fbpx

Elegancka kuchnia dwukolorowa w połysku

Łączenie różnych kolorów mebli kuchennych w jednym pomieszczeniu to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Daje nam ono szeroki wachlarz możliwości ponieważ można go stosować w przypadku różnych stylów, kolorystyki czy materiałów. To sposób na niecodzienną aranżację pomieszczeń nowoczesnych, jak i tych klasycznych. Dwukolorowość w połączeniu z połyskiem to szczyt elegancji i najnowszych trendów.

Meble jedno czy dwukolorowe? – Elegancka kuchnia dwukolorowa w połysku

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w całym domu, dlatego wybór mebli, kolorów, faktur, czy wyposażenia  jest niełatwym wyzwaniem. Najczęściej wybierane są meble w jednolitych kolorach, w tym przypadku zarówno szafki górne, jak i dolne mają ten sam odcień, a różnica kolorystyczna widoczna jest tylko (choć niekoniecznie) w blacie. To pospolite i tradycyjne rozwiązanie. Na popularności zyskuje dualizm kolorystyczny w meblach kuchennych. To zestawienie sprawdza się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach.

Jakie kolory łączyć?

Łączenie kolorów mebli daje ogromne możliwości, jednak nadal trzeba pamiętać o zachowaniu dobrego smaku i pewnym wyważeniu odcieni i proporcji. Idealnie sprawdzi się wybór jednego odcienia neutralnego, takiego jak szary czy biały i dodawaniu do niego nieco ciekawszych barw. Szare meble są idealną bazą do tworzenia różnorodnych zestawień kolorystycznych. Poleca się zabawę kontrastem, na przykład łączenie jasnych kolorów z ciemnymi. Te ciemniejsze planujemy zazwyczaj w szafkach dolnych, a jaśniejsze na górze. Do uzyskania stonowanego, eleganckiego efektu można połączyć szarość z bielą.

Połysk lub mat

Jeśli decydujesz się na wykonanie mebli w dwóch kolorach, nie szalej już z wyborem wykończenia. Jeden rodzaj wykończenia zdecydowanie wystarczy (albo wykończenie matowe albo z połyskiem), gdy już zdecydowaliśmy się na grę kolorami. Połączenie mebli w połysku z matowymi da wrażenie niepotrzebnego chaosu i obniży walory estetyczne kuchni.

Nie tylko gra kolorem

Łączenie różnego rodzaju wykończeń mebli w jednym pomieszczeniu wprowadza zbyt wiele chaosu. Jeśli jednak nie chcemy minimalistycznie czystych form, oprócz kolorów, możemy też zagrać fakturą lub wybrać przeszklenia. Do uzyskania mocnego efektu podzielenia można wykorzystać uchwyty. Coraz częściej projektujemy uchwyty wyłącznie w szafkach dolnych natomiast w przypadku szafek wiszących całkowicie z nich rezygnujemy i wybieramy rozwiązania bezuchwytowe.

Aranżacja kolorów

Najczęściej spotykane rozwiązanie to wykorzystywanie różnych barw między dolnymi a górnymi szafkami. Nie jest to jednak jedyna możliwość; w tym przypadku blokuje nas tylko wyobraźnia. Różnorodność kolorystyczna może służyć jako podział przestrzeni roboczej. Można wybrać też różne kolory do zabudowy wysokiej i niskiej. W przypadku łączenia różnych kolorów warto zadbać o neutralność kolorów ścian, podłogi oraz nie dodawać niepotrzebnych “bibelotów”. Dwukolorowa kuchnia sama w sobie może stanowić ciekawą dekorację i nie potrzebuje zbędnych dodatków.

Lakierowane meble dwukolorowe

Lakierowane meble to oznaka elegancji, a przy połączeniu odpowiednich kolorów mogą stworzyć wrażenie luksusu. Fronty lakierowane cechuje trwałość, odporność na wilgoć i łatwość w utrzymaniu czystości. Meble kuchenne w połysku idealnie wyglądać będą w każdym kolorze, mimo to należy zadbać o odpowiednie ich zaprojektowanie. Błędem może okazać się wybranie dwóch różnych jaskrawych odcieni. Dlatego warto, aby bazę stanowiły białe lub szare meble.

Podsumowanie

Kuchnie dwukolorowe,  pomimo ich rosnącej popularności, są nadal wybierane rzadziej od tych tradycyjnych rozwiązań kolorystycznych. Jednak możliwości jakie dają nam obecnie producenci mebli wraz z doświadczonymi projektantami, zachęcają do eksperymentowania z kolorami i aranżacją. Zastosowanie dwóch (zdecydowanych) kolorów w pomieszczeniu kuchennym nadaje mu konkretnego charakteru a tym samym gwarantuje niepowtarzalność

Podobne artykuły

kuchnia w małym mieszkaniu
kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar