fbpx

Kuchnie na wymiar – na co zwrócić uwagę? Cz. 2

Kremowa nowoczesna kuchnia na wymiar od zaufanych specjalistów

Kuchnie na wymiar – na co zwrócić uwagę? Cz. 2

W poprzednim wpisie poruszyliśmy temat cieszący się ogromnym zainteresowaniem – kuchnia na wymiar i na co zwracać uwagę przy jej projektowaniu. Udzieliliśmy w nim odpowiedzi na podstawowe pytania, które należy sobie zadać przed podjęciem decyzji o zakupie nowej kuchni. Omówiliśmy także kwestie budżetowe oraz istotne cechy mebli. W drugiej części artykułu zachęcamy do przeanalizowania wraz z nami kolejnych ważnych aspektów wartych poświęcenia uwagi w procesie projektowania kuchni na wymiar. W części tej poruszymy kwestię samego projektu kuchni, m. in. omówimy niezbędne elementy udanego projektu.

Grunt to dobry projekt

Zanim przejdziemy do wnikliwej analizy materiałów i jakości mebli, kilka słów o tym, dlaczego projekt kuchni jest tak ważny i jakie elementy muszą się w nim znaleźć. Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu, dlatego warto mieć przemyślaną koncepcję; w końcu wiąże się ona z dostosowaniem konkretnej przestrzeni do wymagań domowników. Przy projektowaniu istotny jest wybór miejsca kuchni, rozmieszczenie szafek, ich ilość, wysokość oraz dobór i usytuowanie odpowiednich sprzętów AGD. Pamiętać przy tym musimy o zachowaniu odpowiedniej, funkcjonalnej odległości (tzw. trójkąt roboczy w kuchni.)

Czarna kuchnia na wymiar z wyspą od culina3d

Lokalizacja – gdzie najlepiej umieścić kuchnię?

Oczywiście ostateczny projekt zależy od tego, czy budujemy dom (wtedy kuchnia będzie nowym pomieszczeniem), czy lokalizacja jest już określona (będzie to remont.) W przypadku budowy domu warto dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym powstanie zabudowa kuchenna. Rozważając ten aspekt pod kątem stron świata, pamiętajmy, że jest to pomieszczenie, w którym wytwarzamy dodatkowe ciepło przez pieczenie lub gotowanie, dlatego nie musi być ono dodatkowo dogrzewane słońcem. Dlatego dobrym wyborem będzie usytuowanie kuchni w północno-zachodniej, północnej lub północno-wschodniej części domu. Kolejna kwestia do rozważenia to widok z kuchennego okna. Czy chcemy witać dzień z kawą podziwiając wschód słońca, czy może jednak podziwiać piękne, letnie zachody?

5 stref kuchennych

Istnieje pewien umowny podział kuchni na kilka stref. Dzięki niemu, kuchnia ma być jeszcze bardziej ergonomiczna i funkcjonalna, niezależnie od rozmiaru. Podział powstał na podstawie obserwacji dotyczących kolejności wykonywanych przez nas czynności w kuchni. Pozwala on na zmniejszenie dystansu, który codziennie pokonujemy krzątając się po kuchni i ma nam po prostu ułatwić życie na co dzień. Oto 5 stref kuchennych:

  • strefa zapasów – to te miejsca, w których przechowujemy żywność, jak np. lodówka lub szafki na jedzenie
  • strefa przechowywania – szafki na naczynia, garnki, sztućce itd.
  • strefa mokra – miejsce na zlewozmywak, kosz na śmieci, zmywarkę do naczyń
  • strefa przygotowywania posiłków – funkcjonalne blaty kuchenne lub wyspy oraz niezbędne przyrządy do przygotowywania posiłków (powinny być pod ręką)
  • strefa gotowania – płyta grzewcza i piekarnik oraz najlepiej blat roboczy

Ciekawostką jest to, że według zasady ergonomiczności, najlepsza kolejność stref zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych) jest następująca:

Produkty spożywcze ⇒ Naczynia, drobne AGD ⇒ Mycie, sprzątanie ⇒ Przygotowywanie posiłków ⇒ Gotowanie, pieczenie

Złota zasada trójkąta w kuchni

Warto też zapoznać się z zasadą określającą najbardziej funkcjonalne rozstawienie trzech głównych urządzeń w kuchni: zlewozmywaka, lodówki i płyty kuchennej/ piekarnika, opartych na wierzchołkach trójkąta. W trójkącie roboczym odległości powinny wyglądać następująco:
– zlewozmywak i płyta kuchenna – odstęp ok. 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
– płyta kuchenna i lodówka – nie więcej niż 120- 270 cm
– lodówka i zlewozmywak – odstęp 120-210 cm

