fbpx

Projekty małych kuchni

Mała czarnobiała kuchnia od sprawdzonego producenta

Aranżacja małej kuchni – aranżacje kuchni w bloku i meble do małej kuchni

Wyzwaniem dla każdego projektanta, jak i urządzającego mieszkanie jest odpowiednie zaprojektowanie małej kuchni. Dotyczy to zarówno pomieszczeń w blokach, jak i domach jednorodzinnych. Priorytetem jest w obu przypadkach oczywiście funkcjonalność. Znalezienie złotego środka zarówno dla kuchni we wnęce, jak i otwartej na salon czy jadalnię, nie musi jednak wiązać się z wieloma ograniczeniami. Dziś przy tworzeniu projektów małych kuchni wykorzystuje się wiele trików, które pozwolą sprytnie zagospodarować tę przestrzeń. Ograniczeniem jest właściwie tylko wyobraźnia lub ewentualnie budżet. W procesie projektowania liczy się każdy metr kwadratowy – dobre wymierzenie pomieszczenia to podstawa. Ważne są także przyzwyczajenia i oczekiwania domowników. Każdy ma bowiem inne, a jednak kuchnia to miejsce, które odwiedzamy co najmniej kilka razy dziennie.

Dlatego też projekty małych kuchni powstają z myślą o tym, aby nie tylko wpisywały się atrakcyjnie w całość domowej aranżacji, ale także maksymalnie wykorzystywały w sposób praktyczny niewielką przestrzeń.

Ciasne, ponure wnętrza kuchenne można zmienić w wizualnie większe i znacznie bardziej efektowne. Jest na to wiele sposobów – od wyburzenia ściany czy ścian do drugie pomieszczenia aż po odpowiednie ustawienie mebli, czy dobór kolorystyki, jak i materiałów wykończeniowych. Wśród tych zabiegów uwzględnić można zarówno kafelki, jak i fototapety. Przeskalowane przedmioty czy rośliny, widoki i inne wzory powiększą nawet najmniejszą kuchnię. Co więcej – mogą nawet nadać jej wrażenie trójwymiarowości. Na ścianie też, zamiast farby mogą pojawić się mniejsze czy większe kafelki lub panele np. szklane.

Mała kuchnia z ciemnymi meblami od culina3d

Kuchnie z półwyspem

Jeśli komuś marzy się wyspa w kuchni w małym domki lub mieszkaniu w bloku, to… częściowo można spełnić to marzenie. Rozwiązaniem jest bowiem półwysep, często umieszczany w projektach małych kuchni dla osób, którym zależy na tym, aby podzielić przestrzeń na kuchenną i wypoczynkową. Tym samym zyskuje się dodatkowo jednocześnie salon i jadalnię, które są przyłączone do kuchni. Zajmuje on mniej miejsca niż wyspa i jest mniej skomplikowany technicznie do wykonania. Dzięki dodatkowemu blatowi zyskuje się miejsce do przygotowywania posiłków czy ich spożywania. Zaletą półwyspu jest także to, że można jednocześnie przyrządzać danie i prowadzić swobodnie rozmowę z członkiem rodziny czy gościem lub też wspólnie gotować. Jeśli się dodatkowo jeszcze rozbuduje go, to nawet można stworzyć barek czy właśnie stół.

Dzięki „otwarciu” kuchni, czyli połączeniu jej z sąsiednim wnętrzem i stworzeniu półwyspu, sprawiać będzie ona wrażenie bardziej przestronnej. Poprzez aranżację go w tym miejscu, może stanowić dodatkowy ciąg kuchenny z płytą do gotowania i zlewem z funkcjonalnym blatem roboczym. Trzeba tylko sprawdzić, jakie są możliwości techniczne, czyli czy przebiegają tam instalacje wodno–kanalizacyjna i wentylacyjna.

