fbpx

Jak urządzić dużą kuchnię?

Chcesz stworzyć aranżację dużej i przestronnej kuchni? Należysz więc do grona tych szczęściarzy, którzy mają do dyspozycji sporo przestrzeni kuchennej. Podpowiemy Ci, w jaki sposób ją zagospodarować, by nie stracić cennych metrów i maksymalnie uprzyjemnić sobie codzienną pracę. Poznaj najważniejsze zasady urządzania dużej kuchni. Zaczynamy!

O czym pamiętać w urządzaniu sporej kuchni?

Zastanawiasz się, jak urządzić dużą kuchnię i nie zmarnować jej potencjału metrażowego? Kluczem jest zastanowienie się nad własnymi potrzebami. Pomyśl, jakie urządzenia, meble i dodatki chcesz umieścić w strefie kuchennej. Szczególną uwagę zwróć na poszczególne strefy – przechowywania, przygotowywania oraz spożywania posiłków, a także strefę zmywania. Ważna jest również ilość dodatków, które chcesz umieścić w kuchni. Nawet jeśli jest duża, bezładne rozmieszczenie takich elementów może znacząco zmniejszyć jej funkcjonalność. Aby dokładnie odpowiedzieć sobie na pytania związane z urządzaniem kuchni, przejdźmy przez jej wszystkie strefy.

Urządzanie przestrzeni kuchennej a strefa przechowywania

Lodówka, szafki na przetwory lub spiżarka – w tych miejscach znajdziesz najważniejsze produkty spożywcze, z których będziesz przygotowywać posiłki. Powinny one znajdować się maksymalnie blisko siebie. Dzięki temu nie będziesz biegać po całej kuchni, kompletując najważniejsze produkty. Meble kuchenne i ich rozmieszczenie mają ułatwiać ci odnalezienie się w sporej kuchni. Jeśli masz możliwość zorganizowania spiżarki, pamiętaj, by nie doprowadzać do niej ogrzewania i zapewnić bardzo dobrą wentylację.

Kreowanie pozycji blatów i osprzętu w kuchni

Idąc dalej, szafki i blaty kuchenne zwykle aranżuje się w kształcie litery L, C lub I. W każdym z wymienionych przypadków, w sporych kuchniach istotną rolę odgrywają meble na wymiar. Dzięki nim jesteś w stanie idealnie zagospodarować dostępną przestrzeń kuchenną, bez żadnych strat. Jeśli chodzi o ustawienie i wymiary, zasada prawidłowej strefy przygotowywania posiłków i zmywania naczyń prezentuje się następująco: lodówka, 40-50 cm blatu, zlewozmywak, 80-100 cm blatu, płyta grzewcza lub kuchenka, 40-50 cm blatu. Należy pamiętać o tym, by zlewozmywak i płyta grzewcza nie były w bezpośrednim sąsiedztwie. Nad zlewem przyda się szafka z ociekaczem, żeby nie szukać miejsca w oddali na mokre naczynia. Choć nie wszyscy są fanami takiego rozwiązania.

Skoro jesteśmy przy sprzęcie kuchennym, warto powiedzieć o jego rozmieszczeniu względem strategicznych punktów kuchni. Zwykle zlewozmywak umieszcza się naprzeciw okna. Kuchenka bądź płyta grzewcza rzadziej znajduje się obok niego, chociaż jest to dopuszczalne. Dodatkowo warto pamiętać o wysokości blatów. Dla osób wysokich (powyżej 180 cm wzrostu) zaleca się zastosowanie powierzchni górnej blatu na wysokości -15 cm od zgiętego łokcia. Standardowe wymiary to 85-90 cm od podłogi.

Duża kuchnia z wyspą – marzenie czy utrapienie?

Dla wielu z nas, duże przestrzenie kuchenne kojarzą się z obowiązkową wyspą. Nie można się temu dziwić – dzięki niej, stworzenie funkcjonalnej kuchni jest jeszcze łatwiejsze. Jeśli planujesz wyspę kuchenną, pomyśl o jej ergonomii. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie na niej blatu o długości co najmniej 150 cm. Z jednej strony można umieścić otwierane szafki lub szuflady na najpotrzebniejsze rzeczy, z drugiej natomiast,  postawić kilka wysokich krzeseł (hokerów). Wyspa może pełnić rolę blatu roboczego lub miejsca do spożywania posiłków. Jeśli wybierasz to drugie, zrezygnuj z umieszczania w niej zlewozmywaka. Zamiast tego możesz zastosować nieco dłuższy i szerszy blat.

Aranżacja dużej kuchni – słowo podsumowania

Duża kuchnia to wolność wyboru mebli, sprzętów i kolorów. Niektóre elementy, a także ściany mogą być pokryte ciemniejszymi barwami. Nie musisz się obawiać, że zmniejszą pomieszczenie. Pamiętaj o jednym: dobre zaplanowanie stref kuchennych to prosta droga do funkcjonalnej kuchni!

Podobne artykuły

rodzaje kuchni
czysta biała kuchnia
mała kuchnia