fbpx

Lodówka wolnostojąca czy zabudowana?

Budujesz lub remontujesz właśnie kuchnię a może masz takie plany w nadchodzącym roku? Jednym z najważniejszych wyborów, jakich dokonasz podczas tego procesu, jest wybór między lodówką wolnostojącą a lodówką zintegrowaną z zabudową. Decyzja o zakupie którejś z nich to częsty dylemat wielu nabywców sprzętu AGD. Oba rozwiązania mają swoje unikalne zalety i wady. Lodówka, na którą się zdecydujesz, może zmienić cały wygląd i układ kuchni. Wybór między lodówką wolnostojącą a zabudowaną to tak naprawdę kwestia projektu i ergonomii, a nie oszczędności bo wydajność, trwałość i zużycie energii urządzenia zależy od marki i modelu. W dzisiejszych czasach, oba rodzaje chłodziarko-zamrażarek są wyposażone w energooszczędne i inteligentne funkcje technologiczne. Wybierając odpowiedni rodzaj lodówki do swojej przestrzeni, weź pod uwagę styl projektowania i budżet. Zastanów się też, jakich funkcji najbardziej potrzebujesz. Dzięki współpracy z Culina3D, uzyskasza pomoc w podjęciu decyzji.

Jaka jest różnica między lodówką do zabudowy a wolnostojącą?

Rodzaj lodówki, którą wybierzesz kształtuje sposób interakcji rodziny w kuchni oraz domową rutynę. Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale różnica między lodówką do zabudowy i wolnostojącą jest dosyć spora; obie mają swoje plusy i minusy. Wybór odpowiedniej opcji zależy też od tego, jaki budżet chcesz przeznaczyć na jej zakup. Przyjrzyjmy się kilku zaletom i wadom, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Lodówka wolnostojąca w kuchni

Lodówki wolnostojące to najczęściej spotykane urządzenia chłodnicze. Są one zazwyczaj tańsze niż modele do zabudowy i zaprojektowane tak, aby w razie konieczności, można je było łatwo przenieść. Kluczową różnicą między lodówką do zabudowy a wolnostojącą jest nieodłączny design. Jedną z zalet lodówki wolnostojącej jest jej opcjonalna wielkość, która dla właścicieli sporych przestrzeni jest ogromnym plusem. Lodówka bez zabudowy w kuchni jest dostępna w różnych szerokościach i w różnych opcjach stylizacji drzwi (na przykład lewy zawias, prawy zawias lub drzwi francuskie). Ten szeroki wachlarz możliwości jest bardzo atrakcyjny.

Zalety lodówki wolnostojącej:

 • Bardziej przystępna cenowo
 • Łatwa do zainstalowania
 • Możliwość umieszczenia w dowolnym miejscu
 • Możliwość transportu do naprawy lub przeniesienia
 • Możliwość wyboru lodówki side-by-side w różnych stylach, kolorystyce

Wady lodówki wolnostojącej:

 • Ograniczona wielkość do sklepowych ofert
 • Modele o pełnej głębokości wystają poza szafki

Lodówka do zabudowy

Teraz przyjrzyjmy się lodówce zintegrowanej z zabudową. Czy lodówka do zabudowy może być wolnostojąca? Niestety nie bo jest dosłownie wbudowana w istniejące szafki, dzięki czemu stanowi stały element wyposażenia domu. Możesz jednak decydować o jej rozmiarze i wyglądzie, a niektóre modele do zabudowy oferują wersję wolnostojącą. Ponieważ wbudowane modele mają długą żywotność, nie musisz się martwić o jego wymianę przez wiele lat.

Zalety lodówki do zabudowy:

 • Wbudowana lodówka w szafki zapewnia jednolity design
 • Możliwość dostosowania do wystroju kuchni
 • Długa żywotność
 • Lodówka na wymiar
 • Rozmiar pozwala na bezproblemową instalację  w jednej płaszczyźnie z szafkami kuchennymi

Wady lodówki do zabudowy:

 • Wyższa cena od ceny lodówki wolnostojącej
 • Trudność w przeniesieniu w inne miejsce
 • Konieczność profesjonalnego zainstalowana i przymocowana do ściany

