fbpx

Tutaj zaczyna się podróż – nasze surowce

Skąd bierzemy surowce potrzebne do produkcji mebli Nobilia? O jakich surowcach mówimy?
Ślad środowiskowy każdego mebla zależy w dużej mierze od tego, z czego jest wykonany. Dlatego w Nobilia od dawna koncentrujemy się na surowcach; zarówno pod względem ich pochodzenia, jak i możliwości recyklingu.

Zrównoważone leśnictwo

W MIEJSCE KAŻDEGO ŚCIĘTEGO DRZEWA SADZIMY NOWE – Z CERTYFIKATEM PEFC

Drewno to najważniejszy materiał w branży meblarskiej, także dla nas. Dlatego w firmie Nobilia rozważnie wykorzystujemy drewno jako surowiec: nasze panele w dużej części składają się z  materiału pochodzącego z recyklingu, a nasze odpady drzewne są wykorzystywane do ogrzewania. Wciąż jednak potrzebujemy nowego drewna do naszych mebli. Aby zminimalizować obciążenie dla środowiska, pozyskujemy drewno ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Nobilia posiada certyfikat zgodności ze standardem PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification – Program Uznania Systemów Certyfikacji Lasów). Certyfikat ten poświadcza, że używane przez nas drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i z kontrolowanych źródeł.

Drewno z recyklingu

GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM, CZYLI „PRZEKSZTAŁCANIE STAREGO W NOWE”

Drewno magazynuje CO2. Aby czerpać z tego długoterminowe korzyści, drewno powinno być użytkowane w możliwie jak najdłuższym okresie. Przy kaskadowym wykorzystaniu, drewno jest używane w najefektowniejszy sposób: najpierw jako drewno lite, potem jako produkt na bazie wiórów, by w końcu wykorzystać je do pozyskania energii. Płyta wiórowa jest zatem inteligentnym materiałem, który w znacznym stopniu przyczynia się do ochrony zasobów.

Większość naszych zrębków drzewnych jest sprzedawana przemysłowi produkującemu płyty wiórowe w celu ich ponownego przetworzenia na płyty wiórowe. 40% naszych płyt wiórowych jest już poddawanych recyklingowi. Wykorzystanie odpadów drzewnych oszczędza zasoby i chroni środowisko, nie wpływając negatywnie na jakość produktu.

Tworzywa sztuczne z recyklingu

OD KUBECZKA PO JOGURCIE PO NÓŻKĘ MEBLI KUCHENNYCH

Jeśli tylko jest to możliwe, używamy materiałów pochodzących z recyklingu. Dobrym tego przykładem są nóżki mebli kuchennych, na których stawiamy meble. Specjalne tworzywo sztuczne używane do ich produkcji jest przetwarzane w postaci granulatu. Granulat ten produkowany jest w 100% z zawartości „żółtych worków” (służących do zbierania odpadów z tworzyw sztucznych, metali lub materiałów kompozytowych) – bez uszczerbku na jakości produktu. Nasze nóżki dają drugie życie milionom dawnych worków na śmieci, kubeczkom po jogurtach czy opakowaniom po jedzeniu.

Kliknij na daną ikonkę, aby dowiedzieć się więcej o naszych działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju!

Możesz również powrócić do strony głównej klikając tutaj.