fbpx

Projektowanie kuchni 3D – wszystko, co musisz wiedzieć!

Planując remont, zazwyczaj mamy konkretne wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać nasze nowe wnętrze. Wymarzone meble, kolory… Tylko czy będą pasowały do wymiarów pomieszczenia? Problematyczna może wydawać się zwłaszcza kuchnia, w której trzeba pomieścić wiele elementów. Pomocne mogą okazać się programy do wizualizacji 3D. Dziś przedstawimy ich zalety i wady.

Zabawa w projektanta

Wiele osób próbuje na własną rękę stworzyć projekt, dlatego w Internecie znaleźć można wiele programów do projektowania kuchni 3D. W dużej mierze są one bezpłatne i to po nie najczęściej sięgają użytkownicy – dzięki nim można poczuć się jak prawdziwy projektant i przy pomocy kilku prostych narzędzi przybliżyć sobie nasze wyobrażenie o wnętrzu. Tego typu aplikacje są zazwyczaj obsługiwane z poziomu przeglądarki. Wizualizacja kuchni oparta o trójwymiarowy projekt daje nam wstępne pojęcie o tym, czego możemy się spodziewać po remoncie. Jest to jej największa zaleta, ale nie jedyna.

Darmowe programy do wizualizacji – czego się po nich spodziewać?

Niektóre aplikacje cieszą się szczególną popularnością. Jakie dają możliwości? W większości pozwalają pracować zarówno w widoku 2D, jak i 3D – użytkownik może wykorzystać w projekcie wiele gotowych już elementów umeblowania lub sprzętu RTV/AGD, a nawet armatury. Programy, o których mowa są zwykle bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Niektóre umożliwiają samodzielne dorysowywanie. Różnorodność akcesoriów do wyposażenia projektowanego wnętrza zawartych w multimedialnych bibliotekach może być imponująca. Są to m. in.:

  • meble,
  • kolory ścian i tapet,
  • kamienie dekoracyjne,
  • zasłony i dodatki o zróżnicowanych teksturach.

Część aplikacji posiada funkcje wizualizacji ułożenia płytek, paneli czy oświetlenia. Pomimo tego, nie zawsze znajdziemy w nich to, czego dokładnie szukamy. Samodzielnie wykonany w ten sposób projekt to dobry pomysł na wstępną aranżację. Jeśli jednak zależy nam na czymś więcej, lepiej zgłosić się do profesjonalisty.

Darmowe programy, a może pomoc profesjonalisty?

Mimo wielu możliwości, jakie oferuje nam Internet, decydując się na wizualizację kuchni „domowymi sposobami”, musimy zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Często darmowe programy do projektowania dostępne są jedynie w wersji anglojęzycznej, a ich bardziej  zaawansowane funkcje, można uruchomić dopiero po zarejestrowaniu się lub zainstalowaniu dodatkowych pluginów. Bezpłatne wersje są uboższe i pozwalają na zapisanie ograniczonej liczby projektów.

Co ważne, powstała w takiej wizualizacji kuchnia, nie jest doskonała. Projekt nie uwzględnia np. mankamentów budowlanych, które na pewno weźmie pod uwagę fachowiec. Culina 3D gwarantuje profesjonalną, fotorealistyczną i jak najdokładniejszą wizualizację, w której meble i inne elementy będą dokładnie takie, jak sobie wymarzyliście. Uwzględnia się tu nie tylko estetykę wnętrza, ale także jego funkcjonalności. Zapraszamy do współpracy!

Zasady planowania kuchni – o czym należy pamiętać?

Kuchnia często jest sercem naszego domu. Spędzamy w niej stosunkowo sporo czasu i dlatego projektując to pomieszczenie, musimy zadbać nie tylko o wygląd, ale też o wygodę użytkowania. Oto kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować.

Planowanie kuchni dla początkujących

Nasz projekt powinien być starannie przemyślany, a wszystkie elementy odpowiednio dobrane. Reguł, którymi powinniśmy się kierować, jest wiele. My przytoczymy tylko kilka najistotniejszych. Są one na tyle uniwersalne, że przydają się zarówno przy wykonywaniu samodzielnych wizualizacji, jak i korzystaniu z usług profesjonalistów. Przede wszystkim każdą kuchnię należy podzielić na różne strefy robocze. Jest to wyznaczenie przestrzeni do:

  • gotowania,
  • przygotowywania posiłków,
  • przechowywania elementów wyposażenia, sprzętu, ale też zapasów,
  • i tzw. strefy mokrej, w której zmywamy oraz trzymamy kosz na odpady.

 

Trójkąt roboczy – co to takiego?

Jest to kolejna zasada, która musi nam przyświecać przy planowaniu kuchni. Określa funkcjonalne ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia:

  • lodówki,
  • zlewozmywaka,
  • kuchenki z piekarnikiem.

Elementy te powinny być umieszczone w niedużej od siebie odległości, na planie przypominającym trójkąt. Dzięki tak osiągniętej ergonomii, będziemy mieć wszystko w zasięgu ręki, bez wykonywania zbędnych kroków i z zachowaniem swobody ruchów.

Profesjonalna pomoc

Realistyczny projekt wnętrza pozwala na optymalizację wszystkich działań. Dlatego czasami porada profesjonalisty jest bardzo przydatna, a nawet niezbędna. Jeśli się na taką pomoc zdecydujesz, przygotuj się na spotkanie. Przede wszystkim postaraj się określić jaki efekt chcesz osiągnąć i jaki styl Cię interesuje. Potem wspólnie możecie zastanowić się nad układem szafek oraz doborze materiałów, kolorów etc.

Możesz też pokazać swój wstępny projekt. Culina 3D pozwala swoim klientom na samodzielne planowanie kuchni poprzez konfigurator znajdujący się na stronie internetowej. Jeśli nie masz pewności co do ergonomii kuchni swojego projektu, z przyjemnością pomożemy znaleźć Ci najlepsze rozwiązanie!

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar