą one wysoką funkcjonalność i estetykę. Możesz w nich zmieścić mnóstwo większych sprzętów kuchennych. Strefy narożne mają duży potencjał aranżacyjny, dlatego meble kuchenne na wymiar świetnie sprawdzają się do ich wykorzystania. Niestety, mają jeden minus: często takie szafki są droższe od tradycyjnych rozwiązań. Również drzwi takich szafek mogą z czasem stać się problematyczne, szczególnie w poziomowaniu.

Inną, bardzo ważną kwestią w przypadku kuchni na planie litery L, jest aranżacja stref. Bazują one na trójkącie roboczym, co zapewnia maksymalną funkcjonalność podczas pracy w kuchni. Na czym polega stworzenie takiego wnętrza? Budowa kuchni w L rozpoczyna się od wyznaczenia strategicznych punktów – lodówki, zlewozmywaka, blatów kuchennych, płyty grzewczej oraz piekarnika. Kolejność wymieniania poszczególnych punktów nie jest przypadkowa, bo właśnie w takim kierunku poruszasz się podczas przygotowywania posiłków. Kuchnia w L ma jeszcze jedną ważną zaletę – istnieje możliwość umieszczenia zlewozmywaka nad narożną szafką.

Kuchnia w literę L z wyspą

Duża kuchnia zwykle kojarzy się z możliwością stworzenia wymarzonej wyspy na środku. Jednak nawet w mniejszych przestrzeniach w stylu L można zastosować niewielkie wysepki. To szczególnie cenione rozwiązanie dla singli i par bez dzieci. Dzięki takiemu rozmieszczeniu kuchni, skutecznie oddzielasz strefę przygotowywania posiłków wzdłuż dwóch ścian. Przy niedużej wyspie też można spożywać posiłki lub spędzać czas z filiżanką kawy.

Co jeszcze jest potrzebne w kuchni na planie L?

Ograniczona przestrzeń w wąskich kuchniach zmusza do zastosowania stojących i wiszących szafek. Są one w zasadzie niezbędne do stworzenia praktycznej przestrzeni roboczej. Jednak ich głębokość nie może być przesadnie duża, ponieważ optycznie zmniejszą już i tak niewielką przestrzeń. Bardzo dobrym pomysłem jest zamówienie wiszących szafek, które będą sięgały niemal pod sufit. W ten sposób zyskasz sporo dodatkowej przestrzeni w górnej strefie kuchni. Dla zoptymalizowania przestrzeni najlepiej jest wybrać meble na wymiar.

Twoja kuchnia w kształcie L!

To bardzo dobry moment na stworzenie nowej i wygodnej kuchni na planie litery L. Już teraz zapoznaj się ze świetnymi projektami mniejszych i większych przestrzeni kuchennych. Zapewne znajdziesz wśród nich mnóstwo inspiracji również dla siebie!

Podobne artykuły

funkcjonalna bateria kuchenna
Jasne meble kuchenne w stylu prowansalskim
Nowoczesny salon z kuchnią w stylu glamour