fbpx

Jak urządzić salon z otwartą kuchnią?

Jak urządzić salon z otwartą kuchnią?

Nie ma wątpliwości, że współczesny styl aranżacji wnętrz faworyzuje podejście do burzenia ścian. Nowoczesna kuchnia otwarta na salon to zaleta wielu domów. To idealne miejsce by ludzie stawali się sobie bliżsi, ponieważ często łączy dwa główne centra aktywności w domu – miejsce, w którym gotujesz i miejsce, w którym odpoczywasz. Oto jak urządzić salon i kuchnię na otwartym planie, od tworzenia obszarów „strefowych”, po ujednolicenie ich poprzez spójne kolory farb i dekoracji.

Jak stworzyć otwartą kuchnię?

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o projektowanie otwartej kuchni, jest rozważenie układu kuchni i tego, jak będzie ona funkcjonowała z pozostałymi strefami otwartej aranżacji. Pamiętaj, że gdy kuchnia stanie się częścią otwartej przestrzeni, wpłynie to na każdą inną strefę – nie zamkniesz już drzwi przed hałaśliwymi urządzeniami, czy nie ukryjesz bałaganu pozostawionego na blacie po przygotowaniu posiłku. Wszystko będzie widoczne, więc musi być zarówno estetyczne, jak i praktyczne.

Podstawowe zasady urządzania salonu z otwartą kuchnią

  • oblicz wymiary salonu i kuchni przed przystąpieniem do właściwego projektu
  • rozważ elementy konstrukcyjne i technologiczne
  • zdefiniuj przestrzenie zgodnie z potrzebami osób mieszkających w domu
  • zaplanuj opcje oświetlenia
  • określ położenie telewizora
  • dopasuj meble do salonu zgodnie ze stylem urządzania wnętrza
  • starannie dobieraj kolory i materiały oraz sposób ich łączenia
  • optymalizuj puste przestrzenie, czyniąc je funkcjonalnymi.

Otwarta kuchnia z salonem – zasady urządzania

Nowoczesne mieszkania i domy coraz częściej mają bryłę architektoniczną z prostym podziałem przestrzeni. W rzeczywistości, podczas gdy w przeszłości zwykle projektowano dom z myślą o wielu pokojach i pomieszczeniach, dziś skupia się to na części dziennej i sypialnej. Obecnie przestrzeń staje się otwarta i zachęcająca do wspólnego spędzania czasu.

Wymiary salonu i kuchni

Aby nienagannie urządzić salon z otwartą kuchnią, konieczne jest rozpoczęcie prac od dokładnego planowania. Wymierz wszystkie ściany i zaznacz je na papierze, rysując proporcjonalny plan wnętrza. Oczywiście nie możesz zapomnieć o zaznaczeniu położenia drzwi, okien, gniazdek elektrycznych. Ma to na celu ocenę, jak umeblować wnętrze, aby było funkcjonalne i estetyczne.

Zdefiniuj przestrzenie zgodnie z potrzebami lokatorów

Aranżacja odpowiednich dodatków meblowych do salonu zależy nie tylko od dostępnej przestrzeni. W rzeczywistości nawyki lokatorów również przyczyniają się do definiowania aranżacji. Tak więc na przykład osoby, które muszą umeblować swój salon, aby wykorzystać go również jako środowisko do wykonywania pracy, powinni zastanowić się, gdzie ustawić biurko i wygodne krzesło.

Oświetlenie

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy odpowiednio dobrać przy dekorowaniu dowolnego pomieszczenia, ale w dużej przestrzeni mieszkalnej warto jest je wykorzystać do podziału na strefy. Salon, jak angielska nazwa wskazuje (livingroom), to część domu, w której spędza się większość dnia. Dlatego oświetlenie, musi być zintegrowane między salonem a kuchnią, aby optymalnie oświetlić przestrzenie, tworząc przytulną i spójną atmosferę. Posiadanie różnych rodzai lamp da Ci swobodę oświetlania różnych części wnętrza, dostosowanych do określonych zadań, czy aktywności.

Określ położenia telewizora

Chociaż salon z otwartą kuchnią sprzyja miło spędzonemu czasu, już ze względu na swoją konstrukcję, nadal dla wielu osób telewizor w salonie to podstawa. Uważne określenie jego położenia nie tylko poprawia użyteczność pomieszczenia, ale także pomaga odpowiednio określić położenie innych akcesoriów wyposażenia.

Wybierz styl i aranżację mebli

Kuchnia półotwarta na salon to jeden z najmodniejszych trendów w wystroju wnętrz, ale estetyczne i praktyczne urządzenie takiego pomieszczenia wymaga pewnej wprawy. Jeśli chcesz, by otwarta przestrzeń była funkcjonalna i pięknie się prezentowała, warto zainwestować czas w planowanie aranżacji. Najważniejszym elementem są meble, które muszą łączyć w sobie wymarzony styl i ergonomiczne rozwiązania. Wybierając sofę, stół czy regał, zwróć uwagę na materiały, kolory i faktury, które najlepiej będą współgrały w otoczeniu kuchni. Zastanów się też, jaki styl najlepiej oddaje Twoje upodobania i charakter – może to być surowy minimalizm, rustykalny urok lub elegancka prostota. Pamiętaj, że to Ty jesteś projektantem swojego wnętrza, a studio mebli kuchennych Bydgoszcz może Ci pomóc zrealizować Twoje wizje.

Starannie dobieraj kolory i materiały

Mała kuchnia otwarta na salon powinna łączyć te same materiały mebli czy dodatków, oraz kolory. Dokładnie rozważ, jak je połączyć, aby efekt końcowy był przyjemny wizualnie i tworzył harmonijną równowagę. Coraz większą popularnością cieszą się neutralne odcienie, od bieli po szarości lub beże. Jednak osoby, które nie boją się kolorów, mogą pobawić się kontrastami lub jaskrawymi dekoracjami.

Optymalizuj puste przestrzenie, czyniąc je funkcjonalnymi

W salonie z otwartą kuchnią preferowane są przestrzenie wszechstronne i wielofunkcyjne. Esencja i minimalizm to dwie nieodzowne koncepcje aranżacji otwartej przestrzeni. Zwłaszcza w przypadku małego salony z kuchnią konieczne jest staranne opracowanie ułożenia i funkcjonalności mebli. Meble kuchenne na wymiar Bydgoszcz harmonijnie łączą się z każdym wnętrzem, bez względu na styl i wielkość pomieszczenia.

Podobne artykuły

funkcjonalna bateria kuchenna
Jasne meble kuchenne w stylu prowansalskim
Nowoczesny salon z kuchnią w stylu glamour