Półwysep ponadto będzie miał jeszcze jedną praktyczną zaletę – można w nim przechowywać różne przedmioty, których w kuchni, jak wiadomo, nigdy nie brakuje. Przy ograniczonej ilości szafek, każde tego typu rozwiązanie jest bardzo pożądane.

Wielkość półwyspu uzależniona jest od wielkości wnętrza i tego, jakie ma mieć przeznaczenie. Im więcej przestrzeni można wykorzystać do jego ustawienia, tym może być szerszy i dłuższy oraz pełnić więcej funkcji. Świetnie się więc wówczas nadaje na miejsce do jedzenia (zastępując stół) czy przedłużenie blatu roboczego do gotowania oraz do przechowywania i jedzenia.

Mała kuchnia na wymiar z wyspą od sprawdzonego dostawcy

Kuchnie nowoczesne

Nadmiar akcesoriów, jak i mebli nie jest mile widziany w projektach małych nowoczesnych kuchni. Tu stwierdzenie: „im mniej, tym więcej” w pełni oddaje nie tylko styl minimalistyczny, bardzo często stosowany we współczesnych aranżacjach, jak i przekłada się na funkcjonalne rozwiązania. W nowoczesnej aranżacji warto postawić na niezbędne wyposażenie, aby w kuchennym pomieszczeniu przede wszystkim czuć się swobodnie.

Kremowa mała kuchnia od zaufanego producenta

Czym jeszcze wyróżniają się kuchnie nowoczesne? Z pewnością różnią się od tych, na których wychowywali się nasi rodzice czy dziadkowie. Jednym ze współczesnych elementów pojawiających się w aranżacjach kuchni o niewielkim metrażu są półwysep lub wyspa, czyli tym samym łączenie w jedno pomieszczenie przestrzeni kuchennej i salonowej.

Poza wspomnianym już minimalizmem w zakresie ilości mebli nowoczesne kuchnie to także te, które wyróżniają się oszczędnością w zakresie w dekoracji oraz prostą formą mebli. W ten trend wpisuje się także najnowszy technologicznie, niezbędny sprzęt AGD.

Mała kuchnia z ciemnymi szafkami i ze stolikiem od culina3d

To, co jeszcze jest charakterystyczne dla nowoczesnych kuchni to lakierowane na wysoki połysk powierzchnie szafek. W ten sposób dodatkowo rozjaśniają wnętrze i potęgują wrażenie większej przestrzeni.

Decydując się na nowoczesną kuchnię, warto wziąć pod uwagę kolorystyczną ascezę, czyli połączenie szarości i bieli.

Otwarta jasna kuchnia od culina3d

Kuchnia z wyspą

Czy mała kuchnia z wyspą jest funkcjonalnym rozwiązaniem? Tak, pod warunkiem, że jest to opcja bardzo dobrze przemyślana. Pod uwagę przy jej planowaniu trzeba więc wziąć ustawność samego pomieszczenia. Jeśli jest bardzo małe i nieustawne – lepiej zrezygnować z wyspy, gdyż bardziej będzie zawadzać niż służyć pomocą. Za to w przypadku kuchni otwartej na salon będzie się już dobrze prezentować.

Przy jej projektowaniu zachować trzeba odpowiednio duże odległości pomiędzy szafkami a wyspą. Nie powinno to być raczej mniej niż 90 cm, a optymalnym rozwiązaniem będzie około 110-120 cm. Najprostszy model wyspy to blat ułożony na szafkach, czyli mebel mierzący zazwyczaj 80×60 cm. Dla komfortu pracy wyspa nie powinna być wyższa niż 90 cm. Przy takiej wysokości pracuje się już komfortowo i można uniknąć przykrego bólu kręgosłupa. Do małych i wąskich kuchni lepiej zaprojektować wyspy w kształcie prostokąta. Dla lekkości samego wnętrza można je tylko częściowo zabudować lub wykonać całkowicie ażurowe.

