fbpx

Drewno w kuchni cz. 2. Podłoga, ściany, fronty

Drewno w kuchni – zalety drewnianych podłóg, ścian i frontów

W ostatnim artykule w naszej zakładce Inspiracje podsumowaliśmy zalety i wady posiadania drewnianych blatów w kuchni. Ale drewno możemy przecież wykorzystywać do budowy frontów, podłóg, a nawet ścian!

Przyjrzyjmy się najpierw zagadnieniu bardzo kontrowersyjnemu czyli drewnianym kuchennym podłogom.

Drewniane podłogi w kuchni

Wszystkim nie od dziś wiadomo, że podłoga kuchenna, ze wszystkich powierzchni podłogowych w domu, jest najczęściej zadeptywana. Zazwyczaj właśnie tam stawiamy najwięcej kroków, do tego dochodzi jeszcze działanie płynów, pary, tłuszczów itd. Dlatego podłoga w tym pomieszczeniu powinna być szczególnie odporna. Nie wyklucza to położenia drewna jeśli nam na tym bardzo zależy, przyjmując jednak pewne założenia. Po pierwsze, wybierzmy drewno pierwszej klasy, bez sęków, które mogłyby nawet wypadać pod wpływem wilgoci. Jeśli decydujemy się na rodzime gatunki, najlepiej wybrać dąb, jawor lub buk, a jeśli na egzotyczne, które jest bardzo odporne na wilgoć, polecamy badi, kempas, jatoba. Którekolwiek drewno wybierzecie, najlepiej sprawdzają się deski z litego drewna. Kolejnym niezwykle istotnym warunkiem, który należy spełnić by długo cieszyć się piękną podłogą, jest konserwacja drewna. Każdą drewnianą podłogę należy bardzo dokładnie i regularnie zabezpieczać, szczególnie przed wilgocią, odpowiednim środkiem uszczelniającym do drewnianych podłóg.

Nieco mniej trwałym, ale również polecanym rozwiązaniem, są panele drewniane. Panele te lakieruje się kilkukrotnie.

Drewniane meble kuchenne

Powrót mody na rustykalność i sielskość we wnętrzach sprawiła, że meble z litego drewna wróciły do łask. Lite drewno wykorzystywane jest zarówno  w stylizowanych kredensach i pomocnikach, jak i w minimalistycznych, nowoczesnych projektach kuchni.

Jeszcze kilka lat temu ciężkie drewniane meble z litego drewna nie cieszyły się dobrą opinią wśród architektów wnętrz. Wszystko zmieniło się z modą na rustykalność i powrotem do dawnych form. Niezależnie od tego, czy w kuchni pojawią się retro kredensy i pomocniki, czy nowoczesne szafki z lekkimi, drewnianymi frontami, drewno jest dobrym materiałem na wyposażenie kuchni. Pamiętać jednak należy, że tak jak w przypadku podłóg, drewniane fronty też musimy zabezpieczyć, na przykład specjalnym olejem lub lakierem. Jeśli podłoga jest rzeczywiście użytkowana codziennie i tym samy narażona na uszkodzenia, zabiegi takie wykonujemy średnio co pół roku, a na pewno nie rzadziej niż raz na rok. Oczywiście wszystkie zabrudzenia, a szczególnie te mocne typu sok z buraków, usuwamy natychmiast.

Drewniane ściany

Miłośnicy drewna wpadli na pomysł dekorowania kuchennych ścian drewnem kilka lat temu. Tylko dlatego, że pojawiły się nowe technologiczne możliwości konserwacji takich ścian. Wcześniej takie rozwiązanie nie było możliwe i dlatego w miejscach szczególnie narażonych na działanie wody czy tłuste zabrudzenia czyli blisko zlewozmywaka czy płyty grzejnej drewno gniło przez co wyglądało bardzo nieestetycznie, o aspektach higienicznych nie wspominając. Na szczęście dziś drewniane panele ścienne pokryte są specjalną powłoką chroniącą drewno nawet w tak wymagających warunkach.

Jeśli zdecydujemy się na ozdobienie ścian w kuchni drewnem, mamy do dyspozycji kilka rozwiązań. Możemy użyć paneli ścienno-podłogowych lub paneli laminowanych ściennych. Ich powierzchnię zawsze należy zabezpieczyć, najczęściej lakierem a w miejscach newralgicznych czyli łączeniach paneli czy ich styku z blatem kładziemy listwę.

