fbpx

Kuchnia w kształcie litery „L”

Kuchnia z ciemnego drewna w kształcie litery L culina3d

Kuchnia w kształcie litery L ma tę niewątpliwą zaletę, że można ją zaprojektować zarówno w małych kuchniach, jak i tych o sporych rozmiarach. Co więcej, można o niej pomyśleć w przypadku aneksów otwartych na pokój dzienny, jak również w przypadku kuchni zamkniętych czyli tych w osobnym pomieszczeniu.

Drugą najważniejszą zaletą kuchni w kształcie litery L jest to, że w stosunkowo łatwy sposób można w niej uzyskać „trójkąt roboczy”, który zapewnia ergonomię pracy (dla przypomnienia: trójkąt roboczy to odpowiedni sposób rozmieszczenia, na wierzchołkach trójkąta, lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/piekarnika tak by odległości między urządzeniami mieściły się w następujących przedziałach: między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach), między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm).

Biała kuchnia bezuchwytowa o kształcie L culina3d

Rodzaje kuchni w kształcie litery L

Jeśli wielkość powierzchni nam na to pozwoli, kuchnia w kształcie litery L ułatwia nam ustawienie choćby małego (ale jednak) stołu z krzesłami.

Najprościej kuchnię na planie litery „L” można zdefiniować jako dwa ciągi szafek ustawionych pod kątem prostym względem siebie.  Ale kuchnię na planie litery „L” można zorganizować na dwa sposoby:

  • dwa ciągi mebli (zarówno szafki stojące jak i wiszące), spotykają się w rogu pod kątem prostym, wtedy wysokie elementy (lodówka, słupek z piekarnikiem) umieszczamy na skraju tak by maksymalnie wykorzystać blat; w przypadku umieszczenia szafek przy ścianie z oknem, zaprojektujmy przy nim zlewozmywak,
  • jeden ciąg szafek stojących, z blatem roboczym, zlewozmywakiem i płytą grzejną, a na drugim boku, pod kątem prostym wysoka zabudowa z (wbudowaną) lodówką , wbudowanym piekarnikiem (i innym sprzętem AGD jeśli mamy miejsce), szafkami i szufladami.
Przestronna kuchnia z białego drewna culina3d

Kuchnia w kształcie litery L otwarta na salon

Taka kuchnia świetnie sprawdza się również w dużych aneksach kuchennych połączonych z salonem. W takim przypadku dłuższy blat kuchenny należy zaprojektować według zasad trójkąta roboczego, natomiast ten krótszy potraktować jako awaryjny blat roboczy albo efektowny barek. Barek można też wykorzystać jako miejsce do podawania posiłków (szwedzki bufet) czy drinków podczas przyjęcia. Jeśli nie mamy innego wyznaczonego miejsca na spożywanie regularnych codziennych posiłków, można pomyśleć o wykorzystaniu tej przestrzeni.

Jeśli wolne miejsce znajduje się pod oknem, wystarczy, że przy blacie postawisz wygodne hokery. Uzyskany w ten sposób barowy kontuar będzie zachęcał do spokojnego rozpoczęcia dnia z filiżanką kawy i podziwianiem świata za oknem. Rozwiązanie takie zalecane jest gdy z kuchni korzysta jedna lub dwie osoby. Poza tym, taki barowy pulpit w razie potrzeby może posłużyć za blat pomocniczy.

Krótszy ciąg szafek bardzo często usytuowany jest pod oknem, gdzie zazwyczaj decydujemy się na umieszczenie zlewozmywaka. W takim przypadku należy pamiętać żeby zamontowana bateria nie utrudniała nam otwierania skrzydła okiennego. Taki zlewozmywak ma bezdyskusyjną zaletę: umila nam czas spędzony na zmywaniu naczyń, szczególnie gdy mamy piękny widok za oknem. Wadą może częsta potrzeba mycia zachlapanej szyby. Wszystko zależy od odległości zlewu od okna.

Klasyczna kuchnia w kształcie L od sprawdzonego producenta

Kuchnia w kształcie litery L z wyspą

Coraz częściej w kuchniach na planie litery „L”, decydujemy się na wyspę. Szczególnie wtedy gdy w kuchni przebywa więcej osób, gdy lubimy wspólnie gotować z dziećmi czy znajomym – w takim przypadku blaty wykorzystujemy jako przestrzeń roboczą a wyspę do gotowania i smażenia posiłków, utrzymując przy tym kontakt wzrokowy z gośćmi czy pozostałymi domownikami, również tymi w salonie.

Jak widać, dobrze przemyślana i zaprojektowana kuchnia w kształcie litery „L” sprawdzi się zarówno w małej, jak i dużej kuchni. Spójrzcie na przykładowe aranżacje kuchni w tym kształcie. Nich będą dla Was inspiracją.

Wykonaj nasz test i poznaj swoją wymarzoną kuchnię!

Przed podjęciem decyzji o zakupie kuchni warto zacząć od określenia swoich gustów i potrzeb. Zachęcamy do wypełnienia specjalnego quizu, na podstawie odpowiedzi nasi eksperci przygotują dopasowane indywidualne dla Państwa wskazówki.

Przejdź do Testu

Podobne artykuły

czarno biała kuchnia
kuchnia skandynawska
kuchnia w stylu retro