Czy w przypadku wyspy zdecydować się także na zlew lub kuchenkę? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie mamy preferencje, czy zależy nam na tym, aby wydzielić strefy kuchnia-salon. Wariant z wbudowaną kuchenką to wyspa znacznie większa niż ta, która pełni funkcję wyłącznie blatu roboczego. Jeżeli zależy nam za to na zlewozmywaku, to raczej trzeba się liczyć z ograniczeniem do półtorej komory (niecałe 100 cm szerokości) lub nawet do jednej (40-60 cm).

Gdy zależy nam na samym barku, najlepiej nada się do tego wyspa w kształcie sześcianu. Dostawiając do niego hokery, stołki czy nawet podwyższone fotele, zaakcentujemy taki właśnie charakter tego miejsca.

Wyspę można też wykorzystać jako schowek na naczynia i produkty spożywcze – od strony kuchni, a ścianę od strony salonu zagospodarować np. do tego, aby zawiesić telewizor lub designerski regał.

Wyspę kuchenną można także połączyć ze stołem. To niezwykle designerski i efektowny zabieg, który można wykorzystać zarówno we wnętrzu urządzonym w sposób nowoczesny, jak i stylizowanym. Sam stół albo się wówczas dostawia, albo przymocowuje do wyspy specjalny rozkładany blat, co z kolei sprawdzi się zwłaszcza w przypadku bardzo małego metrażu, gdzie liczy się każdy centymetr.

Wielofunkcyjna wyspa z pewnością jest doskonałą opcją wyposażenia małej kuchni. Można w ten sposób rozwiązać problem miejsca do przegotowywania posiłków, jedzenia czy przechowywania różnych przedmiotów.

Modna mała kuchnia od culina3d

Modne kolory

Kolorystyka jest rzeczą gustu, ale… w przypadku małych kuchni na ścianach raczej nie poleca się ciemnych odcieni, aby jej dodatkowo nie przytłoczyć. Jasne kolory to utarty trend, w efekcie zyskuje się wizualnie większe wnętrze, dodatkowo doświetlone. Jeśli jednak ktoś lubi zabawy kolorami, to niekoniecznie musi z ich od razu rezygnować. W projektach uwzględnia się wtedy wyraźny akcent, np. na jednej ze ścian. Może to być zarówno inny odcień, jak i wzór dekoracyjny.

Jeśli chodzi o konkretną kolorystykę, to uniwersalnym i ponadczasowym rozwiązaniem są zawsze barwy, takie jak biele (w tym złamane), szarości (różne odcienie), beże i pastele. Szczególnie kolor biały jest sprawdzonym rozwiązaniem, gdyż zawsze będzie modny i do każdego pomysłu aranżacyjnego można go będzie później dopasować.

W przypadku połączenia kuchni z salonem uwydatniamy kolorystycznie jednak pokój dzienny. Pomiędzy oboma pomieszczeniami musi panować spójność barw lub stonowane stopniowanie odcieni.

Jeśli natomiast chodzi o kolorystykę samym mebli, to w przypadku jasnych ścian, można zdecydować się na nieco ciemniejsze odcienie mebli dla uzyskania kontrastu. Ciekawym rozwiązaniem jest np. połączenie czarno-białych szafek z białymi ścianami i blatami oraz drewnianą podłogą. To klasyczna i bardzo elegancka aranżacja. Jeśli nie przeszkadza nam ciemna paleta na ścianie, to kuchnię rozjaśnią w tym momencie jasne meble.

Biała mała kuchnia ze stolikiem od culina3d

Gdy wybierzemy fronty w kolorze białym i beżowym, to uzyskamy wówczas optyczne powiększanie przestrzeni. Jasne kolory są bardzo plastyczne, dlatego można trochę poeksperymentować, czyli np. połączyć je z barwami nasyconymi, takimi jak np.: żółtą, czerwoną, zieloną, czarną. Niebanalny efekt osiągniemy już wówczas, gdy w innym kolorze będzie tylko jedna szafka – otwarta lub z frontem, kontrastująca z pozostałymi.