Meble

Płynnym ruchem przechodzimy do kwestii mebli i związanych z nimi wyborami. Zamawiając meble na wymiar, robimy inwestycję na lata. Dlatego warto ją gruntownie przemyśleć. Nasze zamówienie powinno przede wszystkim być adekwatne do naszego budżetu. Przy doborze mebli, oprócz wspomnianych w pierwszej części wpisu, kolorystyki i stylu, powinniśmy rozważyć materiał, rozmiar oraz wykonanie mebli. Jednym z najważniejszych czynników jest materiał, z którego wykonane są meble; mają nam one w końcu służyć jak najdłużej. Wśród tworzyw dominujących są wszelkie płyty (wiórowe, mdf) powlekane okleiną (fornir, folia, lakier laminat) oraz naturalne drewno. Lepsza jakość tworzywa przekłada się na większą trwałość mebla, dlatego najlepszym wyborem byłyby te meble, do produkcji których użyto litego drewna. Wybór materiału zależy przede wszystkim od budżetu, jakim dysponujemy, ale także od stylu jaki wybraliśmy oraz naszych osobistych preferencji.

Meble z tworzyw czy z litego drewna?

Mówiąc wprost: drewno jest droższe, a MDF, czyli płyta pilśniowa średniej gęstości (Medium Density Fibreboard) dużo tańsza. Jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że jeden materiał jest zdecydowanie lepszy, a inny definitywnie gorszy. Meble drewniane mają bardzo dużo zalet: nadają kuchni szyku, elegancji, wnoszą dużo naturalnego ciepła do pomieszczenia, są bardzo proste w obróbce, ale wymagają szczególnej pielęgnacji specjalnymi preparatami jeśli chcemy utrzymać ich trwałość na dłużej. Natomiast meble z tworzyw charakteryzują się dużo większą elastycznością zarówno przy doborze koloru mebli, jak i przy formowaniu indywidualnych struktur. Dodatkowo są bardziej odporne na działanie wody. To dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie minimalizm i styl nowoczesny oraz stawiających na prostą pielęgnację mebli. Drewno polecane jest miłośnikom stylu tradycyjnego i eleganckiego, ceniącym sobie naturalne akcenty w swoim otoczeniu. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat drewna w kuchni to zapraszamy do naszego wpisu na ten temat tutaj.

Szkło

Fronty najczęściej wytwarza się z bardziej szlachetnych materiałów, a korpusy z cieńszych elementów. Jeśli lubimy nowoczesny styl kuchni, na pewno spodobają nam się elementy mebli wykonane ze szkła. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami bardziej tradycyjnego stylu, to z pewnością zainteresuje nas szkło transparentne, które umożliwi nam ekspozycję ulubionej zastawy lub designerskich naczyń. Jednym z częściej wybieranych szkieł jest szkło barwione. Wybór ten umożliwia nam uzyskanie powierzchni jednolitych o dowolnych, nawet intensywnych i nasyconych kolorach. Fronty szklane dodatkowo optycznie powiększają wnętrze. Choć szklane elementy mebli prezentują się pięknie, to trzeba pamiętać, że ich cena jest dość wysoka. Dodatkowo ich wadą jest niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Należałoby też zastanowić się, czy pokazywanie wnętrza czy zawartości szafek jest dla nas niezbędne. Jeśli nie, to może warto jako alternatywę rozważyć regały drewniane lub metalowe. Jeżeli jednak nie chcemy zrezygnować ze szklanych frontów, to ciekawym pomysłem mogą być ich plastikowe zamienniki, które są nie tylko tańsze, ale i bezpieczniejsze.

Jakość

Czarna szafka od culina 3d kuchnie na wymiar

Kolejną istotną kwestią jest jakość wykonania mebli do naszych kuchni. Dotyczy ona wielu elementów: wykończenia mebli, wyboru mechanizmów (np. prowadnic) w nich zastosowanych, wyposażenia i innych. Dlatego zachęcamy do odwiedzin jednego z naszych salonów Culina 3D aby na miejscu samodzielnie ocenić parametry danego produktu. Nasi projektanci chętnie porozmawiają i pomogą dobrać materiał, który spełni wszystkie Państwa oczekiwania.
Wysokiej jakości meble będą cechować się ergonomicznością oraz funkcjonalnością co wpłynie na przyjemność przebywania w naszej kuchni. Użycie wysokogatunkowych materiałów odwdzięczy się komfortem na długie lata, dlatego naprawdę warto dobrze przemyśleć nasze wybory.

Zagadnienia dotyczące projektu kuchni, wyboru odpowiednich mebli oraz ich jakości wydają się niewyczerpywalne. Ale nic nie zastąpi rozmowy z profesjonalistą, doświadczonym projektantem, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie kuchni. Decydując się na meble kuchenne na wymiar, macie Państwo pewność, że Wasza przyszła kuchnia będzie odzwierciedleniem indywidualnych potrzeb i upodobań. Zapraszamy do naszych salonów mebli kuchennych CULINA 3D, w których przygotujemy dla Państwa bezpłatną wycenę oraz projekt i wizualizację.

Podobne artykuły

kuchnia w domku letniskowym
projektowanie kuchni na wymiar
Stylowa kuchnia w granatowym kolorze