fbpx

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Podczas urządzania małej kuchni, zastosowanie rozwiązań oszczędzających miejsce jest kluczem do tego, by praca w niej wykonywana była komfortowa. Projektując zabudowę do małej przestrzeni, trzeba wykazać się odrobiną kreatywności. Nawet najmniejsza kuchnia może być dobrze zorganizowana dzięki odpowiedniej aranżacji. Razem z salonem Culina3D możesz stworzyć funkcjonalną i piękną kuchnię, nawet w najmniejszych przestrzeniach.

Mała kuchnia – zalety

Chociaż mała kuchnia może na pierwszy rzut oka wydawać się mniej atrakcyjna od tej o większym metrażu, przekonasz się, że posiada ona wiele zalet. Przede wszystkim, mniejsze pomieszczenie jest zazwyczaj bardziej przytulne, a spędzenie w nim czasu z bliskimi staje się przyjemniejsze. Istnieje też wiele praktycznych rozwiązań do zagospodarowania niewielkich przestrzeni, takich jak meble wielofunkcyjne czy zabudowa pod wymiar, co pozwala na łatwe utrzymanie porządku. Dlatego warto docenić zalety małej kuchni i dostrzec jej potencjał; być może okaże się, że będzie to miejsce, gdzie najlepiej poczujesz się w swoim domu.

Jak nowocześnie urządzić małą kuchnię?

Urządzanie kuchni nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza jeśli do dyspozycji jest niewielka przestrzeń. W końcu jest to miejsce, w którym powinno znaleźć się wiele urządzeń, zastawa i inne przedmioty, które pomagają nam nakarmić siebie i naszych bliskich. Poniżej znajdziesz wskazówki jak umeblować małą kuchnię, aby odpowiednio wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie stworzyć estetyczne wnętrze.

Stwórz strefy

Większość porad dotyczących urządzania kuchni, które można znaleźć w Internecie, to mieszanka wskazówek. Chociaż dobrze jest poznawać nowe sposoby aranżacyjne, warto spojrzeć na szerszy obraz. Jaki jest najlepszy sposób na rozmieszczenie przedmiotów, aby były nie tylko schludnie przechowywane, ale także łatwo dostępne, a praca w kuchni łatwa i przyjemna? Urządzając małą kuchnię, warto pomyśleć o niej jako o zbiorze stref. Uporządkuj wszystko według funkcji:

  1. Przygotowanie żywności (płyta kuchenna, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, małe urządzenia, przybory kuchenne, deski do krojenia, miski do mieszania, miarki itp.)
  2. Garnki i patelnie
  3. Przechowywanie żywności (lodówka, spiżarnia)
  4. Zastawa stołowa (szklanki, sztućce, talerze, miski)
  5. Sprzątanie i odpady (zmywarka, zlew, środki czystości, kosze na śmieci i kompost).

Wykorzystaj wszystkie zakamarki

Wiele kuchni jest niepraktycznych ze względu na niedostatecznie wykorzystaną powierzchnię do przechowywania. W przypadku dużych kuchni nie jest to problemem, jeśli jednak Twoje pomieszczenie jest niewielkie, ważne jest, aby w pełni wykorzystać ograniczoną przestrzeń do przechowywania. Zabudowa pod sufit, szafki narożne to podstawa w aranżacji małych kuchni. Dodaj do tego system wysuwanych półek, w miejscach, gdzie dostęp do przedmiotów może być utrudniony. Prawidłowo zaprojektowana kuchnia, dostosowana do Twojego wnętrza zapewni Ci komfort podczas gotowania, jak i porządek, oraz miejsce na wszelkie przedmioty i akcesoria. Meble kuchenne na wymiar Bydgoszcz charakteryzują się wysoką jakością oraz idealnym dopasowaniem do każdego wnętrza.

Myśl pionowo

W małych kuchniach przechowywanie przedmiotów w pionie, a nie w poziomie, to prawdziwa oszczędność miejsca. Dzięki temu dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy, a ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo, że zmieszczą się przedmioty o większych rozmiarach. Czy to tace do piekarnika, deski do krojenia, patelnie, najlepiej uporządkować je według rozmiaru lub zastosowania. Oprócz opcji na zamówienie, ten sam efekt można uzyskać za pomocą pionowych przekładek podczas organizowania szuflad i szafek kuchennych.

Otwórz swoje miejsce do przechowywania

Ze wszystkich wskazówek, którymi się tutaj dzielimy, ta może być najbardziej kontrowersyjna. W tym przypadku trzeba znaleźć odpowiednią równowagę. Mała kuchnia może wydawać się ciasna i klaustrofobiczna, jeśli jest wypełniona zbyt wieloma szafkami, ale może też sprawiać wrażenie zagraconej, jeśli zbyt wiele jest otwartych. W takiej aranżacji otwarte półki powinna zdobić estetyczna zastawa w niewielkiej ilości. Nie należy układać szklanek jedna na drugą, czy prezentować stosu patelni. Pamiętaj także, aby otwarte półki zawsze utrzymywać w czystości i porządku.

Wykorzystaj szuflady zamiast szafek

Szuflady kuchenne są niezbędne przy planowaniu sposobów na przechowywanie, zwłaszcza w małej kuchni, ponieważ często zapewniają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Można je dostosować do konkretnych wymagań, umożliwiając łatwy dostęp do niezbędnych akcesoriów kuchennych. Są one idealne do uporządkowania garnków i patelni, sprzętu AGD, naczyń, czy przypraw, dzięki którym kuchnia ogólnie lepiej funkcjonuje. Meble kuchenne Bydgoszcz pomogą Ci zmaksymalizować przestrzeń i zachować porządek oraz łatwy dostęp do najczęściej używanych urządzeń i akcesoriów.

Dodaj odrobinę koloru

Dodaj swojej kuchni nieco osobowości, dodając akcentujący kolor. Pomaluj szafki na ulubiony odcień lub dodaj kilka kolorowych akcesoriów, takich jak ściereczki do naczyń lub emaliowane naczynia kuchenne, aby ożywić swoją małą kuchnię.

Podobne artykuły