Kolejnym trikiem, często stosowanym w mikro kuchniach są lakierowane, błyszczące powierzchnie, które pomagają wydobyć głębię. Najlepiej do tego nadają się fronty kuchenne. Ten patent jednak nie wprowadza się tylko wyjątkowo w kuchniach, w których okno/okna wychodzą na południową stronę.

Mała i funkcjonalna kuchnia biało niebieska culina3d

Wybór mebli

W przypadku kuchni otwartej na salon można zastosować zabudowę jednorzędową lub jednostronną, czyli postawić meble pod jedną ze ścian. Wówczas wybiera się tę, pod którą można ustawić największą ilość przedmiotów codziennego użytku. Podobny wariant sprawdzi się także w przypadku wąskich kuchni lub zamkniętych, w których bardzo trudno jest uzyskać funkcjonalne rozwiązanie. Na jednej ze ścian stworzyć można wówczas mini jadalnię. Gdy jednak możemy sobie na nią pozwolić w innym wnętrzu, wtedy zmieści się dwurzędowa zabudowa mebli, przez co zyskamy więcej szafek do przechowywania rzeczy albo równie przydatne blaty robocze. W takim przypadku jednak odległość pomiędzy rzędami szafek musi wynosić co najmniej 120 cm.

W przypadku kuchni częściowo zamkniętej można z kolei zastosować zabudowę w kształcie litery U lub G.

W projektach małych kuchni raczej odradza się ustawienia mebli aż pod sam sufit. Wtedy je przytłoczymy, aniżeli uzyskamy optycznie większą przestrzeń. Dla „odciążenia” stylizacji lepiej więc zastosować częściową zabudowę. Wówczas jednak warto ją przede wszystkim wykorzystać na ulokowanie sprzętu AGD. Może to być np. lodówka lub mikrofalówka z piekarnikiem. Na rynku dostępna jest także seria urządzeń AGD, które są wielofunkcyjne. Bez względu jednak na metraż obok siebie nie zaleca się, aby w bliskim sąsiedztwie znajdowały się np. lodówka z płytą grzewczą, gdyż jest to nieekonomiczne. Kuchenka bowiem emituje ciepło, które będzie zwiększać zużycie prądu przez lodówkę, bo ta z kolei będzie próbowała utrzymać temperaturę. Nie warto też stawiać kuchenki obok okna – jeśli będzie otwarte, to może skończyć się zdmuchnięciem płomienia. Złym pomysłem jest też stawianie lodówki przy oknie – słońce będzie ją bowiem nagrzewało.

Praktycznym rozwiązaniem mogą być meble kompaktowe, które – poza zabudową pod wymiar – można także uwzględnić, tworząc projekty małych kuchni. Najlepiej, aby jeszcze były wielofunkcyjne. Kompaktowe meble polecane są szczególnie do pomieszczeń, które mają prostokątny kształt, a także do wnęk i aneksów kuchennych. Z kolei w pomieszczeniach niewymiarowych lepszą opcją będzie skorzystanie z kuchni na zamówienie. Wówczas przy jej projektowaniu można uwzględnić dosłownie każdy centymetr szczeliny czy zakamarka i nie obawiać się o estetykę aranżacji.

Mała i funkcjonalna kuchnia na wymiar culina3d

Nie warto także zagracać samych blatów kuchennych – lepiej wypełnić przestrzeń pomiędzy nimi a szafkami i na uchwytach (relingach, listwach, haczykach, koszach) powiesić drobne przedmioty. Nie dosyć, że będziemy mieli je dosłownie pod ręką, to jeszcze mogą stworzyć dodatkową dekorację.

Jeśli chodzi o stół, to w przypadku kuchni zamkniętej można zastosować np. z wysuwanym lub rozkładanym blatem.