Wykładanie ścian drewnem takim jak to użyte w przypadku frontów, to obecnie bardzo poszukiwane rozwiązanie. W tym celu używa się specjalnych drewnianych  paneli, sprzedawanych przez producentów mebli, na przykład tych produkowanych w niemieckiej fabryce Nobilia. Są to płyty wiórowe o grubości 16 mm, które pokryte są laminatem. Dodatkowo, montaż takich płyt pozwala wyeliminować nierówności ścian. Płyty te są one bardzo szczelne, dzięki czemu para wodna nie wnika w głąb drewna. Opisane rozwiązanie daje niesamowity efekt ładu w kuchni bo dzięki niemu nie musimy zastanawiać się nad wyborem materiału do pokrycia niszy między szafkami stojącymi a wiszącym. Taki nieodpowiednio dobrany materiał może zepsuć cały efekt wizualny.

Sam fakt, że Nobilia używa tych samych drewnianych paneli na ścianach w łazienkach, świadczy o tym, że przetestowano je wielokrotnie pod kątem działania niekorzystnych warunków i że zdały te testy pozytywnie. Producent daje nam pięcioletnią gwarancję.

Kuchnia Kansas z frontami 597 imitującymi dąb Sierra

Drewniane fronty

Lite drewno wykorzystywane jest w kuchniach głównie do budowy szafek, szczególnie frontów. Ten naturalny materiał prezentuje się tak pięknie, że ma swoich zagorzałych zwolenników mimo tego że aby zachować jego piękny wygląd, niezbędne jest systematyczna konserwacja. W przeciwnym razie, szafki z litego drewna mogą się rozsychać, a w przypadku częstej ekspozycji na słońce tracić kolor. Czasami dochodzi też do obciążenia zawiasów, co wynika  z wagi takich frontów. Technologia idzie nam jednak z pomocą i oprócz coraz lepszej jakości okuć czy zawiasów, mamy tez coraz lepsze środki konserwujące. A gdy nie będziemy już zadowoleni z wyglądu drewnianej kuchni, możemy ją w łatwy sposób odnowić, wykorzystując w tym celu szlifierkę, papier ścienny, nowa farbę czy środek konserwujący.

Drewniane fronty wykonane są zazwyczaj z płyt o grubości 2 – 2,5 cm z wykorzystaniem takich rodzimym gatunków jak sosna, świerk czy olcha, a także tych szlachetniejszych jak dąb, buk czy jesion. Rodzaj użytego drewna warunkuje kolor i trwałość mebli.

Zaznaczyć tu należy, że dla tych, którzy obawiają się, że nie starczy im czasu i sił na regularną konserwację drewnianej kuchni, producenci  mebli kuchennych przychodzą z pomocą.

Nobilia na przykład w swojej ofercie  posiada laminowane fronty do złudzenia imitujące różne rodzaje drewna. O trwałości tych frontów, ten istniejący od kilkudziesięciu lat na rynku niemiecki producent nie musi przekonywać gdyż każdy nowy element wychodzący z fabryki jest poddany rozmaitym testom jakościowym.

Szafki łazienkowe z frontami 402 imitującymi dąb Havana

Fronty 401 imitujące dąb Sherwood

Podsumowując, przy odpowiednim zabezpieczeniu i regularnej konserwacji drewna, możemy pozwolić sobie na całą kuchnię w drewnie lub zastosowanie jedynie pewnych drewnianych elementów. Uniwersalność drewna sprawia, że doskonale wygląda zarówno w wersji total look (czyli cała kuchnia w drewnie)  jak również świetnie komponuje się z innymi materiałami.  Drewno bardzo dobrze czuje się w towarzystwie zarówno frontów matowych jak i tych z wysokim połyskiem, jasnych, ale też tych bardzo ciemnych, szczególnie czarnych.  Wszystko zależy od wyobraźni naszej i projektanta. Z pewnością, ten tradycyjny materiał  nie jest przeznaczony wyłącznie dla miłośników stylu rustykalnego czy wiejskiego bo jego odpowiednie połączenie z innym materiałem może dać bardzo nowoczesny i minimalistyczny efekt.

Jedno jest pewne i większości nie trzeba przekonywać: drewno jest piękne!

Dlatego nie musimy z niego rezygnować i drewnianą kuchnią możemy cieszyć się przez długie lata.

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Podobne artykuły

rodzaje kuchni
czysta biała kuchnia
mała kuchnia