Lodówka wolnostojąca w zabudowie kuchennej

Lodówki w zabudowie są znakiem rozpoznawczym wysokiej klasy kuchni i łatwo integrują się z otaczającymi szafkami, tworząc elegancki, dopasowany, jednolity wygląd. Ponieważ lodówki zintegrowane z zabudową mogą kosztować od dwóch do trzech razy więcej niż ich wolnostojące zamienniki, rzeczywista zabudowa nie zawsze mieści się w budżecie. Jednak różnorodne sztuczki pozwalają uzyskać zintegrowany wygląd bez ponoszenia dużych kosztów. Zwykłe wolnostojące lodówki są głębokie i występują w czterech konfiguracjach: z zamrażarką górną, zamrażarką dolną, z podwójnymi drzwiami – zamrażarką z boku oraz lodówka french door. Chociaż nie są one zabudowane, elementy wykończeniowe wykonane na zamówienie mogą zintegrować je z szafkami kuchennymi i blatem. Lodówki wolnostojące kosztują mniej niż lodówki do zabudowy, a ponadto oferują bardziej użyteczną przestrzeń do przechowywania żywności.

Lodówka wolnostojąca – aranżacje

Jeśli zdecydujesz się na lodówkę wolnostojącą, zapoznaj się z poniższymi pomysłami podpowiadającymi co należy zrobić aby urządzenie wyglądało tak, jakby zostało wbudowane w projekt Twojej kuchni. ”Wbudowana” w ten sposób lodówka wydaje się być w pełni zintegrowana z wnętrzem. Projektując niestandardowe wykończenia, możesz uzyskać spójną kuchnię, posiadając jednocześnie lodówkę wolnostojącą.

Zbuduj szafki wokół lodówki

Otocz lodówkę szafkami lub dopasowanymi panelami, aby zakryć górę i boki. Wybierz zestaw wykończeniowy pasujący do wszystkich szafek. Zabudowa szafek wokół lodówki nie jest trudnym projektem, co czyni ją stosunkowo łatwą i niedrogą opcją.

Wytnij wnękę w ścianie

Projektując wnętrze od zera, możesz stworzyć wnękę na tradycyjną lodówkę, dzięki czemu dodana głębokość wystarczy, aby zrównać lodówkę z blatami. Poprzez taką strukturę ściany, lodówka będzie stała równo z szafkami, tworząc wrażenie zabudowanej.

Uczyń z lodówki punkt centralny

Zbuduj ścianę szafek wokół wolnostojącej lodówki. Zaprojektuj szafki z wieloma głębokościami, aby stworzyć wrażenie i wygląd wbudowanej lodówki. Efekt przekształca podstawowe urządzenie w centralny punkt z dużą ilością otaczającego miejsca do przechowywania.

Zbuduj „fałszywą” ścianę

Fałszywa ściana z tyłu umożliwia dopasowanie głębokości szafek do głębokości lodówki bez “wcinania się” w ścianę lub konieczności stosowania szafek o niestandardowych wymiarach. Elegancka, modułowa konstrukcja pasuje do współczesnego stylu kuchni.

Która lodówka jest odpowiednia dla Ciebie?

Jeśli koncentrujesz się na spójnym projekcie i urządzeniu o długiej żywotności, a nieco wyższy koszt nie jest problemem, prawdopodobnie zechcesz wybrać lodówkę do zabudowy. Bez względu na projekty, które wybrałeś dla reszty kuchni, zawsze będzie pasowała idealnie. Jeśli spójny wygląd nie jest dla Ciebie tak bardzo ważny, a chcesz mieć urządzenie o większej głębokości, można je łatwo przenosić i nie trzeba go profesjonalnie instalować, bardziej prawdopodobne, że zainteresuje Cię model wolnostojący. Decyzja odnosząca się do wyboru lodówki zależy od Twojej wizji i możliwości. Pierwszym krokiem jest planowanie kuchni. Musisz wiedzieć jak rozplanować przestrzeń. Jeśli nie wiesz, jak zorganizować swoją kuchnię, skontaktuj się z nami. Planujemy i projektujemy meble do kuchni, a korzystając z naszych usług, możesz obejrzeć swoją kuchnię w wymiarze 3D przed realizacją projektu. Niepowtarzalne rozwiązania spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, ceniących piękno i jakość. Sprawdź naszą wyjątkową ofertę niemieckich mebli kuchennych w Bydgoszczy i innych miastach!

Podobne artykuły

rodzaje kuchni
czysta biała kuchnia
mała kuchnia