W niewielkich pomieszczeniach kuchennych ważne będzie też to, jak się będą otwierać szafki. Zamiast tradycyjnych, skrzydłowych, można wybrać przesuwne lub rolety/żaluzje. Mniejszą przestrzeń zabierać będą także drzwiczki uchylane do góry. Optycznie też można pogłębić przestrzeń za pomocą przeszklonych szafek.

W poszukiwaniu oszczędności w zakresie miejsca warto pokusić się o półki zamiast szafek.

Przy projektowaniu małych kuchni lepiej więc zdecydować się na meble w prostej formie, a przy tym z dużą liczbą schowków. W takiej przestrzeni świetnie zaadoptować można takie rozwiązania, jak np. szafka cargo zamiast spiżarni, która rozwiąże strefę zapasów. Może być ona nawet bardzo wąska, ale po wysunięciu wszystkich półek możemy szybko dokonać przeglądu kuchennych zbiorów. Dzięki solidności tych systemów nie musimy się martwić o przechowywane tam przetwory w słoikach czy butelki.

Jeśli natomiast chodzi o standardowe wymiary mebli kuchennych, które pozwalają na komfortowe wykorzystywanie ich właściwości użytkowo-estetycznych na co dzień, to typowe szafki kuchenne mają 82 cm wysokości. Szafki dolne dzieli się na jednofrontowe (30-50 cm), z dwoma drzwiczkami (60-100 cm) oraz szafki narożne (najczęściej 90 cm). Kolejnym standardowym wymiarem jest głębokość. To ona określa, ile centymetrów w głąb kuchni będzie wysunięta zabudowa. Tradycyjnie przyjmuje się 50-55 cm.

Mała jasna drewniana kuchnia od culina3d

Oświetlenie

Przy opracowywaniu projektów małych kuchni ważne znaczenie ma także odpowiednie oświetlenie. Światło również powiększy optycznie to wnętrze. W przypadku wąskiego pomieszczenia oświetlenie można zamontować wzdłuż jego dłuższych ścian i wykorzystać do tego funkcjonalne taśmy LED. Ciekawym efektem dekoracyjnym oraz praktycznym będą kinkiety.

Mała czarno białą kuchnia z wyspą od zaufanego dostawcy

Od lamp wiszących lepszym rozwiązaniem są, np. same lampy halogenowe lub łączone z podwieszanymi. Taka aranżacja szczególnie efektownie będzie wyglądać w nowoczesnych kuchniach. Do tego jeszcze będzie praktyczna – pozwoli lepiej doświetlić punktowo wszelkie zakamarki w kuchni. Ponadto halogeny można zamontować praktycznie w każdym miejscu, bo ich nieduża obudowa zmieści się nawet pod krawędzią wiszących szafek.

Mała kuchnia ze stolikiem culina3d

Przy doborze kolorystyki oświetlenia, w przypadku lampek punktowych wystarczy dopasować kolor widocznej części oprawy do mebli lub baterii i uchwytów. Natomiast jeśli mamy lampy wiszące i przymocowane w widocznych miejscach, to pod uwagę bierze się przede wszystkim spójność. Oznacza to, że jeżeli w kuchni są głównie elementy chromowane, to w takim odcieniu też lepiej wybrać lampę.

Jeśli to możliwe, to dla uzyskania jak największego światła dziennego lepiej ponadto zrezygnować z gęstych firan na rzecz rolet lub żaluzji.

Bez względu na to, jak różne mogą być projekty małych kuchni, w każdym trzeba zachować właściwą ergonomię. Dodatkowo pewne działania umożliwią uzyskanie optycznego powiększenia tej niewielkiej przestrzeni. Każdy pomysł powinien być też dobrze przemyślany, aby kuchnia służyła nam w 100 procentach na co dzień, a nie tylko ładnie się prezentowała.

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Podobne artykuły

nowoczesna kuchnia ekologiczna
rodzaje kuchni
czysta biała kuchnia